Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Hilvarenbeek: minstens 80,5% drie fasen, 122 euro duurder in 2027

Hilvarenbeek heeft 8.053 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Hilvarenbeek bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Hilvarenbeek ligt de ondergrens voor aansluitingen met drie fasen 40,2 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  2. 11 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel aansluitingen met drie fasen dan Hilvarenbeek.
  3. Energiearmoede treft 3,0% van de huishoudens in Hilvarenbeek; 37 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Hilvarenbeek: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Hilvarenbeek zijn aanwezig bij minstens 80,5% en hoogstens 88,8% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 40,2 procentpunt boven de landelijke ondergrens en het verschil tussen wijken is 25,9 procentpunt (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Hilvarenbeek, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Esbeek100,0100,0634
Haghorst100,0100,0488
Biest-Houtakker91,494,6408
Diessen81,690,92.076
Hilvarenbeek74,184,44.447

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Hilvarenbeek: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Noord-Brabant, waar Hilvarenbeek ligt, is voor huishoudens niet in maanden gepubliceerd; 17 van de 54 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

De capaciteitskaart telt 32 voedingsgebieden met ruimte (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026); Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Hilvarenbeek: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Hilvarenbeek is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Hilvarenbeek.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Hilvarenbeek heeft minstens 80,5% en hoogstens 88,8% van de 8.053 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Hilvarenbeek, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Hilvarenbeek 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Hilvarenbeek stijgt in 2027 met 122 euro.

De berekening gebruikt 990 m3 gas en 3.210 kWh gemeentelijk verbruik (CBS, 2025); het einde van salderen kost in dit profiel 361 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Hilvarenbeek, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering446435-11
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+122

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 990 m3 gas en 3.210 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Hilvarenbeek. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Hilvarenbeek winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Hilvarenbeek 1.138 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 154 euro duurder dan vorig jaar. De raming gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Eindhoven Airport voor oktober 2026 tot en met maart 2027 (raming Geteld).

Geraamde gaskosten per huishouden in Hilvarenbeek, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Eindhoven Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.025
Normale winter1.138
Koude winter1.397
Koude winter met hogere gasprijs1.696

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Hilvarenbeek: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Hilvarenbeek in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Hilvarenbeek 3,0% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0% van de huishoudens en de betaalbaarheidskloof is 845 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Hilvarenbeek.

Energiesubsidie in Hilvarenbeek: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Hilvarenbeek loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Hilvarenbeek heeft 10,1% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Hilvarenbeek, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Hilvarenbeek, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Hilvarenbeek: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Hilvarenbeek is 41,9% A of beter.

Landelijk heeft 41,2% label A of beter; 10,1% van de labels in Hilvarenbeek is E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Hilvarenbeek, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter41,9
B en C40,6
D of slechter17,5
waarvan E, F of G10,1

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 4.020 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Hilvarenbeek: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Hilvarenbeek 205 woningen opgeleverd in 2023 tot en met 2025.

Bij 12 woningen (5,9%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Hilvarenbeek, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202311,1
20247,8
20251,2
202610,2

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Hilvarenbeek: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Hilvarenbeek wordt 13,0% niet door de eigenaar bewoond.

De gemiddelde verkoopprijs is 534.369 euro; de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers scheelt per aankoop 5.344 euro vanaf 1 januari 2027 (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Hilvarenbeek van 534.369 euro scheelt dat 5.344 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Hilvarenbeek: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Hilvarenbeek van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Hilvarenbeek vergeleken met de buurgemeenten

Hilvarenbeek zit met minstens 80,5% drie fasen 12,7 procentpunt boven het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (67,8%); Oirschot en Reusel-De Mierden scoren hoger.

Hilvarenbeek en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Hilvarenbeek80,5+1221.1383,0
Oirschot82,7+1201.0813,3
Goirle62,6+1209603,7
Oisterwijk68,8+1211.1043,7
Reusel-De Mierden90,1+1201.0813,1
Tilburg25,1+1179017,4
Bladel77,7+1211.0583,1

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Hilvarenbeek

Hoe vraag ik 3-fase aan in Hilvarenbeek?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Hilvarenbeek heeft minstens 80,5% van de 8.053 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Hilvarenbeek een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Hilvarenbeek heeft minstens 80,5% en hoogstens 88,8% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Hilvarenbeek?

Enexis, voor 8.053 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Hilvarenbeek in 2027 meer voor energie?

122 euro per jaar bij 990 m3 gas en 3.210 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Hilvarenbeek?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Hilvarenbeek had in 2024 3,0% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Hilvarenbeek.

Wat kost stoken in Hilvarenbeek deze winter?

1.138 euro bij een normale winter, 1.025 euro bij een zachte en 1.397 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Eindhoven Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.