Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Heeze-Leende: minstens 83,7% drie fasen, 122 euro duurder in 2027

Heeze-Leende heeft 8.031 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Heeze-Leende bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Heeze-Leende hebben minstens 83,7% en hoogstens 90,2% van de aansluitingen drie fasen; 7 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  2. Stoken kost in Heeze-Leende 1.173 euro in een normale winter; 27 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten.
  3. Energiearmoede treft in Heeze-Leende 2,4% van de huishoudens; 10 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Heeze-Leende: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen zijn in Heeze-Leende aanwezig bij minstens 83,7% en hoogstens 90,2% van de aansluitingen.

Open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026 (stand 1 januari), telt 8.031 aansluitingen. De landelijke ondergrens is 40,3%; Sterksel heeft met minstens 92,7% de hoogste wijkondergrens, tegenover minstens 80,1% in Heeze.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Heeze-Leende, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Sterksel92,795,4864
Leende86,891,81.988
Heeze80,188,34.951

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Heeze-Leende: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd is in de provincie Noord-Brabant, waar Heeze-Leende ligt, voor huishoudens niet in maanden gepubliceerd.

Op de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland stonden op 24 augustus 2026 bij afname 17 van de 54 voedingsgebieden met tekort en wachtrij; 32 hadden ruimte. Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Heeze-Leende: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Heeze-Leende is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Heeze-Leende.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Heeze-Leende heeft minstens 83,7% en hoogstens 90,2% van de 8.031 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Heeze-Leende, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Heeze-Leende 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Heeze-Leende stijgt in 2027 met 122 euro.

Volgens het Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026, stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 11 euro. Bij 1.020 m3 gas en 3.270 kWh kost het einde van salderen 361 euro per jaar.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Heeze-Leende, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering475464-11
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+122

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.020 m3 gas en 3.270 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Heeze-Leende. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Heeze-Leende winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Heeze-Leende 1.173 euro in een normale winter.

CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Eindhoven Airport en de raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 zijn de basis. Bij gelijk weer kost stoken 159 euro meer dan vorig jaar; 27 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten bij een normale winter.

Geraamde gaskosten per huishouden in Heeze-Leende, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Eindhoven Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.056
Normale winter1.173
Koude winter1.439
Koude winter met hogere gasprijs1.748

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Heeze-Leende: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Heeze-Leende in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Heeze-Leende 2,4% van de huishoudens.

TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024: landelijk is dat 6,0%; 10 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Heeze-Leende.

Energiesubsidie in Heeze-Leende: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Heeze-Leende loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Heeze-Leende heeft 9,5% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Heeze-Leende, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Heeze-Leende, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Heeze-Leende: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Heeze-Leende is 43,5% A of beter.

RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025: landelijk is 41,2% A of beter. In Heeze-Leende heeft 9,5% label E, F of G, tegenover 11,3% landelijk.

Energielabels in Heeze-Leende, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter43,5
B en C40,9
D of slechter15,6
waarvan E, F of G9,5

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 4.035 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Heeze-Leende: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Heeze-Leende van 2023 tot en met 2025 325 woningen opgeleverd.

Volgens CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, ontbreekt bij 141 van de 325 woningen (43,4%) de bouwstartmelding; landelijk is dat 21%.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Heeze-Leende, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202333,3
202446,7
202553,6
202692,3

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Heeze-Leende: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Heeze-Leende worden voor 10,6% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED, 2025: 14,3% van de woningen is corporatiebezit. Bij een gemiddelde verkoopprijs van 563.341 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 5.633 euro per aankoop.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Heeze-Leende van 563.341 euro scheelt dat 5.633 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Heeze-Leende: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Heeze-Leende van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Heeze-Leende vergeleken met de buurgemeenten

Heeze-Leende zit met minstens 83,7% drie fasen 20,8 procentpunt boven het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (62,9%); geen buurgemeente scoort hoger.

Heeze-Leende en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Heeze-Leende83,7+1221.1732,4
Cranendonck78,3+1221.1504,4
Valkenswaard63,4+1211.0004,0
Geldrop-Mierlo58,1+1221.0354,6
Someren74,7+1211.0923,4
Waalre68,2+1231.1733,5
Eindhoven35,0+1209147,3

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Heeze-Leende

Hoe vraag ik 3-fase aan in Heeze-Leende?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Heeze-Leende heeft minstens 83,7% van de 8.031 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Heeze-Leende een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Heeze-Leende heeft minstens 83,7% en hoogstens 90,2% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Heeze-Leende?

Enexis, voor 8.031 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Heeze-Leende in 2027 meer voor energie?

122 euro per jaar bij 1.020 m3 gas en 3.270 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Heeze-Leende?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Heeze-Leende had in 2024 2,4% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Heeze-Leende.

Wat kost stoken in Heeze-Leende deze winter?

1.173 euro bij een normale winter, 1.056 euro bij een zachte en 1.439 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Eindhoven Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.