Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Neder-Betuwe: minstens 50,4% drie fasen, 150 euro duurder in 2027

Neder-Betuwe heeft 10.171 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Neder-Betuwe bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen ligt in Neder-Betuwe 10,1 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  2. De energierekening in Neder-Betuwe stijgt in 2027 met 150 euro, terwijl het einde van salderen in dit profiel 390 euro per jaar kost.
  3. Bij nieuwbouw in Neder-Betuwe ontbreekt bij 26,3% van de opleveringen een bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk.
  4. Het aandeel woningen dat niet door de eigenaar wordt bewoond is in Neder-Betuwe 7,7%; 24 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Neder-Betuwe: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Neder-Betuwe voor bij minstens 50,4% en hoogstens 63,4% van de aansluitingen, met een deels geraamde bovengrens.

De open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026 (stand 1 januari), telt 10.171 aansluitingen. De ondergrens ligt 10,1 procentpunt boven de landelijke ondergrens.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Neder-Betuwe, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Kesteren52,364,74.990
Echteld51,464,13.066
Dodewaard44,759,22.115

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Neder-Betuwe: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Gelderland, waar Neder-Betuwe ligt, is voor huishoudens niet in maanden gepubliceerd; 101 van de 191 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 in Gelderland 101 van de 191 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (52,9%). Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Neder-Betuwe: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Neder-Betuwe is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Neder-Betuwe.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Neder-Betuwe heeft minstens 50,4% en hoogstens 63,4% van de 10.171 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Neder-Betuwe, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Neder-Betuwe 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Neder-Betuwe stijgt in 2027 met 150 euro.

De berekening Geteld, 15 september 2026, gebruikt 980 m3 gas en 3.200 kWh. De netkosten stijgen met 162 euro en de energiebelasting daalt met 11 euro.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Neder-Betuwe, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering438427-11
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+150

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 980 m3 gas en 3.200 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Neder-Betuwe. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Neder-Betuwe winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Neder-Betuwe 1.107 euro in een normale winter.

De raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Deelen Airport. Bij gelijk weer is stoken 150 euro duurder dan vorig jaar.

Geraamde gaskosten per huishouden in Neder-Betuwe, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter996
Normale winter1.107
Koude winter1.378
Koude winter met hogere gasprijs1.673

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Neder-Betuwe: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Neder-Betuwe in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Neder-Betuwe 3,9% van de huishoudens.

De TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025 gebruikt cijfers over 2024. Landelijk is het aandeel 6,0% en de betaalbaarheidskloof in Neder-Betuwe is 760 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Neder-Betuwe.

Energiesubsidie in Neder-Betuwe: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Neder-Betuwe loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Neder-Betuwe heeft 11,7% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Neder-Betuwe, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Neder-Betuwe, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Neder-Betuwe: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Neder-Betuwe zijn voor 47,7% A of beter.

Het RVO Labelregister via Klimaatmonitor telt in peiljaar 2025 4.675 geregistreerde labels. Landelijk is 41,2% A of beter.

Energielabels in Neder-Betuwe, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter47,7
B en C34,2
D of slechter18,1
waarvan E, F of G11,7

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 4.675 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Neder-Betuwe: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Neder-Betuwe 300 woningen op van 2023 tot en met 2025.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, meldt dat bij 79 van de 300 woningen de bouwstartmelding ontbreekt. Dat is 26,3%, tegenover 21% landelijk.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Neder-Betuwe, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20232,9
202435,1
202562,7

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Neder-Betuwe: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Neder-Betuwe zijn voor 7,7% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED tellen in 2025 9.356 woningen, waarvan 27,7% corporatiebezit is. 24 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel woningen dat niet door de eigenaar wordt bewoond.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Neder-Betuwe van 548.255 euro scheelt dat 5.483 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Neder-Betuwe: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Neder-Betuwe van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Neder-Betuwe vergeleken met de buurgemeenten

Neder-Betuwe zit met minstens 50,4% drie fasen 5,4 procentpunt boven het gemiddelde van de 8 buurgemeenten (45,0%); Buren en West Maas en Waal scoren hoger.

Neder-Betuwe en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Neder-Betuwe50,4+1501.1073,9
Buren60,9+1361.1953,5
Overbetuwe48,4+1501.0164,0
Druten44,9+1491.0034,0
Tiel26,8+1509566,1
Wageningen36,3+1498045,7
West Maas en Waal66,7+1491.0813,1
Rhenen37,3+1221.0613,7
Beuningen38,4+1491.0143,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Neder-Betuwe

Hoe vraag ik 3-fase aan in Neder-Betuwe?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Neder-Betuwe heeft minstens 50,4% van de 10.171 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Neder-Betuwe een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Neder-Betuwe heeft minstens 50,4% en hoogstens 63,4% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Neder-Betuwe?

Liander, voor 10.171 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Neder-Betuwe in 2027 meer voor energie?

150 euro per jaar bij 980 m3 gas en 3.200 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Neder-Betuwe?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Neder-Betuwe had in 2024 3,9% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Neder-Betuwe.

Wat kost stoken in Neder-Betuwe deze winter?

1.107 euro bij een normale winter, 996 euro bij een zachte en 1.378 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Deelen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.