Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Drimmelen: minstens 68,5% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Drimmelen heeft 13.241 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Drimmelen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Drimmelen stijgt in 2027 met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Woningen in Drimmelen zijn voor 7,3% niet door de eigenaar bewoond; 15 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  3. Het einde van salderen kost in Drimmelen 359 euro per jaar bij 5.021 woningen met zonnepanelen.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Drimmelen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Drimmelen voor bij minstens 68,5% en hoogstens 81,9% van de aansluitingen.

In Wagenberg is de ondergrens 84,2% en in Terheijden 60,0%, een verschil van 24,2 procentpunt (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Drimmelen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Wagenberg84,292,2970
Hooge Zwaluwe en Zevenbergschen Hoek82,989,4791
Lage Zwaluwe68,981,92.149
Made66,680,16.066
Terheijden60,078,42.966

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Drimmelen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Brabant, waar Drimmelen ligt, is voor huishoudens geen wachttijd in maanden gepubliceerd.

De capaciteitskaart telt 17 van de 54 voedingsgebieden met tekort en wachtrij en 32 met ruimte (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Drimmelen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Drimmelen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Drimmelen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Drimmelen heeft minstens 68,5% en hoogstens 81,9% van de 13.241 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Drimmelen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Drimmelen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Drimmelen stijgt met 121 euro in 2027.

De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 12 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Drimmelen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering360348-12
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 900 m3 gas en 3.020 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Drimmelen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Drimmelen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Drimmelen 1.016 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 138 euro duurder dan vorig jaar. De raming gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Gilze-Rijen Airport (raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Drimmelen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Gilze-Rijen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter912
Normale winter1.016
Koude winter1.262
Koude winter met hogere gasprijs1.532

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Drimmelen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Drimmelen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Drimmelen 3,5% van de huishoudens.

Landelijk is het aandeel 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Drimmelen is 718 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Drimmelen.

Energiesubsidie in Drimmelen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Drimmelen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Drimmelen heeft 12,5% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Drimmelen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Drimmelen, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Drimmelen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Een energielabel in Drimmelen is bij 33,4% van de geregistreerde labels A of beter.

Verder is 21,1% D of slechter en 12,5% E, F of G; landelijk is 41,2% A of beter (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Drimmelen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter33,4
B en C45,5
D of slechter21,1
waarvan E, F of G12,5

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 6.860 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Drimmelen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Drimmelen van 2023 tot en met 2025 237 woningen opgeleverd.

Bij 6 woningen (2,5%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegen 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Drimmelen, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20233,5
20242,6
20250,0
20264,4

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Drimmelen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Drimmelen zijn voor 7,3% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 22,6% van de woningen; de gemiddelde verkoopprijs is 508.816 euro en de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers scheelt 5.088 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Drimmelen van 508.816 euro scheelt dat 5.088 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Drimmelen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Drimmelen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Drimmelen vergeleken met de buurgemeenten

Drimmelen zit met minstens 68,5% drie fasen 15,0 procentpunt boven het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (53,5%); geen buurgemeente scoort hoger.

Drimmelen en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Drimmelen68,5+1211.0163,5
Altena65,5+1201.0243,5
Moerdijk58,0+1209814,3
Oosterhout60,7+1209054,3
Breda57,5+1189786,5
Geertruidenberg60,0+1199203,8
Dordrecht19,2+1209167,3

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Drimmelen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Drimmelen?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Drimmelen heeft minstens 68,5% van de 13.241 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Drimmelen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Drimmelen heeft minstens 68,5% en hoogstens 81,9% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Drimmelen?

Enexis, voor 13.241 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Drimmelen in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 900 m3 gas en 3.020 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Drimmelen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Drimmelen had in 2024 3,5% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Drimmelen.

Wat kost stoken in Drimmelen deze winter?

1.016 euro bij een normale winter, 912 euro bij een zachte en 1.262 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Gilze-Rijen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.