Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Gilze en Rijen: minstens 56,8% drie fasen, 120 euro duurder in 2027

Gilze en Rijen heeft 12.728 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Gilze en Rijen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Gilze en Rijen stijgt met 120 euro; 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Van de energielabels in Gilze en Rijen is 6,9% E, F of G; 39 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  3. Woningen in Gilze en Rijen worden voor 8,2% niet door de eigenaar bewoond.
  4. Het einde van salderen kost in Gilze en Rijen binnen het genoemde verbruiksprofiel 358 euro per jaar.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Gilze en Rijen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Gilze en Rijen voor bij minstens 56,8% en hoogstens 73,7% van de aansluitingen.

De ondergrens verschilt 47,0 procentpunt tussen de hoogste wijk, Molenschot, en de laagste wijk, Rijen. Molenschot heeft minstens 95,2% van 660 aansluitingen met drie fasen (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Gilze en Rijen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Molenschot95,297,3660
Gilze66,179,43.852
Rijen48,268,48.021

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Gilze en Rijen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd voor een zwaardere aansluiting in de provincie Noord-Brabant, waar Gilze en Rijen ligt, is niet gepubliceerd; 17 van de 54 voedingsgebieden hebben een wachtrij.

Volgens de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026, hebben bij afname 17 van de 54 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (31,5%) en hebben 32 ruimte. Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Gilze en Rijen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Gilze en Rijen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Gilze en Rijen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Gilze en Rijen heeft minstens 56,8% en hoogstens 73,7% van de 12.728 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Gilze en Rijen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Gilze en Rijen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Gilze en Rijen stijgt in 2027 met 120 euro.

Bij een profiel van 820 m3 gas en 2.900 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 13 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Gilze en Rijen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering288275-13
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+120

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 820 m3 gas en 2.900 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Gilze en Rijen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Gilze en Rijen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Gilze en Rijen 926 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer kost stoken 126 euro meer dan vorig jaar. In een zachte winter kost het 831 euro en in een koude winter 1.150 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Gilze-Rijen Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Gilze en Rijen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Gilze-Rijen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter831
Normale winter926
Koude winter1.150
Koude winter met hogere gasprijs1.396

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Gilze en Rijen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Gilze en Rijen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Gilze en Rijen 4,4% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%. De betaalbaarheidskloof in Gilze en Rijen is 647 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Gilze en Rijen.

Energiesubsidie in Gilze en Rijen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Gilze en Rijen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Gilze en Rijen heeft 6,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Gilze en Rijen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Gilze en Rijen, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Gilze en Rijen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Gilze en Rijen is 46,7% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en in Gilze en Rijen is 13,0% D of slechter. 39 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Gilze en Rijen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter46,7
B en C40,3
D of slechter13,0
waarvan E, F of G6,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 7.245 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Gilze en Rijen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Gilze en Rijen leverde van 2023 tot en met 2025 375 woningen op.

Bij 31 nieuwbouwwoningen (8,3%) ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Gilze en Rijen, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20236,9
20243,2
202518,5
202679,7

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Gilze en Rijen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Gilze en Rijen worden voor 8,2% niet door de eigenaar bewoond.

Het corporatiebezit is 28,0%. 39 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel woningen dat niet door de eigenaar wordt bewoond (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Gilze en Rijen van 461.024 euro scheelt dat 4.610 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Gilze en Rijen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Gilze en Rijen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Gilze en Rijen vergeleken met de gemeenten in de buurt

Gilze en Rijen zit met minstens 56,8% drie fasen 4,2 procentpunt onder het gemiddelde van de 7 gemeenten in de buurt (61,0%); Alphen-Chaam, Oosterhout, Breda, Dongen, Goirle en Baarle-Nassau scoren hoger.

Gilze en Rijen en de dichtstbijzijnde gemeenten: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Gilze en Rijen56,8+1209264,4
Alphen-Chaam78,7+1221.1853,2
Tilburg25,1+1179017,4
Oosterhout60,7+1209054,3
Breda57,5+1189786,5
Dongen58,6+1199263,4
Goirle62,6+1209603,7
Baarle-Nassau83,6+1221.1744,7

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Gilze en Rijen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Gilze en Rijen?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Gilze en Rijen heeft minstens 56,8% van de 12.728 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Gilze en Rijen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Gilze en Rijen heeft minstens 56,8% en hoogstens 73,7% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Gilze en Rijen?

Enexis, voor 12.728 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Gilze en Rijen in 2027 meer voor energie?

120 euro per jaar bij 820 m3 gas en 2.900 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Gilze en Rijen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Gilze en Rijen had in 2024 4,4% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Gilze en Rijen.

Wat kost stoken in Gilze en Rijen deze winter?

926 euro bij een normale winter, 831 euro bij een zachte en 1.150 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Gilze-Rijen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.