Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Cranendonck: minstens 78,3% drie fasen, 122 euro duurder in 2027

Cranendonck heeft 10.219 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Cranendonck bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Bij drie fasen ligt de ondergrens in Cranendonck 38,0 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  2. Stoken kost in Cranendonck 1.150 euro in een normale winter; 42 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten.
  3. De netkosten in Cranendonck stijgen met 133 euro in 2027 tegenover 2026.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Cranendonck: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen zijn in Cranendonck aanwezig bij minstens 78,3% en hoogstens 88,0% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 38,0 procentpunt boven de landelijke ondergrens. In Gastel is de ondergrens minstens 100,0%, tegenover minstens 70,5% in Budel (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Cranendonck, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Gastel100,0100,0328
Dorplein92,596,6617
Soerendonk90,994,8868
Maarheeze81,490,32.553
Schoot80,789,71.074
Budel70,583,34.779

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Cranendonck: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Cranendonck is niet gepubliceerd; in de provincie Noord-Brabant hebben 17 van de 54 voedingsgebieden een wachtrij.

In de provincie Noord-Brabant, waar Cranendonck ligt, hebben 17 van de 54 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Cranendonck: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Cranendonck is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Cranendonck.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Cranendonck heeft minstens 78,3% en hoogstens 88,0% van de 10.219 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Cranendonck, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Cranendonck 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Cranendonck stijgt in 2027 met 122 euro.

De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 11 euro. Voor 4.895 woningen met zonnepanelen kost het einde van salderen 361 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Cranendonck, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering448437-11
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+122

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.000 m3 gas en 3.160 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Cranendonck. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Cranendonck winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Cranendonck 1.150 euro in een normale winter.

42 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten bij een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Eindhoven Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Cranendonck, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Eindhoven Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.036
Normale winter1.150
Koude winter1.411
Koude winter met hogere gasprijs1.713

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Cranendonck: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Cranendonck in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Cranendonck 4,4% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0% van de huishoudens; de betaalbaarheidskloof in Cranendonck is 820 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Cranendonck.

Energiesubsidie in Cranendonck: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Cranendonck loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Cranendonck heeft 11,5% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Cranendonck, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Cranendonck, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Cranendonck: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Cranendonck is 29,3% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter; in Cranendonck heeft 11,5% label E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Cranendonck, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter29,3
B en C50,4
D of slechter20,3
waarvan E, F of G11,5

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 4.740 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Cranendonck: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Cranendonck van 2023 tot en met 2025 197 woningen opgeleverd.

Bij 12 woningen (6,1%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Cranendonck, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20237,5
20240,0
20257,5
202610,4

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Cranendonck: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Cranendonck wordt 12,3% niet door de eigenaar bewoond.

Het corporatiebezit is 16,3%. Bij een gemiddelde verkoopprijs van 464.684 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 4.647 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Cranendonck van 464.684 euro scheelt dat 4.647 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Cranendonck: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Cranendonck van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Cranendonck vergeleken met de buurgemeenten

Cranendonck zit met minstens 78,3% drie fasen 12,3 procentpunt boven het gemiddelde van de 4 buurgemeenten (66,0%); Heeze-Leende scoort hoger.

Cranendonck en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Cranendonck78,3+1221.1504,4
Heeze-Leende83,7+1221.1732,4
Weert44,2+1211.0004,7
Someren74,7+1211.0923,4
Nederweert61,3+1211.1043,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Cranendonck

Hoe vraag ik 3-fase aan in Cranendonck?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Cranendonck heeft minstens 78,3% van de 10.219 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Cranendonck een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Cranendonck heeft minstens 78,3% en hoogstens 88,0% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Cranendonck?

Enexis, voor 10.219 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Cranendonck in 2027 meer voor energie?

122 euro per jaar bij 1.000 m3 gas en 3.160 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Cranendonck?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Cranendonck had in 2024 4,4% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Cranendonck.

Wat kost stoken in Cranendonck deze winter?

1.150 euro bij een normale winter, 1.036 euro bij een zachte en 1.411 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Eindhoven Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.