Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Nederweert: minstens 61,3% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Nederweert heeft 8.582 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Nederweert bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Nederweert stijgt in 2027 met 121 euro, en 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Drie fasen komen in Nederweert voor bij minstens 61,3% van de aansluitingen, 21,0 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  3. Energiearmoede treft in Nederweert 3,9% van de huishoudens, terwijl het landelijke aandeel 6,0% is.
  4. In Nederweert ontbreekt bij 9,2% van de nieuwbouwwoningen de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Nederweert: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Nederweert voor bij minstens 61,3% en hoogstens 73,7% van de aansluitingen.

Open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, laat zien dat de ondergrens 21,0 procentpunt boven de landelijke ondergrens ligt.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Nederweert, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Leveroy89,693,3539
Nederweert-Eind83,790,0763
Ospel75,784,51.942
Budschop66,479,6944
Nederweert46,462,44.394

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Nederweert: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Nederweert is niet gepubliceerd; in de provincie Limburg zijn 6 van de 37 voedingsgebieden met een tekort en wachtrij.

Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026, telt in Limburg 6 van de 37 voedingsgebieden met tekort en wachtrij.

Capaciteitskaart provincie Limburg, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)62128
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)45028

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Nederweert: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Nederweert is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Nederweert.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Nederweert heeft minstens 61,3% en hoogstens 73,7% van de 8.582 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Nederweert, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Nederweert 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Nederweert stijgt in 2027 met 121 euro.

Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026: de netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 12 euro.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Nederweert, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering437424-12
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 960 m3 gas en 3.320 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Nederweert. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Nederweert winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Nederweert 1.104 euro in een normale winter.

CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Eindhoven Airport en de raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 liggen hieraan ten grondslag. Bij gelijk weer kost stoken 150 euro meer dan vorig jaar.

Geraamde gaskosten per huishouden in Nederweert, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Eindhoven Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter994
Normale winter1.104
Koude winter1.355
Koude winter met hogere gasprijs1.645

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Nederweert: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Nederweert in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Nederweert 3,9% van de huishoudens.

TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024: landelijk gaat het om 6,0% van de huishoudens. De betaalbaarheidskloof in Nederweert is 876 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Nederweert.

Energiesubsidie in Nederweert: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Nederweert loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Nederweert heeft 10,5% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Nederweert, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Nederweert, de provincie Limburg en woningcorporaties.

Energielabel Nederweert: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Nederweert zijn voor 37,8% A of beter.

RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025: 10,5% valt in E, F of G, tegenover 11,3% landelijk.

Energielabels in Nederweert, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter37,8
B en C44,5
D of slechter17,7
waarvan E, F of G10,5

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 4.290 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Nederweert: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Nederweert leverde 141 woningen op van 2023 tot en met 2025.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026: bij 13 van de 141 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Nederweert, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202314,7
202412,3
20252,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Nederweert: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Nederweert wordt 11,8% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED, 2025: 18,9% van de woningen is corporatiebezit.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Nederweert van 494.127 euro scheelt dat 4.941 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Nederweert: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Nederweert van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Nederweert vergeleken met de buurgemeenten

Nederweert zit met minstens 61,3% drie fasen 3,6 procentpunt onder het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (64,9%); Leudal, Someren, Asten en Cranendonck scoren hoger.

Nederweert en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Nederweert61,3+1211.1043,9
Leudal66,2+1221.1483,5
Weert44,2+1211.0004,7
Someren74,7+1211.0923,4
Peel en Maas52,9+1211.0833,2
Asten73,1+1211.0923,8
Cranendonck78,3+1221.1504,4

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Nederweert

Hoe vraag ik 3-fase aan in Nederweert?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Nederweert heeft minstens 61,3% van de 8.582 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Nederweert een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Nederweert heeft minstens 61,3% en hoogstens 73,7% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Nederweert?

Enexis, voor 8.582 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Nederweert in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 960 m3 gas en 3.320 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Nederweert?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Nederweert had in 2024 3,9% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Nederweert.

Wat kost stoken in Nederweert deze winter?

1.104 euro bij een normale winter, 994 euro bij een zachte en 1.355 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Eindhoven Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.