Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Dongen: minstens 58,6% drie fasen, 119 euro duurder in 2027

Dongen heeft 12.890 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Dongen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Dongen stijgt met 119 euro; 12 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. De ondergrens voor drie fasen ligt in Dongen 18,3 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  3. Energiearmoede treft in Dongen 3,4% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.
  4. In Dongen is 10,7% van de woningen niet door de eigenaar bewoond.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Dongen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen zijn aanwezig bij minstens 58,6% en hoogstens 75,3% van de aansluitingen in Dongen.

De ondergrens ligt 18,3 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3%. In 's Gravenmoer is de ondergrens 70,8%, tegenover 57,5% in Dongen (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Dongen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
's Gravenmoer70,881,91.081
Dongen57,574,711.809

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Dongen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Dongen is niet gepubliceerd; in de provincie Noord-Brabant, waar Dongen ligt, hebben 17 van de 54 voedingsgebieden een tekort en wachtrij.

De provinciegegevens komen van de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Dongen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Dongen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Dongen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Dongen heeft minstens 58,6% en hoogstens 75,3% van de 12.890 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Dongen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Dongen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Dongen stijgt in 2027 met 119 euro.

De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 13 euro. De berekening gebruikt een profiel van 820 m3 gas en 2.960 kWh (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Dongen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering295282-13
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+119

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 820 m3 gas en 2.960 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Dongen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Dongen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Dongen 926 euro in een normale winter.

In een zachte winter is het 831 euro en in een koude winter 1.150 euro. Raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027, met CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Gilze-Rijen Airport.

Geraamde gaskosten per huishouden in Dongen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Gilze-Rijen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter831
Normale winter926
Koude winter1.150
Koude winter met hogere gasprijs1.396

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Dongen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Dongen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Dongen 3,4% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0%. De betaalbaarheidskloof in Dongen is 700 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Dongen.

Energiesubsidie in Dongen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Dongen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Dongen heeft 9,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Dongen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Dongen, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Dongen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Dongen zijn voor 40,8% A of beter.

Landelijk is 41,2% van de geregistreerde labels A of beter; in Dongen is 17,8% D of slechter (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Dongen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter40,8
B en C41,4
D of slechter17,8
waarvan E, F of G9,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 6.985 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Dongen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Dongen leverde 212 woningen op van 2023 tot en met 2025.

Bij 10 woningen, 4,7%, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Dongen, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202312,5
20241,2
20266,1

Niet in deze tabel: 2025, omdat er in dat jaar geen nieuwbouw is opgeleverd of geteld.

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Dongen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Dongen zijn voor 10,7% niet door de eigenaar bewoond.

Daarnaast is 20,6% van de woningen corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Dongen van 456.268 euro scheelt dat 4.563 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Dongen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Dongen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Dongen vergeleken met de buurgemeenten

Dongen zit met minstens 58,6% drie fasen 3,7 procentpunt boven het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (54,9%); Oosterhout, Loon op Zand en Geertruidenberg scoren hoger.

Dongen en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Dongen58,6+1199263,4
Oosterhout60,7+1209054,3
Waalwijk57,4+1219484,8
Loon op Zand69,3+1211.0164,0
Tilburg25,1+1179017,4
Gilze en Rijen56,8+1209264,4
Geertruidenberg60,0+1199203,8

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Dongen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Dongen?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Dongen heeft minstens 58,6% van de 12.890 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Dongen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Dongen heeft minstens 58,6% en hoogstens 75,3% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Dongen?

Enexis, voor 12.890 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Dongen in 2027 meer voor energie?

119 euro per jaar bij 820 m3 gas en 2.960 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Dongen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Dongen had in 2024 3,4% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Dongen.

Wat kost stoken in Dongen deze winter?

926 euro bij een normale winter, 831 euro bij een zachte en 1.150 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Gilze-Rijen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.