Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Zevenaar: minstens 35,1% drie fasen, 149 euro duurder in 2027

Zevenaar heeft 22.467 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Zevenaar bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen in Zevenaar ligt 5,2 procentpunt onder de landelijke ondergrens.
  2. De energierekening in Zevenaar stijgt met 149 euro, terwijl de netkosten met 162 euro stijgen en de energiebelasting met 13 euro daalt.
  3. Het einde van salderen kost in Zevenaar 387 euro per jaar in dit profiel.
  4. De betaalbaarheidskloof voor energiearmoede in Zevenaar is 701 euro per jaar.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Zevenaar: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Zevenaar komen voor bij minstens 35,1% en hoogstens 52,0% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 5,2 procentpunt onder de landelijke ondergrens. In Aerdt is de ondergrens 72,5% en in Lobith 17,7%, een verschil van 54,8 procentpunt tussen de wijken (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Zevenaar, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Aerdt72,579,7345
Angerlo67,976,3809
Herwen60,470,7553
Babberich53,165,31.142
Spijk52,064,5396
Pannerden42,057,21.021
Giesbeek37,753,91.683
Zevenaar29,948,213.308
Tolkamer28,146,91.354
Lobith17,739,21.510

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Zevenaar: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Gelderland, waar Zevenaar ligt, is voor huishoudens niet gepubliceerd in maanden.

In de provincie Gelderland hebben 101 van de 191 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (52,9%); Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026; Liander).

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Zevenaar: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Zevenaar is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Zevenaar.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Zevenaar heeft minstens 35,1% en hoogstens 52,0% van de 22.467 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Zevenaar, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Zevenaar 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

Energierekening in Zevenaar stijgt in 2027 met 149 euro.

De berekening gebruikt het CBS-verbruik 2025 van Zevenaar: 840 m3 gas en 2.840 kWh. De netkosten stijgen met 162 euro en de energiebelasting daalt met 13 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Zevenaar, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering296284-13
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+149

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 840 m3 gas en 2.840 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Zevenaar. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Zevenaar winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Zevenaar 994 euro in een normale winter.

Bij een koude winter met hogere gasprijs kost stoken 1.503 euro; bij gelijk weer is dat 135 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Zevenaar, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter895
Normale winter994
Koude winter1.238
Koude winter met hogere gasprijs1.503

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Zevenaar: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Zevenaar in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede in Zevenaar treft 5,5% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 701 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Zevenaar.

Energiesubsidie in Zevenaar: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Zevenaar loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Zevenaar heeft 9,8% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Zevenaar, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Zevenaar, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Zevenaar: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Het energielabel in Zevenaar is bij 35,9% van de geregistreerde labels A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter; in Zevenaar valt 9,8% in E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Zevenaar, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter35,9
B en C43,9
D of slechter20,2
waarvan E, F of G9,8

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 13.260 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Zevenaar: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Zevenaar telt 420 opgeleverde woningen van 2023 tot en met 2025.

Bij 16 nieuwbouwwoningen ontbreekt de bouwstartmelding, goed voor 3,8%; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Zevenaar, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20233,6
20240,5
20258,1
20260,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Zevenaar: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Zevenaar zijn voor 9,2% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 27,9% van de woningen. Bij de gemiddelde verkoopprijs van 410.446 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 4.104 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Zevenaar van 410.446 euro scheelt dat 4.104 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Zevenaar: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Zevenaar van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Zevenaar vergeleken met de buurgemeenten

Zevenaar zit met minstens 35,1% drie fasen 1,9 procentpunt onder het gemiddelde van de 9 buurgemeenten (37,0%); Montferland, Lingewaard, Bronckhorst, Berg en Dal en Doetinchem scoren hoger.

Zevenaar en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Zevenaar35,1+1499945,5
Duiven21,8+1411.0315,3
Montferland46,5+1501.0394,2
Rheden32,1+1531.0957,5
Lingewaard44,5+1501.0053,0
Doesburg25,5+1509547,1
Bronckhorst60,4+1521.1974,2
Berg en Dal50,8+1511.0605,6
Doetinchem35,2+1509716,2
Westervoort16,3+1451.0306,8

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Zevenaar

Hoe vraag ik 3-fase aan in Zevenaar?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Zevenaar heeft minstens 35,1% van de 22.467 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Zevenaar een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Zevenaar heeft minstens 35,1% en hoogstens 52,0% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Zevenaar?

Liander, voor 22.467 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Zevenaar in 2027 meer voor energie?

149 euro per jaar bij 840 m3 gas en 2.840 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Zevenaar?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Zevenaar had in 2024 5,5% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Zevenaar.

Wat kost stoken in Zevenaar deze winter?

994 euro bij een normale winter, 895 euro bij een zachte en 1.238 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Deelen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.