Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Renkum: minstens 39,3% drie fasen, 154 euro duurder in 2027

Renkum heeft 15.612 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Renkum bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Renkum stijgt in 2027 met 154 euro; 5 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.
  2. Stoken kost in Renkum 1.741 euro in een koude winter met hogere gasprijs.
  3. Van de energielabels in Renkum is 21,0% E, F of G; 15 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel E, F of G.
  4. Bij nieuwbouw in Renkum ontbreekt bij 45,3% van de woningen uit 2023 tot en met 2025 de bouwstartmelding.
  5. Woningen in Renkum zijn voor 17,5% niet door de eigenaar bewoond; 47 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Renkum: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Renkum komt voor bij minstens 39,3% en hoogstens 55,1% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

De landelijke ondergrens is 40,3%, tegenover 39,3% in Renkum (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari). De ondergrens verschilt tussen wijken: van minstens 14,0% in Bebouwde kom Doorwerth tot minstens 70,7% in Wolfheze ten noorden van het spoor.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Renkum, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Wolfheze ten noorden van het spoor70,778,4321
Oosterbeek Zuidoost55,066,72.685
Oosterbeek Noordoost51,764,32.528
Wolfheze ten zuiden van het spoor47,361,1393
Oosterbeek West45,559,7402
Renkum Zuid39,054,92.836
Heelsum ten westen van de rijksweg33,450,81.699
Renkum Noord20,541,31.520
Heveadorp18,139,5331
Bebouwde kom Doorwerth14,036,42.545

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Renkum: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Gelderland, waar Renkum ligt, is geen wachttijd in maanden voor huishoudens gepubliceerd.

Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. Op 24 augustus 2026 hadden 101 van de 191 voedingsgebieden in Gelderland een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland).

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Renkum: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Renkum is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Renkum.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Renkum heeft minstens 39,3% en hoogstens 55,1% van de 15.612 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Renkum, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Renkum 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Renkum stijgt in 2027 met 154 euro.

Bij een profiel van 1.020 m3 gas en 2.680 kWh stijgen de netkosten met 162 euro en daalt de energiebelasting met 8 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026). 5 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Renkum, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering409401-8
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+154

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.020 m3 gas en 2.680 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Renkum. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Renkum winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Renkum 1.152 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer stijgen de kosten met 156 euro tegenover vorig jaar; in een zachte winter kosten ze 1.037 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027). 39 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten.

Geraamde gaskosten per huishouden in Renkum, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.037
Normale winter1.152
Koude winter1.434
Koude winter met hogere gasprijs1.741

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Renkum: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Renkum in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Renkum 5,9% van de huishoudens.

Het landelijke aandeel is 6,0% en de betaalbaarheidskloof is 640 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Renkum.

Energiesubsidie in Renkum: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Renkum loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Renkum heeft 21,0% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Renkum, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Renkum, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Renkum: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Renkum is 25,6% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en in Renkum is 21,0% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025). 15 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel E, F of G.

Energielabels in Renkum, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter25,6
B en C39,6
D of slechter34,8
waarvan E, F of G21,0

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 8.910 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Renkum: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Renkum van 2023 tot en met 2025 128 woningen opgeleverd.

Bij 58 woningen (45,3%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026). 47 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder bouwstartmelding.

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Renkum: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Renkum wordt 17,5% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 20,7% van de woningen en de gemiddelde verkoopprijs is 551.905 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025). 47 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel niet zelf bewoond.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Renkum van 551.905 euro scheelt dat 5.519 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Renkum: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Renkum van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Renkum vergeleken met de buurgemeenten

Renkum zit met minstens 39,3% drie fasen 0,8 procentpunt onder het gemiddelde van de 4 buurgemeenten (40,1%); Overbetuwe en Ede scoren hoger.

Renkum en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Renkum39,3+1541.1525,9
Arnhem29,2+14991210,1
Overbetuwe48,4+1501.0164,0
Ede46,5+1491.0244,1
Wageningen36,3+1498045,7

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Renkum

Hoe vraag ik 3-fase aan in Renkum?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Renkum heeft minstens 39,3% van de 15.612 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Renkum een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Renkum heeft minstens 39,3% en hoogstens 55,1% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Renkum?

Liander, voor 15.612 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Renkum in 2027 meer voor energie?

154 euro per jaar bij 1.020 m3 gas en 2.680 kWh: de energiebelasting daalt met 8 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Renkum?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Renkum had in 2024 5,9% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Renkum.

Wat kost stoken in Renkum deze winter?

1.152 euro bij een normale winter, 1.037 euro bij een zachte en 1.434 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Deelen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.