Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Waalre: minstens 68,2% drie fasen, 123 euro duurder in 2027

Waalre heeft 8.722 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Waalre bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Stoken kost in Waalre 1.173 euro in een normale winter, terwijl 27 van de 341 andere gemeenten hogere stookkosten hebben.
  2. Nieuwbouw in Waalre telt 153 woningen uit 2023 tot en met 2025, waarvan bij 73 de bouwstartmelding ontbreekt.
  3. De energierekening in Waalre stijgt in 2027 met 123 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Waalre: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Van de aansluitingen in Waalre heeft minstens 68,2% en hoogstens 80,5% drie fasen.

De ondergrens ligt 27,9 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3%. Enexis telde 8.722 kleinverbruikaansluitingen (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Waalre: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Brabant, waar Waalre ligt, is geen wachttijd voor huishoudens gepubliceerd.

Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. Op de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland stonden op 24 augustus 2026 17 van de 54 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (31,5%).

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Waalre: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Waalre is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Waalre.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Waalre heeft minstens 68,2% en hoogstens 80,5% van de 8.722 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Waalre, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Waalre 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Waalre stijgt in 2027 met 123 euro.

De berekening gebruikt het CBS-verbruik 2025 van 1.020 m3 gas en 3.060 kWh. De energiebelasting daalt met 10 euro, terwijl de netkosten stijgen met 133 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Waalre, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering452441-10
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+123

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.020 m3 gas en 3.060 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Waalre. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Waalre winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Waalre 1.173 euro in een normale winter.

Bij een zachte winter kost stoken 1.056 euro. 27 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten bij een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Eindhoven Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Waalre, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Eindhoven Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.056
Normale winter1.173
Koude winter1.439
Koude winter met hogere gasprijs1.748

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Waalre: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Waalre in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Waalre 3,5% van de huishoudens.

Landelijk heeft 6,0% van de huishoudens energiearmoede. De betaalbaarheidskloof is 676 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Waalre.

Energiesubsidie in Waalre: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Waalre loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Waalre heeft 9,4% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Waalre, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Waalre, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Waalre: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Waalre is 38,8% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter; in Waalre valt 9,4% in E, F of G. De cijfers komen uit 4.605 geregistreerde labels (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Waalre, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter38,8
B en C43,5
D of slechter17,7
waarvan E, F of G9,4

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 4.605 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Waalre: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Waalre van 2023 tot en met 2025 153 woningen opgeleverd.

Bij 73 van de 153 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk. 45 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Waalre, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202334,3
202422,0
202567,5
202624,3

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Waalre: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Waalre wordt 11,3% niet door de eigenaar bewoond.

In 2025 waren er 8.116 woningen; 16,5% was corporatiebezit. De gemiddelde verkoopprijs was 662.285 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Waalre van 662.285 euro scheelt dat 6.623 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Waalre: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Waalre van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Waalre vergeleken met de buurgemeenten

Waalre zit met minstens 68,2% drie fasen 3,4 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (64,8%); Heeze-Leende en Bergeijk scoren hoger.

Waalre en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Waalre68,2+1231.1733,5
Valkenswaard63,4+1211.0004,0
Eindhoven35,0+1209147,3
Veldhoven56,8+1219773,0
Heeze-Leende83,7+1221.1732,4
Bergeijk85,3+1211.1612,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Waalre

Hoe vraag ik 3-fase aan in Waalre?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Waalre heeft minstens 68,2% van de 8.722 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Waalre een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Waalre heeft minstens 68,2% en hoogstens 80,5% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Waalre?

Enexis, voor 8.722 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Waalre in 2027 meer voor energie?

123 euro per jaar bij 1.020 m3 gas en 3.060 kWh: de energiebelasting daalt met 10 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Waalre?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Waalre had in 2024 3,5% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Waalre.

Wat kost stoken in Waalre deze winter?

1.173 euro bij een normale winter, 1.056 euro bij een zachte en 1.439 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Eindhoven Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.