Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Oirschot: minstens 82,7% drie fasen, 120 euro duurder in 2027

Oirschot heeft 9.222 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Oirschot bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Het aandeel aansluitingen met drie fasen in Oirschot ligt op minstens 82,7% en hoogstens 89,2%, met een ondergrens 42,4 procentpunt boven landelijk.
  2. De energierekening in Oirschot stijgt in 2027 met 120 euro en het einde van salderen kost 360 euro per jaar.
  3. Stoken kost in Oirschot 1.081 euro in een normale winter, 147 euro meer dan vorig jaar bij gelijk weer.
  4. Nieuwbouw in Oirschot omvat 353 opgeleverde woningen van 2023 tot en met 2025, waarvan 26 geen bouwstartmelding hebben.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Oirschot: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Van de aansluitingen in Oirschot heeft minstens 82,7% en hoogstens 89,2% drie fasen.

De ondergrens ligt 42,4 procentpunt boven de landelijke ondergrens. Tussen Spoordonk en Oirschot is het verschil in ondergrens 15,8 procentpunt; 9 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Oirschot, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Spoordonk92,996,5954
Middelbeers en Westelbeers92,795,91.765
Oostelbeers87,393,2829
Oirschot77,185,25.674

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Oirschot: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Brabant, waar Oirschot ligt, is een wachttijd in maanden voor huishoudens niet gepubliceerd; 17 van de 54 voedingsgebieden hebben tekort en wachtrij.

Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland meldt op 24 augustus 2026 dat 17 van de 54 voedingsgebieden een tekort en wachtrij hebben.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Oirschot: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Oirschot is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Oirschot.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Oirschot heeft minstens 82,7% en hoogstens 89,2% van de 9.222 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Oirschot, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Oirschot 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Oirschot stijgt in 2027 met 120 euro.

Bij een profiel van 940 m3 gas en 3.260 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 12 euro. 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Oirschot, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering416403-12
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+120

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 940 m3 gas en 3.260 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Oirschot. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Oirschot winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Oirschot 1.081 euro in een normale winter.

In een zachte winter is dat 974 euro; bij gelijk weer is stoken 147 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Eindhoven Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Oirschot, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Eindhoven Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter974
Normale winter1.081
Koude winter1.326
Koude winter met hogere gasprijs1.611

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Oirschot: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Oirschot in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Oirschot 3,3% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0% van de huishoudens en de betaalbaarheidskloof is 734 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Oirschot.

Energiesubsidie in Oirschot: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Oirschot loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Oirschot heeft 12,0% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Oirschot, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Oirschot, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Oirschot: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Oirschot is 41,0% A of beter.

Van de geregistreerde labels is 12,0% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Oirschot, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter41,0
B en C39,1
D of slechter19,9
waarvan E, F of G12,0

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 3.990 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Oirschot: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Oirschot telt 353 woningen die van 2023 tot en met 2025 zijn opgeleverd.

Bij 26 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, oftewel 7,4%, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Oirschot, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202329,3
20244,8
20253,5
20262,9

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Oirschot: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Oirschot wordt 14,6% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 12,8% van de woningen. De gemiddelde verkoopprijs is 585.652 euro; de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers scheelt vanaf 1 januari 2027 5.857 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Oirschot van 585.652 euro scheelt dat 5.857 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Oirschot: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Oirschot van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Oirschot vergeleken met de buurgemeenten

Oirschot zit met minstens 82,7% drie fasen 14,0 procentpunt boven het gemiddelde van de 8 buurgemeenten (68,7%); Reusel-De Mierden scoort hoger.

Oirschot en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Oirschot82,7+1201.0813,3
Hilvarenbeek80,5+1221.1383,0
Eersel76,7+1211.1273,1
Best59,7+1209663,2
Oisterwijk68,8+1211.1043,7
Boxtel60,9+1211.0003,6
Bladel77,7+1211.0583,1
Eindhoven35,0+1209147,3
Reusel-De Mierden90,1+1201.0813,1

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Oirschot

Hoe vraag ik 3-fase aan in Oirschot?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Oirschot heeft minstens 82,7% van de 9.222 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Oirschot een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Oirschot heeft minstens 82,7% en hoogstens 89,2% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Oirschot?

Enexis, voor 9.222 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Oirschot in 2027 meer voor energie?

120 euro per jaar bij 940 m3 gas en 3.260 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Oirschot?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Oirschot had in 2024 3,3% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Oirschot.

Wat kost stoken in Oirschot deze winter?

1.081 euro bij een normale winter, 974 euro bij een zachte en 1.326 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Eindhoven Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.