Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Rheden: minstens 32,1% drie fasen, 153 euro duurder in 2027

Rheden heeft 21.289 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Rheden bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie en energielabels. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Rheden stijgt in 2027 met 153 euro bij 970 m3 gas en 2.530 kWh.
  2. Energiearmoede treft in Rheden 7,5% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.
  3. Van de energielabels in Rheden is 20,2% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk.
  4. In Rheden geldt: 19 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel E, F of G.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Rheden: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Rheden komen voor bij minstens 32,1% en hoogstens 49,8% van de aansluitingen, met een deels geraamde bovengrens.

Velp heeft minstens 38,7% en Dieren minstens 26,7% op de ondergrens, een verschil van 12,0 procentpunt (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Rheden, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Velp38,754,78.675
Rheden29,547,94.256
Dieren26,745,88.358

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Rheden: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Gelderland, waar Rheden ligt, is geen wachttijd in maanden gepubliceerd; 101 van de 191 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland meldt voor stand 24 augustus 2026 dat 52,9% van de voedingsgebieden een tekort en wachtrij heeft, terwijl 22 gebieden ruimte hebben. Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Rheden: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Rheden is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Rheden.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Rheden heeft minstens 32,1% en hoogstens 49,8% van de 21.289 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Rheden, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Rheden 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Rheden stijgt in 2027 met 153 euro.

Bij 970 m3 gas en 2.530 kWh stijgen de netkosten met 162 euro en daalt de energiebelasting met 9 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026). 9 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Rheden, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering356348-9
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+153

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 970 m3 gas en 2.530 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Rheden. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Rheden winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Rheden 1.095 euro in een normale winter.

Bij een zachte winter kost het 986 euro en bij een koude winter 1.364 euro. Bij gelijk weer is het 149 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Rheden, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter986
Normale winter1.095
Koude winter1.364
Koude winter met hogere gasprijs1.656

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Rheden: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Rheden in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Rheden 7,5% van de huishoudens.

Dat is hoger dan landelijk, waar het aandeel 6,0% is; de betaalbaarheidskloof is 648 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024). 28 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Rheden.

Energiesubsidie in Rheden: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Rheden loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Rheden heeft 20,2% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Rheden, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Rheden, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Rheden: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Rheden is 23,4% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter. In Rheden is 20,2% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025). 19 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel E, F of G.

Energielabels in Rheden, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter23,4
B en C41,5
D of slechter35,1
waarvan E, F of G20,2

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 11.875 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Woningbezit Rheden: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Rheden worden voor 16,6% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 28,7% van de woningen. Bij een gemiddelde verkoopprijs van 448.868 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 4.489 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Rheden van 448.868 euro scheelt dat 4.489 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Rheden: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Rheden van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Rheden vergeleken met de buurgemeenten

Rheden zit met minstens 32,1% drie fasen 10,4 procentpunt onder het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (42,5%); Brummen, Zevenaar, Rozendaal en Bronckhorst scoren hoger.

Rheden en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Rheden32,1+1531.0957,5
Brummen42,4+1511.0504,2
Zevenaar35,1+1499945,5
Rozendaal88,7+1551.592-
Doesburg25,5+1509547,1
Arnhem29,2+14991210,1
Bronckhorst60,4+1521.1974,2
Westervoort16,3+1451.0306,8

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Rheden

Hoe vraag ik 3-fase aan in Rheden?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Rheden heeft minstens 32,1% van de 21.289 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Rheden een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Rheden heeft minstens 32,1% en hoogstens 49,8% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Rheden?

Liander, voor 21.289 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Rheden in 2027 meer voor energie?

153 euro per jaar bij 970 m3 gas en 2.530 kWh: de energiebelasting daalt met 9 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Rheden?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Rheden had in 2024 7,5% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Rheden.

Wat kost stoken in Rheden deze winter?

1.095 euro bij een normale winter, 986 euro bij een zachte en 1.364 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Deelen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.