Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Altena: minstens 65,5% drie fasen, 120 euro duurder in 2027

Altena heeft 26.221 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Altena bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Altena stijgt in 2027 met 120 euro bij een profiel van 900 m3 gas en 3.070 kWh.
  2. 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging van de energierekening dan Altena.
  3. Altena heeft 10.547 woningen met zonnepanelen en het einde van salderen kost in dit profiel 359 euro per jaar.
  4. De ondergrens voor drie fasen in Altena ligt 25,2 procentpunt boven de landelijke ondergrens.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Altena: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Altena voor bij minstens 65,5% en hoogstens 79,9% van de aansluitingen.

Meeuwen heeft minstens 94,5% drie fasen en Woudrichem minstens 49,3%: een verschil van 45,2 procentpunt tussen de ondergrenzen (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Altena, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Meeuwen94,596,9326
Eethen85,690,8403
Andel84,790,11.218
Genderen81,189,6753
Giessen78,889,4852
Dussen77,486,41.233
Veen70,482,71.474
Hank67,881,21.818
Wijk en Aalburg65,979,02.759
Almkerk62,378,91.748
Sleeuwijk62,279,82.781
Rijswijk (NB)61,377,0874
Nieuwendijk58,176,11.768
Werkendam57,875,75.313
Woudrichem49,367,92.240

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Altena: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

De wachttijd in de provincie Noord-Brabant, waar Altena ligt, is voor huishoudens niet gepubliceerd.

Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026, meldt dat 17 van de 54 voedingsgebieden in Noord-Brabant een tekort en wachtrij hebben.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Altena: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Altena is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Altena.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Altena heeft minstens 65,5% en hoogstens 79,9% van de 26.221 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Altena, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Altena 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Altena stijgt in 2027 met 120 euro.

Bij een profiel van 900 m3 gas en 3.070 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 12 euro. 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Altena, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering365353-12
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+120

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 900 m3 gas en 3.070 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Altena. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Altena winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Altena 1.024 euro in een normale winter.

Een zachte winter kost 915 euro en een koude winter 1.281 euro. De raming van Geteld gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Herwijnen, voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Geraamde gaskosten per huishouden in Altena, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Herwijnen, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter915
Normale winter1.024
Koude winter1.281
Koude winter met hogere gasprijs1.556

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Altena: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Altena in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Altena 3,5% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Altena is 704 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Altena.

Energiesubsidie in Altena: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Altena loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Altena heeft 12,0% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Altena, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Altena, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Altena: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Altena is 39,3% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter; in Altena heeft 12,0% label E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Altena, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter39,3
B en C41,1
D of slechter19,6
waarvan E, F of G12,0

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 14.050 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Altena: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Altena van 2023 tot en met 2025 584 woningen op.

Bij 85 woningen (14,6%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Altena, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202315,0
20247,4
202523,8
202650,5

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Altena: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Altena worden voor 9,4% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 23,8% van de woningen; de gemiddelde verkoopprijs is 481.068 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Altena van 481.068 euro scheelt dat 4.811 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Altena: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Altena van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Altena vergeleken met de buurgemeenten

Altena zit met minstens 65,5% drie fasen 18,2 procentpunt boven het gemiddelde van de 8 buurgemeenten (47,2%); Drimmelen en Heusden scoren hoger.

Altena en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Altena65,5+1201.0243,5
Drimmelen68,5+1211.0163,5
Dordrecht19,2+1209167,3
Zaltbommel50,9+1501.0473,9
Waalwijk57,4+1219484,8
Geertruidenberg60,0+1199203,8
Gorinchem28,1+1197855,1
Heusden67,6+1201.0134,7
Hardinxveld-Giessendam26,3+1209002,7

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Altena

Hoe vraag ik 3-fase aan in Altena?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Altena heeft minstens 65,5% van de 26.221 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Altena een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Altena heeft minstens 65,5% en hoogstens 79,9% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Altena?

Enexis, voor 26.221 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Altena in 2027 meer voor energie?

120 euro per jaar bij 900 m3 gas en 3.070 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Altena?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Altena had in 2024 3,5% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Altena.

Wat kost stoken in Altena deze winter?

1.024 euro bij een normale winter, 915 euro bij een zachte en 1.281 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Herwijnen; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.