Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Oosterhout: minstens 60,7% drie fasen, 120 euro duurder in 2027

Oosterhout heeft 28.855 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Oosterhout bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Oosterhout stijgt met 120 euro; 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Energielabels in Oosterhout zijn voor 6,6% E, F of G; 36 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G.
  3. Bij nieuwbouw in Oosterhout ontbreekt bij 0,8% de bouwstartmelding; 28 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding.
  4. Van de woningen in Oosterhout wordt 8,7% niet door de eigenaar bewoond; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Oosterhout: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Oosterhout komen voor bij minstens 60,7% en hoogstens 75,5% van de aansluitingen.

In Slotjes is de ondergrens minstens 46,9%, tegenover minstens 100,0% op Industrieterrein Noord, een verschil van 53,1 procentpunt (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Oosterhout, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Industrieterrein Noord100,0100,0355
Oosteind100,0100,0589
Den Hout95,598,4555
Industrieterrein Zuid92,896,5347
Dorst83,090,71.409
West82,088,41.614
Leijsenakkers67,983,3657
Strijen63,780,91.676
Oosterheide60,376,94.297
Dommelbergen55,774,35.966
Oosterhout-Centrum55,173,03.824
Vrachelen49,661,03.382
Slotjes46,965,44.088

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Oosterhout: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Brabant, waar Oosterhout ligt, is voor huishoudens geen wachttijd in maanden gepubliceerd.

De capaciteitskaart telt 17 van de 54 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026); Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Oosterhout: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Oosterhout is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Oosterhout.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Oosterhout heeft minstens 60,7% en hoogstens 75,5% van de 28.855 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Oosterhout, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Oosterhout 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Oosterhout stijgt in 2027 met 120 euro.

Bij een profiel van 770 m3 gas en 2.730 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 13 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Oosterhout, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering233220-13
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+120

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 770 m3 gas en 2.730 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Oosterhout. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Oosterhout winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Oosterhout 905 euro in een normale winter.

In een zachte winter is het 812 euro en in een koude winter 1.123 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Gilze-Rijen Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Oosterhout, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Gilze-Rijen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter812
Normale winter905
Koude winter1.123
Koude winter met hogere gasprijs1.364

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Oosterhout: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Oosterhout in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Oosterhout 4,3% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0% en de betaalbaarheidskloof is 579 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Oosterhout.

Energiesubsidie in Oosterhout: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Oosterhout loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Oosterhout heeft 6,6% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Oosterhout, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Oosterhout, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Oosterhout: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Oosterhout zijn voor 49,6% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter; 6,6% van de labels in Oosterhout is E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Oosterhout, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter49,6
B en C38,4
D of slechter12,0
waarvan E, F of G6,6

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 18.660 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Oosterhout: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Oosterhout telt 898 woningen die in 2023 tot en met 2025 zijn opgeleverd.

Bij 7 woningen (0,8%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Oosterhout, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20231,0
20240,6
20250,8
20260,6

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Oosterhout: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Oosterhout zijn voor 8,7% niet door de eigenaar bewoond.

Daarnaast is 31,6% corporatiebezit en de gemiddelde verkoopprijs is 441.826 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Oosterhout van 441.826 euro scheelt dat 4.418 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Oosterhout: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Oosterhout van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Oosterhout vergeleken met de buurgemeenten

Oosterhout zit met minstens 60,7% drie fasen 0,4 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (60,3%); Drimmelen scoort hoger.

Oosterhout en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Oosterhout60,7+1209054,3
Breda57,5+1189786,5
Dongen58,6+1199263,4
Drimmelen68,5+1211.0163,5
Geertruidenberg60,0+1199203,8
Gilze en Rijen56,8+1209264,4

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Oosterhout

Hoe vraag ik 3-fase aan in Oosterhout?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Oosterhout heeft minstens 60,7% van de 28.855 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Oosterhout een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Oosterhout heeft minstens 60,7% en hoogstens 75,5% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Oosterhout?

Enexis, voor 28.855 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Oosterhout in 2027 meer voor energie?

120 euro per jaar bij 770 m3 gas en 2.730 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Oosterhout?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Oosterhout had in 2024 4,3% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Oosterhout.

Wat kost stoken in Oosterhout deze winter?

905 euro bij een normale winter, 812 euro bij een zachte en 1.123 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Gilze-Rijen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.