Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Peel en Maas: minstens 52,9% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Peel en Maas heeft 21.208 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Peel en Maas bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Peel en Maas stijgt in 2027 met 121 euro, en 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Bij nieuwbouw in Peel en Maas ontbreekt bij 216 woningen de bouwstartmelding, oftewel 67,9% van de opleveringen.
  3. De energiearmoede in Peel en Maas treft 3,2% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Peel en Maas: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

3-fase aansluitingen in Peel en Maas komen voor bij minstens 52,9% en hoogstens 69,3% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 12,6 procentpunt boven de landelijke ondergrens; in Koningslust is die minstens 73,9% (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Peel en Maas, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Koningslust73,981,8495
Grashoek68,479,6770
Egchel68,080,0569
Kessel-Eik63,580,5359
Meijel62,174,33.128
Beringe61,776,61.003
Kessel54,971,51.694
Maasbree52,470,63.091
Helden49,265,02.861
Panningen45,063,24.166
Baarlo42,963,53.072

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Peel en Maas: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Limburg, waar Peel en Maas ligt, is een wachttijd in maanden voor huishoudens niet gepubliceerd.

Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. Op de Capaciteitskaart hebben 6 van de 37 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Limburg, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)62128
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)45028

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Peel en Maas: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Peel en Maas is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Peel en Maas.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Peel en Maas heeft minstens 52,9% en hoogstens 69,3% van de 21.208 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Peel en Maas, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Peel en Maas 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Peel en Maas stijgt in 2027 met 121 euro.

De energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Peel en Maas, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering416404-12
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 950 m3 gas en 3.200 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Peel en Maas. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Peel en Maas winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Peel en Maas 1.083 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer zijn de stookkosten 147 euro hoger dan vorig jaar; een zachte winter kost 975 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Volkel, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Peel en Maas, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Volkel, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter975
Normale winter1.083
Koude winter1.345
Koude winter met hogere gasprijs1.633

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Peel en Maas: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Peel en Maas in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Peel en Maas 3,2% van de huishoudens.

Landelijk is het aandeel 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 820 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Peel en Maas.

Energiesubsidie in Peel en Maas: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Peel en Maas loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Peel en Maas heeft 10,2% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Peel en Maas, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Peel en Maas, de provincie Limburg en woningcorporaties.

Energielabel Peel en Maas: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Peel en Maas is 42,8% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en 11,3% E, F of G; in Peel en Maas is 10,2% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Peel en Maas, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter42,8
B en C38,4
D of slechter18,8
waarvan E, F of G10,2

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 10.395 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Peel en Maas: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Peel en Maas telt 318 woningen die van 2023 tot en met 2025 zijn opgeleverd.

Bij 216 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, dat is 67,9%; 19 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Peel en Maas, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202380,6
202453,5
202563,8
202614,3

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Peel en Maas: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Peel en Maas zijn voor 9,4% niet door hun eigenaar bewoond.

Het corporatiebezit is 19,4%; bij een gemiddelde verkoopprijs van 449.898 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers 4.499 euro per aankoop vanaf 1 januari 2027 (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Peel en Maas van 449.898 euro scheelt dat 4.499 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Peel en Maas: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Peel en Maas van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Peel en Maas vergeleken met de buurgemeenten

Peel en Maas zit met minstens 52,9% drie fasen 2,4 procentpunt onder het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (55,3%); Leudal, Horst aan de Maas, Deurne, Nederweert en Asten scoren hoger.

Peel en Maas en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Peel en Maas52,9+1211.0833,2
Venlo29,7+1219806,6
Leudal66,2+1221.1483,5
Horst aan de Maas55,4+1211.0942,9
Beesel37,9+1201.0095,0
Deurne63,7+1221.1063,5
Nederweert61,3+1211.1043,9
Asten73,1+1211.0923,8

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Peel en Maas

Hoe vraag ik 3-fase aan in Peel en Maas?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Peel en Maas heeft minstens 52,9% van de 21.208 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Peel en Maas een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Peel en Maas heeft minstens 52,9% en hoogstens 69,3% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Peel en Maas?

Enexis, voor 21.208 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Peel en Maas in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 950 m3 gas en 3.200 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Peel en Maas?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Peel en Maas had in 2024 3,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Peel en Maas.

Wat kost stoken in Peel en Maas deze winter?

1.083 euro bij een normale winter, 975 euro bij een zachte en 1.345 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Volkel; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.