Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Overbetuwe: minstens 48,4% drie fasen, 150 euro duurder in 2027

Overbetuwe heeft 22.459 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Overbetuwe bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Overbetuwe ligt de ondergrens voor drie fasen 8,1 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  2. De energierekening in Overbetuwe stijgt in 2027 met 150 euro.
  3. Energiearmoede treft in Overbetuwe 4,0% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.
  4. Van de energielabels in Overbetuwe is 44,7% A of beter, tegenover 41,2% landelijk.
  5. In Overbetuwe ontbreekt bij 13,8% van de nieuwbouwwoningen een bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Overbetuwe: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Overbetuwe komen voor bij minstens 48,4% en hoogstens 61,9% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 8,1 procentpunt boven de landelijke ondergrens. In Buitengebied Elst is die minstens 95,1%, tegenover minstens 22,3% in Elst-Zuid, een verschil van 72,8 procentpunt tussen de ondergrenzen (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Overbetuwe, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Buitengebied Elst95,196,3526
De Aam88,791,6388
Randwijk66,375,1614
Oosterhout65,674,61.053
Herveld64,573,81.454
Elst-Oost62,772,5765
Andelst61,771,7904
Valburg54,166,1936
Elst-Noord53,365,52.861
Kern Zetten47,261,02.235
Driel41,656,91.904
Kern Heteren40,456,02.202
Westeraam31,949,72.687
Elst-Zuid22,342,63.286

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Overbetuwe: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Gelderland, waar Overbetuwe ligt, is voor huishoudens geen wachttijd gepubliceerd; 101 van de 191 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

Volgens de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland (stand 24 augustus 2026) hebben 22 voedingsgebieden ruimte. Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Overbetuwe: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Overbetuwe is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Overbetuwe.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Overbetuwe heeft minstens 48,4% en hoogstens 61,9% van de 22.459 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Overbetuwe, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Overbetuwe 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Overbetuwe stijgt in 2027 met 150 euro.

De netkosten stijgen met 162 euro en de energiebelasting daalt met 12 euro. Voor 9.894 woningen met zonnepanelen kost het einde van salderen in dit profiel 388 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Overbetuwe, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering360348-12
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+150

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 900 m3 gas en 3.020 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Overbetuwe. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Overbetuwe winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Overbetuwe 1.016 euro in een normale winter.

In een koude winter kost het 1.265 euro; bij gelijk weer is dat 138 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Overbetuwe, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter915
Normale winter1.016
Koude winter1.265
Koude winter met hogere gasprijs1.536

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Overbetuwe: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Overbetuwe in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Overbetuwe 4,0% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0% van de huishoudens; de betaalbaarheidskloof in Overbetuwe is 705 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Overbetuwe.

Energiesubsidie in Overbetuwe: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Overbetuwe loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Overbetuwe heeft 8,0% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Overbetuwe, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Overbetuwe, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Overbetuwe: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Overbetuwe zijn voor 44,7% A of beter.

Dat ligt boven het landelijke aandeel van 41,2% A of beter; 8,0% van de labels is E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Overbetuwe, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter44,7
B en C40,3
D of slechter15,0
waarvan E, F of G8,0

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 11.565 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Overbetuwe: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Overbetuwe leverde van 2023 tot en met 2025 494 woningen op.

Bij 68 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, dat is 13,8%; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Overbetuwe, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202314,5
202424,3
20255,4
20265,8

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Overbetuwe: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Overbetuwe zijn voor 11,3% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 21,6% van de woningen. Overbetuwe telt 20.703 woningen (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Overbetuwe van 522.733 euro scheelt dat 5.227 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Overbetuwe: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Overbetuwe van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Overbetuwe vergeleken met de buurgemeenten

Overbetuwe zit met minstens 48,4% drie fasen 9,0 procentpunt boven het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (39,4%); Neder-Betuwe scoort hoger.

Overbetuwe en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Overbetuwe48,4+1501.0164,0
Neder-Betuwe50,4+1501.1073,9
Arnhem29,2+14991210,1
Renkum39,3+1541.1525,9
Beuningen38,4+1491.0143,9
Lingewaard44,5+1501.0053,0
Nijmegen37,9+1509177,8
Wageningen36,3+1498045,7

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Overbetuwe

Hoe vraag ik 3-fase aan in Overbetuwe?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Overbetuwe heeft minstens 48,4% van de 22.459 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Overbetuwe een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Overbetuwe heeft minstens 48,4% en hoogstens 61,9% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Overbetuwe?

Liander, voor 22.459 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Overbetuwe in 2027 meer voor energie?

150 euro per jaar bij 900 m3 gas en 3.020 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Overbetuwe?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Overbetuwe had in 2024 4,0% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Overbetuwe.

Wat kost stoken in Overbetuwe deze winter?

1.016 euro bij een normale winter, 915 euro bij een zachte en 1.265 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Deelen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.