Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Lochem: minstens 51,3% drie fasen, 153 euro duurder in 2027

Lochem heeft 16.817 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Lochem bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Lochem stijgt de energierekening in 2027 met 153 euro; 9 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.
  2. Stoken kost in Lochem 1.208 euro in een normale winter; 13 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten.
  3. In Lochem kost het einde van salderen in een profiel met 1.070 m3 gas en 3.080 kWh 391 euro per jaar.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Lochem: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

3-fase aansluitingen in Lochem vormen minstens 51,3% en hoogstens 64,0% van alle aansluitingen; de bovengrens is deels geraamd.

De ondergrens verschilt 53,1 procentpunt tussen Laren (78,7%) en Lochem kern (25,6%). Open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026 (stand 1 januari), telt 16.817 aansluitingen; de ondergrens ligt 11,0 procentpunt boven landelijk.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Lochem, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Laren78,784,31.863
Almen-Harfsen77,783,51.549
Barchem67,676,1791
Lochem buitengebied64,673,9828
Gorssel60,170,65.400
Lochem kern25,645,06.386

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Lochem: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Gelderland, waar Lochem ligt, is voor huishoudens niet gepubliceerd; voor 101 van de 191 voedingsgebieden geldt een tekort en wachtrij.

Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland vermeldt op 24 augustus 2026 dat 101 van de 191 voedingsgebieden in Gelderland een tekort en wachtrij hebben.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Lochem: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Lochem is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Lochem.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Lochem heeft minstens 51,3% en hoogstens 64,0% van de 16.817 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Lochem, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Lochem 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Lochem stijgt in 2027 met 153 euro.

Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026, laten een daling van de energiebelasting met 9 euro en een stijging van de netkosten met 162 euro zien.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Lochem, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering490481-9
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+153

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.070 m3 gas en 3.080 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Lochem. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Lochem winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Lochem 1.208 euro in een normale winter.

CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Hupsel en raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 geven 1.516 euro voor een koude winter en 1.841 euro voor een koude winter met hogere gasprijs.

Geraamde gaskosten per huishouden in Lochem, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Hupsel, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.071
Normale winter1.208
Koude winter1.516
Koude winter met hogere gasprijs1.841

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Lochem: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Lochem in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Lochem 4,9% van de huishoudens.

TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024, meldt 4,9% in Lochem en 6,0% landelijk. De betaalbaarheidskloof is 784 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Lochem.

Energiesubsidie in Lochem: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Lochem loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Lochem heeft 13,0% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Lochem, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Lochem, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Lochem: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Lochem is 35,8% A of beter.

RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025, telt 9.330 geregistreerde labels. E, F of G komt voor bij 13,0% in Lochem en 11,3% landelijk.

Energielabels in Lochem, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter35,8
B en C42,7
D of slechter21,5
waarvan E, F of G13,0

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 9.330 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Lochem: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Lochem leverde van 2023 tot en met 2025 349 woningen op.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, telt 9 woningen (2,6%) zonder bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Lochem, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20233,3
20245,6
20250,6
20268,3

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Lochem: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Lochem worden voor 13,7% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED, 2025, tellen 15.659 woningen; 17,8% is corporatiebezit. Bij een gemiddelde verkoopprijs van 587.573 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 5.876 euro per aankoop.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Lochem van 587.573 euro scheelt dat 5.876 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Lochem: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Lochem van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Lochem vergeleken met de buurgemeenten

Lochem zit met minstens 51,3% drie fasen 6,0 procentpunt boven het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (45,3%); Berkelland, Bronckhorst, Voorst en Hof van Twente scoren hoger.

Lochem en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Lochem51,3+1531.2084,9
Deventer27,8+1359226,6
Berkelland57,7+1511.1074,7
Zutphen23,2+1518926,6
Bronckhorst60,4+1521.1974,2
Voorst59,5+1511.1184,0
Hof van Twente52,6+1351.1864,7
Rijssen-Holten36,0+1261.0893,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Lochem

Hoe vraag ik 3-fase aan in Lochem?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Lochem heeft minstens 51,3% van de 16.817 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Lochem een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Lochem heeft minstens 51,3% en hoogstens 64,0% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Lochem?

Liander, voor 16.817 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Lochem in 2027 meer voor energie?

153 euro per jaar bij 1.070 m3 gas en 3.080 kWh: de energiebelasting daalt met 9 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Lochem?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Lochem had in 2024 4,9% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Lochem.

Wat kost stoken in Lochem deze winter?

1.208 euro bij een normale winter, 1.071 euro bij een zachte en 1.516 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Hupsel; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.