Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Bronckhorst: minstens 60,4% drie fasen, 152 euro duurder in 2027

Bronckhorst heeft 17.027 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Bronckhorst bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Bronckhorst stijgt in 2027 met 152 euro, en 14 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.
  2. Stoken kost in Bronckhorst 1.197 euro in een normale winter; 16 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten.
  3. In Bronckhorst ontbreekt bij 145 nieuwbouwwoningen, 64,4%, de bouwstartmelding; 22 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Bronckhorst: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Bronckhorst zijn aanwezig bij minstens 60,4% en hoogstens 70,7% van de aansluitingen; de bovengrens is deels geraamd.

De open kleinverbruikdata van Liander, peiljaar 2026 (stand 1 januari), laat een ondergrens zien die 20,1 procentpunt boven landelijk ligt. In Hengelo is de ondergrens 52,7%, tegenover 66,3% in Zelhem.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Bronckhorst, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Zelhem66,375,15.284
Hummelo en Keppel63,172,72.025
Steenderen61,871,82.078
Vorden57,668,73.927
Hengelo52,765,13.713

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Bronckhorst: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Gelderland, waar Bronckhorst ligt, is wachttijd voor huishoudens niet gepubliceerd; 101 van de 191 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026, telt 101 van de 191 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (52,9%). Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Bronckhorst: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Bronckhorst is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Bronckhorst.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Bronckhorst heeft minstens 60,4% en hoogstens 70,7% van de 17.027 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Bronckhorst, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Bronckhorst 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Bronckhorst stijgt in 2027 met 152 euro.

De berekening van Geteld op 15 september 2026 gebruikt het CBS-verbruik 2025 van 1.060 m3 gas en 3.140 kWh. 14 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Bronckhorst, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering490480-10
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+152

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.060 m3 gas en 3.140 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Bronckhorst. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Bronckhorst winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Bronckhorst 1.197 euro in een normale winter.

CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Hupsel en de raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 geven 1.061 euro in een zachte winter. 16 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten bij een normale winter.

Geraamde gaskosten per huishouden in Bronckhorst, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Hupsel, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.061
Normale winter1.197
Koude winter1.502
Koude winter met hogere gasprijs1.824

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Bronckhorst: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Bronckhorst in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Bronckhorst 4,2% van de huishoudens.

Volgens de TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024, is het landelijke aandeel 6,0%. De betaalbaarheidskloof is 931 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Bronckhorst.

Energiesubsidie in Bronckhorst: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Bronckhorst loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Bronckhorst heeft 15,5% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Bronckhorst, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Bronckhorst, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Bronckhorst: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Bronckhorst is 34,5% A of beter.

Het RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025, telt 15,5% E, F of G in Bronckhorst, tegenover 11,3% landelijk.

Energielabels in Bronckhorst, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter34,5
B en C40,4
D of slechter25,1
waarvan E, F of G15,5

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 8.410 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Bronckhorst: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Bronckhorst van 2023 tot en met 2025 225 woningen opgeleverd.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, telt 145 woningen (64,4%) zonder bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk. 22 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Bronckhorst, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202361,0
202487,5
202551,9
202638,2

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Bronckhorst: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Bronckhorst wordt 13,8% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED, 2025, laten zien dat 18,3% corporatiebezit is. De gemiddelde verkoopprijs is 539.034 euro.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Bronckhorst van 539.034 euro scheelt dat 5.390 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Bronckhorst: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Bronckhorst van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Bronckhorst vergeleken met de buurgemeenten

Bronckhorst zit met minstens 60,4% drie fasen 20,4 procentpunt boven het gemiddelde van de 10 buurgemeenten (40,0%); geen buurgemeente scoort hoger.

Bronckhorst en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Bronckhorst60,4+1521.1974,2
Doetinchem35,2+1509716,2
Zutphen23,2+1518926,6
Berkelland57,7+1511.1074,7
Lochem51,3+1531.2084,9
Doesburg25,5+1509547,1
Brummen42,4+1511.0504,2
Oost Gelre47,1+1501.0393,5
Oude IJsselstreek49,9+1501.0504,9
Rheden32,1+1531.0957,5
Zevenaar35,1+1499945,5

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Bronckhorst

Hoe vraag ik 3-fase aan in Bronckhorst?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Bronckhorst heeft minstens 60,4% van de 17.027 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Bronckhorst een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Bronckhorst heeft minstens 60,4% en hoogstens 70,7% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Bronckhorst?

Liander, voor 17.027 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Bronckhorst in 2027 meer voor energie?

152 euro per jaar bij 1.060 m3 gas en 3.140 kWh: de energiebelasting daalt met 10 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Bronckhorst?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Bronckhorst had in 2024 4,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Bronckhorst.

Wat kost stoken in Bronckhorst deze winter?

1.197 euro bij een normale winter, 1.061 euro bij een zachte en 1.502 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Hupsel; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.