Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Zaltbommel: minstens 50,9% drie fasen, 150 euro duurder in 2027

Zaltbommel heeft 13.479 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Zaltbommel bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen ligt in Zaltbommel 10,6 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  2. De energierekening in Zaltbommel stijgt in 2027 met 150 euro.
  3. Stoken kost in Zaltbommel bij gelijk weer 142 euro meer dan vorig jaar.
  4. Van de energielabels in Zaltbommel is 47,9% A of beter, tegenover 41,2% landelijk.
  5. Bij nieuwbouw ontbreekt in Zaltbommel bij 10,3% van de opgeleverde woningen een bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Zaltbommel: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Een 3-fase aansluiting is er in Zaltbommel bij minstens 50,9% en hoogstens 63,8% van de aansluitingen; de bovengrens is deels geraamd.

In Nederhemert is de ondergrens minstens 78,9%, tegenover minstens 37,1% in Zaltbommel. Het verschil tussen de wijkondergrenzen is 41,8 procentpunt (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Zaltbommel, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Nederhemert78,984,4648
Kerkwijk64,073,42.662
Brakel62,672,43.438
Zaltbommel37,153,56.731

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Zaltbommel: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd is in de provincie Gelderland, waar Zaltbommel ligt, voor huishoudens niet in maanden gepubliceerd.

In de provincie Gelderland hebben 101 van de 191 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Zaltbommel: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Zaltbommel is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Zaltbommel.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Zaltbommel heeft minstens 50,9% en hoogstens 63,8% van de 13.479 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Zaltbommel, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Zaltbommel 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

Energierekening in Zaltbommel stijgt in 2027 met 150 euro.

De netkosten stijgen met 162 euro en de energiebelasting daalt met 12 euro. De berekening gebruikt een profiel van 920 m3 gas en 3.060 kWh (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Zaltbommel, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering379367-12
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+150

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 920 m3 gas en 3.060 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Zaltbommel. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Zaltbommel winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Zaltbommel 1.047 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer kost stoken 142 euro meer dan vorig jaar. De raming gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Herwijnen (raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Zaltbommel, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Herwijnen, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter935
Normale winter1.047
Koude winter1.310
Koude winter met hogere gasprijs1.590

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Zaltbommel: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Zaltbommel in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Zaltbommel 3,9% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 751 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Zaltbommel.

Energiesubsidie in Zaltbommel: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Zaltbommel loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Zaltbommel heeft 10,3% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Zaltbommel, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Zaltbommel, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Zaltbommel: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Zaltbommel is 47,9% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter. Van de geregistreerde labels is 10,3% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Zaltbommel, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter47,9
B en C34,6
D of slechter17,5
waarvan E, F of G10,3

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 7.235 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Zaltbommel: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Zaltbommel van 2023 tot en met 2025 312 woningen op.

Bij 32 woningen (10,3%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Zaltbommel, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202317,0
202412,7
20253,7
20264,8

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Zaltbommel: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Zaltbommel worden voor 11,1% niet door de eigenaar bewoond.

Van de woningen is 23,7% corporatiebezit. De cijfers komen van CBS 82900NED en 83625NED, 2025.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Zaltbommel van 548.623 euro scheelt dat 5.486 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Zaltbommel: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Zaltbommel van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Zaltbommel vergeleken met de buurgemeenten

Zaltbommel zit met minstens 50,9% drie fasen 4,0 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (54,9%); West Betuwe, Altena, Maasdriel en Heusden scoren hoger.

Zaltbommel en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Zaltbommel50,9+1501.0473,9
West Betuwe54,2+1351.0703,2
Altena65,5+1201.0243,5
Maasdriel59,3+1511.1723,4
Heusden67,6+1201.0134,7
Gorinchem28,1+1197855,1

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Zaltbommel

Hoe vraag ik 3-fase aan in Zaltbommel?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Zaltbommel heeft minstens 50,9% van de 13.479 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Zaltbommel een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Zaltbommel heeft minstens 50,9% en hoogstens 63,8% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Zaltbommel?

Liander, voor 13.479 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Zaltbommel in 2027 meer voor energie?

150 euro per jaar bij 920 m3 gas en 3.060 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Zaltbommel?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Zaltbommel had in 2024 3,9% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Zaltbommel.

Wat kost stoken in Zaltbommel deze winter?

1.047 euro bij een normale winter, 935 euro bij een zachte en 1.310 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Herwijnen; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.