Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Brummen: minstens 42,4% drie fasen, 151 euro duurder in 2027

Brummen heeft 10.547 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Brummen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Brummen stijgt de energierekening met 151 euro; 32 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.
  2. De ondergrens voor drie fasen in Brummen ligt 2,1 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  3. Bij nieuwbouw in Brummen ontbreekt bij 105 woningen (25,7%) de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk.
  4. Bij woningbezit in Brummen hebben 44 van de 341 andere gemeenten een lager aandeel niet zelf bewoonde woningen.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Brummen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Brummen komen voor bij minstens 42,4% en hoogstens 57,4% van de aansluitingen, waarbij de bovengrens deels een raming is.

Hall heeft met minstens 86,0% de hoogste ondergrens; Eerbeek heeft met minstens 33,4% de laagste. Het verschil is 52,6 procentpunt (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Brummen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Hall86,089,7444
Leuvenheim67,976,3321
Brummen40,656,14.390
Eerbeek33,450,84.922

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Brummen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Gelderland, waar Brummen ligt, is voor huishoudens geen wachttijd in maanden gepubliceerd.

In de provincie Gelderland hebben 101 van de 191 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Brummen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Brummen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Brummen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Brummen heeft minstens 42,4% en hoogstens 57,4% van de 10.547 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Brummen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Brummen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Brummen stijgt in 2027 met 151 euro.

Bij 930 m3 gas en 2.800 kWh stijgen de netkosten met 162 euro en daalt de energiebelasting met 11 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Brummen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering357347-11
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+151

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 930 m3 gas en 2.800 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Brummen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Brummen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Brummen 1.050 euro in een normale winter.

In een koude winter kost stoken 1.307 euro; bij gelijk weer is dat 143 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Brummen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter945
Normale winter1.050
Koude winter1.307
Koude winter met hogere gasprijs1.587

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Brummen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Brummen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Brummen 4,2% van de huishoudens.

Het landelijke aandeel is 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Brummen is 645 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Brummen.

Energiesubsidie in Brummen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Brummen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Brummen heeft 10,3% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Brummen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Brummen, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Brummen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Brummen zijn in 41,4% van de gevallen A of beter.

Van de geregistreerde labels is 10,3% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Brummen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter41,4
B en C39,8
D of slechter18,8
waarvan E, F of G10,3

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 6.575 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Brummen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Brummen leverde van 2023 tot en met 2025 408 woningen op.

Bij 105 woningen (25,7%) ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Brummen, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202338,5
202464,2
20252,6
20264,7

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Brummen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Brummen zijn voor 8,4% niet door de eigenaar bewoond.

Brummen heeft 9.871 woningen; 44 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel niet zelf bewoonde woningen (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Brummen van 524.581 euro scheelt dat 5.246 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Brummen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Brummen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Brummen vergeleken met de buurgemeenten

Brummen zit met minstens 42,4% drie fasen 6,5 procentpunt onder het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (48,9%); Voorst, Bronckhorst en Rozendaal scoren hoger.

Brummen en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Brummen42,4+1511.0504,2
Zutphen23,2+1518926,6
Rheden32,1+1531.0957,5
Apeldoorn29,3+1511.0265,1
Voorst59,5+1511.1184,0
Bronckhorst60,4+1521.1974,2
Rozendaal88,7+1551.592-

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Brummen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Brummen?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Brummen heeft minstens 42,4% van de 10.547 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Brummen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Brummen heeft minstens 42,4% en hoogstens 57,4% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Brummen?

Liander, voor 10.547 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Brummen in 2027 meer voor energie?

151 euro per jaar bij 930 m3 gas en 2.800 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Brummen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Brummen had in 2024 4,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Brummen.

Wat kost stoken in Brummen deze winter?

1.050 euro bij een normale winter, 945 euro bij een zachte en 1.307 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Deelen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.