Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Geertruidenberg: minstens 60,0% drie fasen, 119 euro duurder in 2027

Geertruidenberg heeft 10.989 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Geertruidenberg bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Geertruidenberg stijgt in 2027 met 119 euro; 12 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. In Geertruidenberg is 7,3% van de woningen gelabeld met E, F of G; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  3. In Geertruidenberg wordt 7,9% van de woningen niet door de eigenaar bewoond; 30 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Geertruidenberg: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Geertruidenberg komen voor bij minstens 60,0% en hoogstens 76,2% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 19,7 procentpunt boven de landelijke ondergrens. In Raamsdonk is de ondergrens 67,3%, 11,7 procentpunt hoger dan in Raamsdonksveer (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Geertruidenberg, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Raamsdonk67,382,61.072
Geertruidenberg65,677,63.584
Raamsdonksveer55,674,36.333

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Geertruidenberg: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Noord-Brabant, waar Geertruidenberg ligt, is niet gepubliceerd; 17 van de 54 voedingsgebieden hebben een wachtrij.

Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland meldt 17 voedingsgebieden met tekort en wachtrij en 32 met ruimte (stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Geertruidenberg: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Geertruidenberg is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Geertruidenberg.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Geertruidenberg heeft minstens 60,0% en hoogstens 76,2% van de 10.989 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Geertruidenberg, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Geertruidenberg 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Geertruidenberg stijgt in 2027 met 119 euro.

De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 14 euro. 12 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Geertruidenberg, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering214201-14
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+119

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 750 m3 gas en 2.690 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Geertruidenberg. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Geertruidenberg winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Geertruidenberg 920 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 125 euro duurder dan vorig jaar. De raming gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Gilze-Rijen Airport voor oktober 2026 tot en met maart 2027 (raming Geteld).

Geraamde gaskosten per huishouden in Geertruidenberg, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Gilze-Rijen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter826
Normale winter920
Koude winter1.143
Koude winter met hogere gasprijs1.388

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Geertruidenberg: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Geertruidenberg kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum voor 2026 bestaat uit 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. In Geertruidenberg heeft 8,0% van de woningen stadsverwarming (CBS, 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Geertruidenberg: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Geertruidenberg in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Geertruidenberg 3,8% van de huishoudens.

Landelijk is het aandeel 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Geertruidenberg is 526 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Geertruidenberg.

Energiesubsidie in Geertruidenberg: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Geertruidenberg loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Geertruidenberg heeft 7,3% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Geertruidenberg, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Geertruidenberg, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Geertruidenberg: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Geertruidenberg is 42,7% A of beter.

Landelijk is dat 41,2%. Van de labels in Geertruidenberg is 7,3% E, F of G; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Geertruidenberg, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter42,7
B en C43,1
D of slechter14,2
waarvan E, F of G7,3

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 6.505 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Geertruidenberg: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Geertruidenberg 131 woningen opgeleverd in 2023 tot en met 2025.

Bij 41 van de 131 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, dat is 31,3%; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Geertruidenberg, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
2023100,0
20251,1
20260,0

Niet in deze tabel: 2024, omdat er in dat jaar geen nieuwbouw is opgeleverd of geteld.

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Geertruidenberg: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Geertruidenberg wordt 7,9% niet door de eigenaar bewoond.

De gemiddelde verkoopprijs is 456.394 euro. 30 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel niet zelf bewoonde woningen (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Geertruidenberg van 456.394 euro scheelt dat 4.564 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Geertruidenberg: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Geertruidenberg van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Geertruidenberg vergeleken met de buurgemeenten

Geertruidenberg zit met minstens 60,0% drie fasen 2,1 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (62,1%); Oosterhout, Altena en Drimmelen scoren hoger.

Geertruidenberg en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Geertruidenberg60,0+1199203,8
Oosterhout60,7+1209054,3
Altena65,5+1201.0243,5
Waalwijk57,4+1219484,8
Drimmelen68,5+1211.0163,5
Dongen58,6+1199263,4

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Geertruidenberg

Hoe vraag ik 3-fase aan in Geertruidenberg?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Geertruidenberg heeft minstens 60,0% van de 10.989 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Geertruidenberg een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Geertruidenberg heeft minstens 60,0% en hoogstens 76,2% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Geertruidenberg?

Enexis, voor 10.989 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Geertruidenberg in 2027 meer voor energie?

119 euro per jaar bij 750 m3 gas en 2.690 kWh: de energiebelasting daalt met 14 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Geertruidenberg?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Geertruidenberg had in 2024 3,8% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Geertruidenberg.

Wat kost stoken in Geertruidenberg deze winter?

920 euro bij een normale winter, 826 euro bij een zachte en 1.143 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Gilze-Rijen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.