Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Tilburg: minstens 25,1% drie fasen, 117 euro duurder in 2027

Tilburg heeft 108.214 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Tilburg bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Tilburg heeft minstens 25,1% en hoogstens 43,6% van de aansluitingen drie fasen, en 34 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  2. De energierekening in Tilburg stijgt in 2027 met 117 euro, en 1 van de 341 andere gemeenten heeft een kleinere stijging.
  3. Energiearmoede treft in Tilburg 7,4% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.
  4. Nieuwbouw in Tilburg leverde van 2023 tot en met 2025 2.379 woningen op; bij 23 woningen ontbreekt een bouwstartmelding.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Tilburg: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Tilburg voor bij minstens 25,1% en hoogstens 43,6% van de aansluitingen.

Open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026 (stand 1 januari), telt 108.214 aansluitingen. De ondergrens ligt 15,2 procentpunt onder landelijk. Bedrijventerrein Vossenberg heeft minstens 100,0% drie fasen; Heerevelden heeft minstens 0,0%.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Tilburg, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Bedrijventerrein Vossenberg100,0100,0504
Biezenmortel92,996,1533
Bedrijventerrein Kraaiven91,197,0404
Stappegoor82,486,81.123
Berkel-Enschot77,084,86.356
Ind.terrein Loven75,884,6429
Udenhout69,981,53.913
De Leij63,268,9456
Jeruzalem49,655,9978
Spoorzone Noord49,565,1378
Kanaalzone43,371,7594
Koolhoven42,355,22.039
Dalem Noord41,252,51.481
Zorgvlied41,161,31.824
De Blaak38,956,92.599
Spoorzone Zuid38,649,8570
Dalem Zuid37,951,01.630
Binnenstad33,946,54.779
Wandelbos Zuid29,953,51.199
Tuindorp De Kievit29,943,61.973
Witbrant24,538,41.280
Theresia24,339,72.392
Armhoef24,054,51.019
Fatima22,538,71.590
Hoogvenne22,440,63.480
Leeuwerik20,940,52.274
Noordhoek17,732,32.760
Wandelbos Noord17,138,02.822
Heyhoef15,921,2321
Campenhoef14,234,11.266
Dongewijk13,330,4904
Sint Anna13,231,81.442
Quirijnstok12,842,72.163
De Hasselt12,136,93.384
Groeseind-Hoefstraat10,035,23.532
Loven-Besterd9,736,92.647
Broekhoven9,223,52.277
Het Goirke9,034,22.078
Het Zand9,039,66.514
Trouwlaan - Uitvindersbuurt8,322,22.138
Groenewoud7,925,33.383
Korvel7,221,82.675
Gesworen Hoek6,416,01.883
Stokhasselt6,134,93.040
De Reit5,938,92.782
Heikant5,932,55.595
Oerle5,518,33.160
Bouwmeester4,226,62.045
Huibeven3,320,51.862
Heerevelden0,019,6935

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Tilburg: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Tilburg is niet gepubliceerd; in de provincie Noord-Brabant, waar Tilburg ligt, hebben 17 van de 54 voedingsgebieden een tekort en wachtrij.

Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026, meldt 17 van de 54 voedingsgebieden met tekort en wachtrij en 32 met ruimte. Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Tilburg: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Tilburg is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Tilburg.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Tilburg heeft minstens 25,1% en hoogstens 43,6% van de 108.214 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Tilburg, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Tilburg 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Tilburg stijgt in 2027 met 117 euro.

Geteld berekende dit op 15 september 2026 met het gemeentelijke profiel van 580 m3 gas en 2.470 kWh (CBS-verbruik 2025). De energiebelasting daalt met 16 euro en de netkosten stijgen met 133 euro. 1 van de 341 andere gemeenten heeft een kleinere stijging.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Tilburg, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering6651-16
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+117

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 580 m3 gas en 2.470 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Tilburg. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Tilburg winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Tilburg 901 euro in een normale winter.

De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Gilze-Rijen Airport. Bij gelijk weer is stoken 122 euro duurder dan vorig jaar; in een koude winter is het 1.119 euro.

Geraamde gaskosten per huishouden in Tilburg, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Gilze-Rijen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter808
Normale winter901
Koude winter1.119
Koude winter met hogere gasprijs1.358

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Tilburg: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Tilburg kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

CBS, verbruik 2025, meldt dat 27,3% van de woningen stadsverwarming heeft. Het ACM-maximum voor 2026 bestaat uit 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ.

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Tilburg: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Tilburg in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Tilburg 7,4% van de huishoudens.

TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024, meldt landelijk 6,0% en een betaalbaarheidskloof van 523 euro per jaar. 29 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Tilburg.

Energiesubsidie in Tilburg: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Tilburg loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Tilburg heeft 10,0% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Tilburg, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Tilburg, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Tilburg: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Tilburg zijn voor 45,6% A of beter.

RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025, bevat 74.465 geregistreerde labels. Landelijk is 41,2% A of beter. In Tilburg is 10,0% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk.

Energielabels in Tilburg, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter45,6
B en C35,8
D of slechter18,6
waarvan E, F of G10,0

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 74.465 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Tilburg: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Tilburg van 2023 tot en met 2025 2.379 woningen op.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, meldt dat bij 23 woningen (1,0%) de bouwstartmelding ontbreekt; landelijk is dat 21%. 39 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Tilburg, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,6
20240,6
20251,8
20260,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Tilburg: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Tilburg worden voor 19,8% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED, 2025, tellen 107.237 woningen; 31,3% is corporatiebezit. De gemiddelde verkoopprijs is 424.838 euro. 31 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel niet zelf bewoonde woningen.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Tilburg van 424.838 euro scheelt dat 4.248 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Tilburg: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Tilburg van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Tilburg vergeleken met de buurgemeenten

Tilburg zit met minstens 25,1% drie fasen 41,1 procentpunt onder het gemiddelde van de 8 buurgemeenten (66,2%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Tilburg en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Tilburg25,1+1179017,4
Oisterwijk68,8+1211.1043,7
Loon op Zand69,3+1211.0164,0
Gilze en Rijen56,8+1209264,4
Goirle62,6+1209603,7
Vught65,4+1221.0953,9
Dongen58,6+1199263,4
Heusden67,6+1201.0134,7
Hilvarenbeek80,5+1221.1383,0

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Tilburg

Hoe vraag ik 3-fase aan in Tilburg?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Tilburg heeft minstens 25,1% van de 108.214 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Tilburg een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Tilburg heeft minstens 25,1% en hoogstens 43,6% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Tilburg?

Enexis, voor 108.214 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Tilburg in 2027 meer voor energie?

117 euro per jaar bij 580 m3 gas en 2.470 kWh: de energiebelasting daalt met 16 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Tilburg?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Tilburg had in 2024 7,4% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Tilburg.

Wat kost stoken in Tilburg deze winter?

901 euro bij een normale winter, 808 euro bij een zachte en 1.119 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Gilze-Rijen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.