Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Westervoort: minstens 16,3% drie fasen, 145 euro duurder in 2027

Westervoort heeft 7.197 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Westervoort bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie en energielabels. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Drie fasen komen in Westervoort bij minstens 16,3% van de aansluitingen voor; 10 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  2. Energiearmoede treft in Westervoort 6,8% van de huishoudens; 41 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  3. Energielabels E, F of G zijn in Westervoort goed voor 4,1%; 11 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Westervoort: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Westervoort bij minstens 16,3% en hoogstens 38,1% van de aansluitingen voor; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 24,0 procentpunt onder landelijk; 10 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Westervoort: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Westervoort is niet gepubliceerd; in de provincie Gelderland hebben 101 van de 191 voedingsgebieden een tekort en wachtrij.

In de provincie Gelderland, waar Westervoort ligt, hebben 101 van de 191 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (52,9%; Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Westervoort: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Westervoort is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Westervoort.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Westervoort heeft minstens 16,3% en hoogstens 38,1% van de 7.197 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Westervoort, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Westervoort 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Westervoort stijgt in 2027 met 145 euro.

De berekening vergelijkt 2027 met 2026 bij het CBS-verbruik van 520 m3 gas en 2.570 kWh in 2025: netkosten stijgen met 162 euro en energiebelasting daalt met 17 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld, 15 september 2026; CBS, 2025).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Westervoort, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering3416-17
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+145

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 520 m3 gas en 2.570 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Westervoort. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Westervoort winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Westervoort 1.030 euro in een normale winter.

Bij een zachte winter kost het 927 euro en bij een koude winter 1.282 euro; met hogere gasprijs is dat 1.557 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Westervoort, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter927
Normale winter1.030
Koude winter1.282
Koude winter met hogere gasprijs1.557

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Westervoort: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Westervoort kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum voor 2026 bestaat uit 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. In Westervoort heeft 43,0% van de woningen stadsverwarming (CBS, 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Westervoort: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Westervoort in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Westervoort 6,8% van de huishoudens.

Landelijk is het aandeel 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 459 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Westervoort.

Energiesubsidie in Westervoort: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Westervoort loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Westervoort heeft 4,1% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Westervoort, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Westervoort, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Westervoort: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Westervoort is 37,6% A of beter.

Landelijk heeft 41,2% A of beter en 11,3% E, F of G; 11 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Westervoort, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter37,6
B en C52,8
D of slechter9,6
waarvan E, F of G4,1

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 3.945 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Woningbezit Westervoort: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Westervoort worden in 9,9% van de gevallen niet door de eigenaar bewoond.

Van de 6.838 woningen is 30,9% corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Westervoort van 442.322 euro scheelt dat 4.423 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Westervoort: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Westervoort van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Westervoort vergeleken met de buurgemeenten

Westervoort zit met minstens 16,3% drie fasen 16,2 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (32,5%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Westervoort en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Westervoort16,3+1451.0306,8
Duiven21,8+1411.0315,3
Arnhem29,2+14991210,1
Lingewaard44,5+1501.0053,0
Rheden32,1+1531.0957,5
Zevenaar35,1+1499945,5

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Westervoort

Hoe vraag ik 3-fase aan in Westervoort?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Westervoort heeft minstens 16,3% van de 7.197 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Westervoort een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Westervoort heeft minstens 16,3% en hoogstens 38,1% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Westervoort?

Liander, voor 7.197 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Westervoort in 2027 meer voor energie?

145 euro per jaar bij 520 m3 gas en 2.570 kWh: de energiebelasting daalt met 17 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Westervoort?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Westervoort had in 2024 6,8% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Westervoort.

Wat kost stoken in Westervoort deze winter?

1.030 euro bij een normale winter, 927 euro bij een zachte en 1.282 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Deelen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.