Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Apeldoorn: minstens 29,3% drie fasen, 151 euro duurder in 2027

Apeldoorn heeft 79.698 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Apeldoorn bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De netkosten in Apeldoorn stijgen in 2027 met 162 euro, terwijl de energiebelasting met 11 euro daalt.
  2. 32 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging van 151 euro in de energierekening van Apeldoorn.
  3. De wijkondergrenzen voor drie fasen lopen in Apeldoorn 84,2 procentpunt uiteen.
  4. Het einde van salderen kost in Apeldoorn 388 euro per jaar bij een verbruik van 870 m3 gas en 2.670 kWh.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Apeldoorn: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Apeldoorn voor bij minstens 29,3% en hoogstens 47,7% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 11,0 procentpunt onder de landelijke ondergrens. De wijkondergrenzen verschillen 84,2 procentpunt (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Apeldoorn, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Lieren en omgeving89,592,2589
Wenum Wiesel Beemte89,292,01.327
Klarenbeek en omgeving81,786,5865
Uddel en omgeving79,084,51.307
Loenen en omgeving64,974,11.578
Hoenderloo en omgeving59,870,3786
Beekbergen en omgeving53,765,81.825
Noord38,154,37.060
Noordoost35,252,111.306
Zuidwest31,949,77.074
Centrum27,146,15.293
West26,946,010.739
Oost21,041,68.038
Zuid16,338,19.934
Zuidoost5,330,011.761

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Apeldoorn: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Gelderland, waar Apeldoorn ligt, is de wachttijd voor huishoudens niet gepubliceerd; 101 van de 191 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland meldt op 24 augustus 2026 dat 52,9% van de voedingsgebieden een tekort en wachtrij heeft. Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Apeldoorn: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Apeldoorn is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Apeldoorn.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Apeldoorn heeft minstens 29,3% en hoogstens 47,7% van de 79.698 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Apeldoorn, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Apeldoorn 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Apeldoorn stijgt in 2027 met 151 euro.

In 2027 stijgen de netkosten met 162 euro en daalt de energiebelasting met 11 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Apeldoorn, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering299288-11
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+151

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 870 m3 gas en 2.670 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Apeldoorn. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Apeldoorn winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Apeldoorn 1.026 euro in een normale winter.

In een koude winter is dat 1.278 euro. Bij gelijk weer is het 139 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Apeldoorn, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter924
Normale winter1.026
Koude winter1.278
Koude winter met hogere gasprijs1.552

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Apeldoorn: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Apeldoorn in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Apeldoorn 5,1% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Apeldoorn is 631 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Apeldoorn.

Energiesubsidie in Apeldoorn: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Apeldoorn loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Apeldoorn heeft 11,2% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Apeldoorn, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Apeldoorn, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Apeldoorn: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Apeldoorn is 41,9% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter; 19,5% van de labels in Apeldoorn is D of slechter (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Apeldoorn, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter41,9
B en C38,6
D of slechter19,5
waarvan E, F of G11,2

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 51.570 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Apeldoorn: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Apeldoorn 1.253 woningen opgeleverd in 2023 tot en met 2025.

Bij 245 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, dat is 19,6%; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Apeldoorn, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202314,0
202421,7
202524,1
202612,8

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Apeldoorn: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Apeldoorn wordt 13,4% niet door de eigenaar bewoond.

27,7% is corporatiebezit. Bij een gemiddelde verkoopprijs van 471.143 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 4.711 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Apeldoorn van 471.143 euro scheelt dat 4.711 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Apeldoorn: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Apeldoorn van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Apeldoorn vergeleken met de buurgemeenten

Apeldoorn zit met minstens 29,3% drie fasen 23,6 procentpunt onder het gemiddelde van de 9 buurgemeenten (52,9%); Epe, Voorst, Barneveld, Ede, Brummen, Nunspeet, Ermelo en Rozendaal scoren hoger.

Apeldoorn en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Apeldoorn29,3+1511.0265,1
Epe48,4+1521.1564,5
Voorst59,5+1511.1184,0
Barneveld53,2+1351.0283,2
Ede46,5+1491.0244,1
Brummen42,4+1511.0504,2
Nunspeet57,1+1511.0614,1
Ermelo50,8+1511.0613,8
Rozendaal88,7+1551.592-
Arnhem29,2+14991210,1

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Apeldoorn

Hoe vraag ik 3-fase aan in Apeldoorn?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Apeldoorn heeft minstens 29,3% van de 79.698 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Apeldoorn een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Apeldoorn heeft minstens 29,3% en hoogstens 47,7% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Apeldoorn?

Liander, voor 79.698 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Apeldoorn in 2027 meer voor energie?

151 euro per jaar bij 870 m3 gas en 2.670 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Apeldoorn?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Apeldoorn had in 2024 5,1% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Apeldoorn.

Wat kost stoken in Apeldoorn deze winter?

1.026 euro bij een normale winter, 924 euro bij een zachte en 1.278 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Deelen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.