Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Eindhoven: minstens 35,0% drie fasen, 120 euro duurder in 2027

Eindhoven heeft 127.169 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Eindhoven bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Eindhoven stijgt in 2027 met 120 euro; 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Energiearmoede treft in Eindhoven 7,3% van de huishoudens; 30 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  3. Het einde van salderen kost in Eindhoven voor een profiel van 730 m3 gas en 2.330 kWh 356 euro per jaar.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Eindhoven: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Eindhoven voor bij minstens 35,0% en hoogstens 55,8% van de aansluitingen.

De ondergrens is minstens 58,0% in Achtse Molen en minstens 18,3% in Oud-Gestel, een verschil van 39,7 procentpunt (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Eindhoven, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Achtse Molen58,075,67.250
Kortonjo54,771,43.984
Meerhoven47,058,45.773
Gestelse Ontginning44,067,43.635
Aanschot40,660,59.004
Oud-Tongelre40,563,54.173
Halve Maan39,861,56.065
Rozenknopje39,060,93.584
Oud-Stratum38,360,06.896
De Laak37,755,23.136
Dommelbeemd35,861,66.435
Doornakkers34,156,54.129
Centrum32,850,47.480
Putten32,658,77.222
Erp29,650,79.415
Oud-Strijp26,643,210.508
Begijnenbroek26,548,56.169
Ontginning26,249,38.148
Oud-Woensel23,744,76.798
Oud-Gestel18,345,27.365

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Eindhoven: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Brabant, waar Eindhoven ligt, is de wachttijd niet in maanden gepubliceerd; 17 van de 54 voedingsgebieden hebben een wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telt 17 van de 54 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Eindhoven: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Eindhoven is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Eindhoven.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Eindhoven heeft minstens 35,0% en hoogstens 55,8% van de 127.169 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Eindhoven, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Eindhoven 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Eindhoven stijgt in 2027 met 120 euro.

Bij een profiel van 730 m3 gas en 2.330 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 12 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Eindhoven, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering160147-12
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+120

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 730 m3 gas en 2.330 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Eindhoven. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Eindhoven winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Eindhoven 914 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 124 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Eindhoven Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Eindhoven, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Eindhoven Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter824
Normale winter914
Koude winter1.122
Koude winter met hogere gasprijs1.363

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Eindhoven: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Eindhoven kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum voor 2026 omvat 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. In Eindhoven heeft 8,2% van de woningen stadsverwarming (CBS, verbruik 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Eindhoven: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Eindhoven in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Eindhoven 7,3% van de huishoudens.

Dat ligt boven het landelijke aandeel van 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 623 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Eindhoven.

Energiesubsidie in Eindhoven: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Eindhoven loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Eindhoven heeft 8,6% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Eindhoven, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Eindhoven, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Eindhoven: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabel A of beter komt in Eindhoven voor bij 44,6% van de geregistreerde labels.

Landelijk is 41,2% A of beter; in Eindhoven is 8,6% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Eindhoven, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter44,6
B en C37,2
D of slechter18,2
waarvan E, F of G8,6

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 90.325 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Eindhoven: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Eindhoven leverde 4.065 woningen op van 2023 tot en met 2025.

Bij 1.530 woningen (37,6%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Eindhoven, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202356,8
202439,2
202523,8
20267,1

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Eindhoven: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Eindhoven zijn voor 21,1% niet door de eigenaar bewoond.

Daarnaast is 36,0% corporatiebezit en is de gemiddelde verkoopprijs 469.870 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Eindhoven van 469.870 euro scheelt dat 4.699 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Eindhoven: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Eindhoven van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Eindhoven vergeleken met de buurgemeenten

Eindhoven zit met minstens 35,0% drie fasen 34,8 procentpunt onder het gemiddelde van de 9 buurgemeenten (69,8%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Eindhoven en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Eindhoven35,0+1209147,3
Veldhoven56,8+1219773,0
Nuenen, Gerwen en Nederwetten72,1+1221.1502,6
Waalre68,2+1231.1733,5
Son en Breugel70,2+1231.1842,4
Geldrop-Mierlo58,1+1221.0354,6
Best59,7+1209663,2
Eersel76,7+1211.1273,1
Oirschot82,7+1201.0813,3
Heeze-Leende83,7+1221.1732,4

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Eindhoven

Hoe vraag ik 3-fase aan in Eindhoven?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Eindhoven heeft minstens 35,0% van de 127.169 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Eindhoven een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Eindhoven heeft minstens 35,0% en hoogstens 55,8% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Eindhoven?

Enexis, voor 127.169 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Eindhoven in 2027 meer voor energie?

120 euro per jaar bij 730 m3 gas en 2.330 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Eindhoven?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Eindhoven had in 2024 7,3% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Eindhoven.

Wat kost stoken in Eindhoven deze winter?

914 euro bij een normale winter, 824 euro bij een zachte en 1.122 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Eindhoven Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.