Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Buren: minstens 60,9% drie fasen, 136 euro duurder in 2027

Buren heeft 12.379 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander en Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Buren bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen ligt in Buren 20,6 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  2. De energierekening in Buren stijgt in 2027 met 136 euro bij 1.050 m3 gas en 3.400 kWh.
  3. Stoken kost in Buren 1.195 euro in een normale winter; 18 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten.
  4. Energiearmoede treft in Buren 3,5% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Buren: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Buren zijn aanwezig bij minstens 60,9% en hoogstens 71,1% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 20,6 procentpunt boven de landelijke ondergrens. In Ingen is de ondergrens 68,6% en in wijk Buren 50,5% (open kleinverbruikdata Liander en Stedin, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Buren, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander en Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Ingen68,676,8863
Zoelen65,174,21.536
Lienden62,772,42.873
Maurik61,871,83.249
Beusichem55,567,11.807
Buren50,563,41.770

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander en Stedin publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Buren: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Gelderland, waar Buren ligt, hebben 101 van de 191 voedingsgebieden een tekort en wachtrij; de wachttijd voor Buren in maanden is niet gepubliceerd.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 101 van de 191 voedingsgebieden met tekort en wachtrij; 22 hadden ruimte. Liander en Stedin publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander en Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander en Stedin sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Buren: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Buren is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Buren.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Buren heeft minstens 60,9% en hoogstens 71,1% van de 12.379 aansluitingen drie fasen (Liander en Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Buren, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Buren 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Buren stijgt in 2027 met 136 euro.

Bij een profiel van 1.050 m3 gas en 3.400 kWh stijgen de netkosten met 148 euro en daalt de energiebelasting met 11 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Buren, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering511500-11
Netkosten stroom en gas748895+148
Samen+136

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.050 m3 gas en 3.400 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Buren. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Buren winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Buren 1.195 euro in een normale winter.

Een koude winter kost 1.495 euro. 18 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten in een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Herwijnen, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Buren, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Herwijnen, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.067
Normale winter1.195
Koude winter1.495
Koude winter met hogere gasprijs1.815

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Buren: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Buren in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Buren 3,5% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Buren is 846 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Buren.

Energiesubsidie in Buren: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Buren loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Buren heeft 14,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Buren, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Buren, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Buren: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Buren zijn voor 39,3% A of beter.

Landelijk is 41,2% van de geregistreerde labels A of beter; in Buren valt 14,9% in E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Buren, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter39,3
B en C37,8
D of slechter22,9
waarvan E, F of G14,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 5.535 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Buren: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Buren leverde 170 woningen op van 2023 tot en met 2025.

Bij 42 van de 170 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, goed voor 24,7%; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Buren, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202330,3
20247,3
202536,7

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Buren: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Buren worden voor 7,9% niet door de eigenaar bewoond.

30 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel woningen dat niet door de eigenaar wordt bewoond. In Buren is 19,2% corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Buren van 580.256 euro scheelt dat 5.803 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Buren: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Buren van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander en Stedin maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander en Stedin die niet kent.

Buren vergeleken met de buurgemeenten

Buren zit met minstens 60,9% drie fasen 19,8 procentpunt boven het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (41,1%); geen buurgemeente scoort hoger.

Buren en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Buren60,9+1361.1953,5
Neder-Betuwe50,4+1501.1073,9
West Betuwe54,2+1351.0703,2
Tiel26,8+1509566,1
Wijk bij Duurstede35,9+1219743,2
Rhenen37,3+1221.0613,7
Utrechtse Heuvelrug51,6+1231.1553,9
Culemborg31,3+1488723,6

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Buren

Hoe vraag ik 3-fase aan in Buren?

Via mijnaansluiting.nl; Liander en Stedin sturen daarna een prijsopgave. In Buren heeft minstens 60,9% van de 12.379 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Buren een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Buren heeft minstens 60,9% en hoogstens 71,1% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Buren?

Liander en Stedin, voor 12.379 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Buren in 2027 meer voor energie?

136 euro per jaar bij 1.050 m3 gas en 3.400 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 148 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Buren?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Buren had in 2024 3,5% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Buren.

Wat kost stoken in Buren deze winter?

1.195 euro bij een normale winter, 1.067 euro bij een zachte en 1.495 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander en Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Herwijnen; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.