Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Weert: minstens 44,2% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Weert heeft 26.862 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis en Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Weert bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Weert stijgt in 2027 met 121 euro, terwijl de netkosten met 133 euro stijgen.
  2. Bij 10.655 woningen in Weert kost het einde van salderen in dit profiel 359 euro per jaar.
  3. De bouwstartmelding ontbreekt bij 41 van de 410 nieuwbouwwoningen in Weert, goed voor 10,0%.
  4. De ondergrens voor drie fasen is in Tungelroy minstens 90,0%, tegenover minstens 12,6% in Graswinkel, allebei in Weert.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Weert: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Een 3-fase aansluiting komt in Weert voor bij minstens 44,2% en hoogstens 61,5% van de aansluitingen.

In Tungelroy is de ondergrens minstens 90,0%, tegenover minstens 12,6% in Graswinkel; het verschil tussen de wijkondergrenzen is 77,4 procentpunt (open kleinverbruikdata Enexis en Stedin, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Weert, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis en Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Tungelroy90,093,4549
Altweerterheide89,693,2518
Laar en Hushoven82,988,41.175
Swartbroek81,288,7388
Kazernelaan78,285,4870
Leuken54,770,82.130
Stramproy53,969,22.523
Molenakker en Kampershoek51,564,71.484
Weert-Centrum47,461,83.465
Moesel44,563,51.989
Boshoven40,162,53.292
Biest38,558,71.360
Keent22,043,72.657
Groenewoud19,041,72.091
Fatima12,738,91.302
Graswinkel12,634,61.069

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis en Stedin publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Weert: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd is in de provincie Limburg, waar Weert ligt, voor huishoudens niet in maanden gepubliceerd; 6 van de 37 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 6 van de 37 voedingsgebieden met tekort en wachtrij. Enexis en Stedin publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Limburg, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)62128
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)45028

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis en Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis en Stedin sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Weert: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Weert is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Weert.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Weert heeft minstens 44,2% en hoogstens 61,5% van de 26.862 aansluitingen drie fasen (Enexis en Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Weert, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Weert 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Weert stijgt in 2027 met 121 euro.

Bij een profiel van 870 m3 gas en 2.820 kWh daalt de energiebelasting met 12 euro, terwijl de netkosten met 133 euro stijgen (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026). 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Weert, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering316304-12
Netkosten stroom en gas747880+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 870 m3 gas en 2.820 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Weert. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Weert winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Weert 1.000 euro in een normale winter.

De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Eindhoven Airport; bij gelijk weer kost stoken 136 euro meer dan vorig jaar.

Geraamde gaskosten per huishouden in Weert, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Eindhoven Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter901
Normale winter1.000
Koude winter1.228
Koude winter met hogere gasprijs1.491

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Weert: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Weert in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Weert 4,7% van de huishoudens.

Dat is lager dan de landelijke 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 688 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Weert.

Energiesubsidie in Weert: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Weert loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Weert heeft 13,7% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Weert, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Weert, de provincie Limburg en woningcorporaties.

Energielabel Weert: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Weert is 36,7% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en in Weert is 13,7% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Weert, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter36,7
B en C40,2
D of slechter23,1
waarvan E, F of G13,7

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 14.915 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Weert: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Weert van 2023 tot en met 2025 410 woningen op.

Bij 41 van de 410 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Weert, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202314,4
202412,1
20252,8
202636,6

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Weert: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Weert worden voor 12,3% niet door de eigenaar bewoond.

Het gaat om 23.912 woningen; 23,1% is corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Weert van 437.149 euro scheelt dat 4.371 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Weert: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Weert van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis en Stedin maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis en Stedin die niet kent.

Weert vergeleken met de buurgemeenten

Weert zit met minstens 44,2% drie fasen 24,4 procentpunt onder het gemiddelde van de 3 buurgemeenten (68,6%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Weert en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Weert44,2+1211.0004,7
Nederweert61,3+1211.1043,9
Cranendonck78,3+1221.1504,4
Leudal66,2+1221.1483,5

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Weert

Hoe vraag ik 3-fase aan in Weert?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis en Stedin sturen daarna een prijsopgave. In Weert heeft minstens 44,2% van de 26.862 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Weert een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Weert heeft minstens 44,2% en hoogstens 61,5% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Weert?

Enexis en Stedin, voor 26.862 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Weert in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 870 m3 gas en 2.820 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Weert?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Weert had in 2024 4,7% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Weert.

Wat kost stoken in Weert deze winter?

1.000 euro bij een normale winter, 901 euro bij een zachte en 1.228 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis en Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Eindhoven Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.