Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Druten: minstens 44,9% drie fasen, 149 euro duurder in 2027

Druten heeft 9.201 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Druten bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Druten heeft minstens 44,9% van de aansluitingen met drie fasen, 4,6 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  2. De energierekening in Druten stijgt in 2027 met 149 euro, terwijl de energiebelasting 13 euro daalt.
  3. Bij 6,9% van de energielabels in Druten staat E, F of G; 39 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G.
  4. Druten leverde 372 nieuwbouwwoningen op van 2023 tot en met 2025; bij 19 woningen ontbreekt de bouwstartmelding.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Druten: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Druten komen voor bij minstens 44,9% en hoogstens 59,3% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 4,6 procentpunt boven de landelijke ondergrens. In Horssen is die minstens 74,4%, tegenover minstens 25,1% in Druten Zuid (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Druten, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Horssen74,481,1743
Puiflijk67,976,3651
Afferden59,870,3756
Deest49,462,6908
Druten41,656,83.659
Druten Zuid25,144,62.359

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Druten: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Gelderland, waar Druten ligt, is een wachttijd voor huishoudens in maanden niet gepubliceerd.

Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland toont in Gelderland 101 van de 191 voedingsgebieden met tekort en wachtrij, en 22 met ruimte (stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Druten: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Druten is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Druten.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Druten heeft minstens 44,9% en hoogstens 59,3% van de 9.201 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Druten, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Druten 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Druten stijgt in 2027 met 149 euro.

De netkosten stijgen met 162 euro en de energiebelasting daalt met 13 euro voor een profiel van 880 m3 gas en 3.070 kWh (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Druten, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering351338-13
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+149

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 880 m3 gas en 3.070 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Druten. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Druten winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Druten 1.003 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer ligt dat 136 euro boven vorig jaar; in een zachte winter kost stoken 903 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Volkel, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Druten, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Volkel, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter903
Normale winter1.003
Koude winter1.246
Koude winter met hogere gasprijs1.513

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Druten: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Druten in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Druten 4,0% van de huishoudens.

Landelijk heeft 6,0% van de huishoudens energiearmoede; de betaalbaarheidskloof in Druten is 656 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Druten.

Energiesubsidie in Druten: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Druten loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Druten heeft 6,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Druten, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Druten, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Druten: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Druten is 44,5% A of beter.

Landelijk is dat 41,2%; 39 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Druten, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter44,5
B en C43,2
D of slechter12,3
waarvan E, F of G6,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 5.175 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Druten: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Druten van 2023 tot en met 2025 372 woningen opgeleverd.

Bij 19 woningen (5,1%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Druten: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Druten wordt 14,4% niet door de eigenaar bewoond.

Daarnaast is 21,7% corporatiebezit; de gemiddelde verkoopprijs is 456.403 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Druten van 456.403 euro scheelt dat 4.564 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Druten: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Druten van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Druten vergeleken met de buurgemeenten

Druten zit met minstens 44,9% drie fasen 3,1 procentpunt onder het gemiddelde van de 4 buurgemeenten (48,0%); West Maas en Waal en Neder-Betuwe scoren hoger.

Druten en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Druten44,9+1491.0034,0
West Maas en Waal66,7+1491.0813,1
Neder-Betuwe50,4+1501.1073,9
Wijchen36,5+1499694,4
Beuningen38,4+1491.0143,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Druten

Hoe vraag ik 3-fase aan in Druten?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Druten heeft minstens 44,9% van de 9.201 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Druten een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Druten heeft minstens 44,9% en hoogstens 59,3% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Druten?

Liander, voor 9.201 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Druten in 2027 meer voor energie?

149 euro per jaar bij 880 m3 gas en 3.070 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Druten?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Druten had in 2024 4,0% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Druten.

Wat kost stoken in Druten deze winter?

1.003 euro bij een normale winter, 903 euro bij een zachte en 1.246 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Volkel; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.