Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in West Betuwe: minstens 54,2% drie fasen, 135 euro duurder in 2027

West Betuwe heeft 24.153 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander en Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor West Betuwe bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen ligt in West Betuwe 13,9 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  2. De netkosten stijgen in West Betuwe met 148 euro in 2027.
  3. Stoken kost in West Betuwe 1.070 euro in een normale winter.
  4. Vergeleken met West Betuwe hebben 44 van de 341 andere gemeenten een lager aandeel woningen dat niet door de eigenaar wordt bewoond.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in West Betuwe: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in West Betuwe voor bij minstens 54,2% en hoogstens 66,2% van de aansluitingen; de bovengrens is een raming.

De band komt uit open kleinverbruikdata van Liander en Stedin, peiljaar 2026 (stand 1 januari). In Deil ligt de ondergrens op 69,5%; in Asperen is die 31,4%, een verschil van 38,1 procentpunt.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in West Betuwe, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander en Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Deil69,577,51.821
Varik en Ophemert68,977,01.496
Beesd63,072,72.309
Waardenburg en Opijnen61,971,81.987
Buurmalsen59,670,11.351
Haaften57,268,42.167
Meteren57,068,22.296
Herwijnen56,768,01.287
Vuren52,465,71.230
Heukelum48,461,91.573
Geldermalsen42,057,15.191
Asperen31,449,21.445

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander en Stedin publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in West Betuwe: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd voor huishoudens in de provincie Gelderland, waar West Betuwe ligt, is niet gepubliceerd in maanden.

Liander en Stedin publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens. In de provincie Gelderland, waar West Betuwe ligt, hebben 101 van de 191 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (52,9%) (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander en Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander en Stedin sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in West Betuwe: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in West Betuwe is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente West Betuwe.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In West Betuwe heeft minstens 54,2% en hoogstens 66,2% van de 24.153 aansluitingen drie fasen (Liander en Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van West Betuwe, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening West Betuwe 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in West Betuwe stijgt in 2027 met 135 euro.

De netkosten stijgen met 148 euro en het einde van salderen kost in dit profiel 375 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in West Betuwe, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering409397-12
Netkosten stroom en gas748895+148
Samen+135

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 940 m3 gas en 3.200 kWh, het CBS-verbruik 2025 van West Betuwe. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten West Betuwe winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in West Betuwe 1.070 euro in een normale winter.

In een koude winter kost stoken 1.338 euro; bij gelijk weer is het 145 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Herwijnen, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in West Betuwe, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Herwijnen, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter956
Normale winter1.070
Koude winter1.338
Koude winter met hogere gasprijs1.625

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in West Betuwe: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in West Betuwe in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in West Betuwe 3,2% van de huishoudens.

Landelijk treft energiearmoede 6,0% van de huishoudens; de betaalbaarheidskloof in West Betuwe is 737 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente West Betuwe.

Energiesubsidie in West Betuwe: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in West Betuwe loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In West Betuwe heeft 11,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van West Betuwe, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente West Betuwe, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel West Betuwe: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in West Betuwe zijn bij 42,9% van de geregistreerde labels A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en 11,3% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in West Betuwe, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter42,9
B en C38,3
D of slechter18,8
waarvan E, F of G11,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 12.555 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in West Betuwe: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in West Betuwe leverde van 2023 tot en met 2025 508 woningen op.

Bij 23 woningen (4,5%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in West Betuwe, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20233,5
20245,0
20255,1
202660,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit West Betuwe: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in West Betuwe zijn voor 8,4% niet door de eigenaar bewoond.

44 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel woningen dat niet door de eigenaar wordt bewoond (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in West Betuwe van 521.134 euro scheelt dat 5.211 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in West Betuwe: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in West Betuwe van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander en Stedin maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander en Stedin die niet kent.

West Betuwe vergeleken met de buurgemeenten

West Betuwe zit met minstens 54,2% drie fasen 9,0 procentpunt boven het gemiddelde van de 9 buurgemeenten (45,2%); Buren, Maasdriel en West Maas en Waal scoren hoger.

West Betuwe en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
West Betuwe54,2+1351.0703,2
Zaltbommel50,9+1501.0473,9
Vijfheerenlanden39,7+1209003,8
Buren60,9+1361.1953,5
Maasdriel59,3+1511.1723,4
Culemborg31,3+1488723,6
Tiel26,8+1509566,1
Gorinchem28,1+1197855,1
Molenlanden43,0+1211.0143,0
West Maas en Waal66,7+1491.0813,1

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in West Betuwe

Hoe vraag ik 3-fase aan in West Betuwe?

Via mijnaansluiting.nl; Liander en Stedin sturen daarna een prijsopgave. In West Betuwe heeft minstens 54,2% van de 24.153 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in West Betuwe een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In West Betuwe heeft minstens 54,2% en hoogstens 66,2% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft West Betuwe?

Liander en Stedin, voor 24.153 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in West Betuwe in 2027 meer voor energie?

135 euro per jaar bij 940 m3 gas en 3.200 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 148 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in West Betuwe?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in West Betuwe had in 2024 3,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente West Betuwe.

Wat kost stoken in West Betuwe deze winter?

1.070 euro bij een normale winter, 956 euro bij een zachte en 1.338 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander en Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Herwijnen; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.