Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Bergeijk: minstens 85,3% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Bergeijk heeft 9.328 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Bergeijk bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Bergeijk heeft minstens 85,3% van de kleinverbruikaansluitingen drie fasen; 6 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  2. De energierekening in Bergeijk stijgt in 2027 met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  3. Stoken kost in Bergeijk 1.161 euro in een normale winter; 35 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten.
  4. In Bergeijk ontbreekt bij 0,8% van de nieuwbouwwoningen de bouwstartmelding; 28 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Bergeijk: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Bergeijk voor bij minstens 85,3% en hoogstens 91,5% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 45,0 procentpunt boven de landelijke ondergrens; 6 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Bergeijk, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Buitengebied100,0100,01.032
Riethoven93,695,7992
Westerhoven87,991,1895
Luyksgestel87,493,11.124
Bergeijk 't Loo85,789,9726
Bergeijk 't Hof78,088,04.334

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Bergeijk: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Brabant, waar Bergeijk ligt, is voor Bergeijk geen wachttijd in maanden gepubliceerd; 17 van de 54 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens; de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 17 van de 54 voedingsgebieden met tekort en wachtrij.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Bergeijk: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Bergeijk is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Bergeijk.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Bergeijk heeft minstens 85,3% en hoogstens 91,5% van de 9.328 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Bergeijk, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Bergeijk 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Bergeijk stijgt in 2027 met 121 euro.

De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 12 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Bergeijk, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering479467-12
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.010 m3 gas en 3.370 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Bergeijk. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Bergeijk winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Bergeijk 1.161 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 158 euro duurder dan vorig jaar; 35 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten bij een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Eindhoven Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Bergeijk, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Eindhoven Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.046
Normale winter1.161
Koude winter1.425
Koude winter met hogere gasprijs1.731

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Bergeijk: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Bergeijk in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Bergeijk 2,9% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 817 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Bergeijk.

Energiesubsidie in Bergeijk: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Bergeijk loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Bergeijk heeft 12,8% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Bergeijk, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Bergeijk, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Bergeijk: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Bergeijk is 33,2% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en 11,3% E, F of G; in Bergeijk is 12,8% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Bergeijk, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter33,2
B en C38,9
D of slechter27,9
waarvan E, F of G12,8

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 5.150 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Bergeijk: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Bergeijk leverde van 2023 tot en met 2025 358 woningen op.

Bij 3 woningen, of 0,8%, ontbreekt de bouwstartmelding, tegen 21% landelijk; 28 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Bergeijk, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20231,7
20241,1
20250,0
20268,1

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Bergeijk: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Bergeijk wordt 12,0% niet door de eigenaar bewoond.

Ook is 12,9% corporatiebezit en is de gemiddelde verkoopprijs 527.954 euro; de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 scheelt 5.280 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Bergeijk van 527.954 euro scheelt dat 5.280 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Bergeijk: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Bergeijk van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Bergeijk vergeleken met de buurgemeenten

Bergeijk zit met minstens 85,3% drie fasen 16,7 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (68,6%); geen buurgemeente scoort hoger.

Bergeijk en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Bergeijk85,3+1211.1612,9
Valkenswaard63,4+1211.0004,0
Eersel76,7+1211.1273,1
Veldhoven56,8+1219773,0
Bladel77,7+1211.0583,1
Waalre68,2+1231.1733,5

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Bergeijk

Hoe vraag ik 3-fase aan in Bergeijk?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Bergeijk heeft minstens 85,3% van de 9.328 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Bergeijk een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Bergeijk heeft minstens 85,3% en hoogstens 91,5% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Bergeijk?

Enexis, voor 9.328 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Bergeijk in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 1.010 m3 gas en 3.370 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Bergeijk?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Bergeijk had in 2024 2,9% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Bergeijk.

Wat kost stoken in Bergeijk deze winter?

1.161 euro bij een normale winter, 1.046 euro bij een zachte en 1.425 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Eindhoven Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.