Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Ede: minstens 46,5% drie fasen, 149 euro duurder in 2027

Ede heeft 55.620 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Ede bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Ede verschilt het aandeel aansluitingen met drie fasen tussen de hoogste en laagste wijk aan de ondergrens met 99,1 procentpunt.
  2. De energierekening in Ede stijgt in 2027 met 149 euro.
  3. Bij nieuwbouw in Ede ontbreekt bij 209 woningen de bouwstartmelding, ofwel 12,2%.
  4. Stadsverwarming heeft in Ede een aandeel van 15,1% van de woningen.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Ede: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Ede voor bij minstens 46,5% en hoogstens 60,5% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 6,2 procentpunt boven de landelijke ondergrens. In Buitengebied Ede-Stad is die ondergrens minstens 100,0% en in Maandereng minstens 0,9% (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Ede, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Buitengebied Ede-Stad100,0100,0929
Bedrijventerrein95,896,9767
Veluwse Poort92,394,31.632
Wekerom86,590,01.082
Harskamp82,386,91.313
Ederveen76,182,41.311
Otterlo68,776,81.075
Lunteren68,376,65.796
Kernhem60,070,42.849
Ede-Zuid53,465,66.007
Bennekom49,662,86.843
Ede-Oost41,056,45.708
Ede-West35,052,07.348
Ede-Veldhuizen20,741,46.626
Rietkampen5,330,13.331
Maandereng0,926,82.784

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Ede: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Gelderland, waar Ede ligt, is geen wachttijd in maanden voor huishoudens gepubliceerd.

De capaciteitskaart laat zien dat 101 van de 191 voedingsgebieden een tekort en wachtrij hebben (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Ede: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Ede is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Ede.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Ede heeft minstens 46,5% en hoogstens 60,5% van de 55.620 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Ede, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Ede 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Ede stijgt in 2027 met 149 euro.

Bij een profiel van 770 m3 gas en 2.740 kWh stijgen de netkosten met 162 euro en daalt de energiebelasting met 13 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Ede, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering234221-13
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+149

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 770 m3 gas en 2.740 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Ede. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Ede winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Ede 1.024 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 139 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Ede, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter922
Normale winter1.024
Koude winter1.275
Koude winter met hogere gasprijs1.548

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Ede: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Ede kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum voor 2026 is 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. In Ede heeft 15,1% van de woningen stadsverwarming (CBS, verbruik 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Ede: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Ede in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Ede 4,1% van de huishoudens.

Landelijk heeft 6,0% van de huishoudens energiearmoede; de betaalbaarheidskloof in Ede is 571 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Ede.

Energiesubsidie in Ede: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Ede loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Ede heeft 8,3% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Ede, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Ede, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Ede: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Ede is 46,2% A of beter.

Landelijk is 41,2% van de labels A of beter; in Ede is 8,3% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Ede, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter46,2
B en C38,7
D of slechter15,1
waarvan E, F of G8,3

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 35.180 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Ede: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Ede van 2023 tot en met 2025 1.712 woningen opgeleverd.

Bij 209 woningen (12,2%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Ede, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202319,3
202411,9
20257,2
20262,8

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Ede: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Ede wordt 15,9% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 20,9% van de woningen in Ede (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Ede van 523.183 euro scheelt dat 5.232 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Ede: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Ede van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Ede vergeleken met de buurgemeenten

Ede zit met minstens 46,5% drie fasen 7,0 procentpunt boven het gemiddelde van de 8 buurgemeenten (39,5%); Barneveld en Renswoude scoren hoger.

Ede en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Ede46,5+1491.0244,1
Barneveld53,2+1351.0283,2
Apeldoorn29,3+1511.0265,1
Arnhem29,2+14991210,1
Wageningen36,3+1498045,7
Renkum39,3+1541.1525,9
Renswoude62,5+1361.0612,7
Veenendaal28,8+1348725,5
Rhenen37,3+1221.0613,7

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Ede

Hoe vraag ik 3-fase aan in Ede?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Ede heeft minstens 46,5% van de 55.620 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Ede een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Ede heeft minstens 46,5% en hoogstens 60,5% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Ede?

Liander, voor 55.620 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Ede in 2027 meer voor energie?

149 euro per jaar bij 770 m3 gas en 2.740 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Ede?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Ede had in 2024 4,1% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Ede.

Wat kost stoken in Ede deze winter?

1.024 euro bij een normale winter, 922 euro bij een zachte en 1.275 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Deelen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.