Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Asten: minstens 73,1% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Asten heeft 8.279 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Asten bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen in Asten ligt 32,8 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  2. De energierekening in Asten stijgt met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  3. In Asten heeft 7,3% van de geregistreerde energielabels E, F of G.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Asten: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Van de aansluitingen in Asten heeft minstens 73,1% en hoogstens 84,3% drie fasen.

De ondergrens ligt 32,8 procentpunt boven de landelijke ondergrens. Op de ondergrens is het verschil tussen de hoogste en laagste wijk 58,6 procentpunt (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Asten, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Ommel wonen100,0100,0423
Heusden wonen97,398,11.225
Asten centrum / west80,887,81.857
Asten zuid67,479,51.514
Asten noord52,574,81.206
Asten oost41,466,71.311

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Asten: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Asten is niet gepubliceerd; in de provincie Noord-Brabant zijn 17 van de 54 voedingsgebieden met tekort en wachtrij.

Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland toont 32 voedingsgebieden met ruimte (stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Asten: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Asten is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Asten.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Asten heeft minstens 73,1% en hoogstens 84,3% van de 8.279 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Asten, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Asten 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Asten stijgt in 2027 met 121 euro.

50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging. De energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Asten, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering414402-12
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 950 m3 gas en 3.180 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Asten. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Asten winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Asten 1.092 euro in een normale winter.

Bij een zachte winter kost stoken 984 euro en bij een koude winter 1.340 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Eindhoven Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Asten, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Eindhoven Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter984
Normale winter1.092
Koude winter1.340
Koude winter met hogere gasprijs1.628

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Asten: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Asten in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Asten 3,8% van de huishoudens.

Landelijk is het aandeel 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Asten is 769 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Asten.

Energiesubsidie in Asten: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Asten loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Asten heeft 7,3% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Asten, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Asten, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Asten: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Asten is 37,7% A of beter.

Bij 7,3% van de labels is het label E, F of G; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Asten, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter37,7
B en C48,5
D of slechter13,8
waarvan E, F of G7,3

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 4.260 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Asten: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Asten van 2023 tot en met 2025 307 woningen opgeleverd.

Bij 54 woningen (17,6%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Asten, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202328,9
20245,5
202515,7
20263,3

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Asten: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Asten wordt 10,4% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 20,7% van de woningen. De lagere overdrachtsbelasting voor beleggers scheelt vanaf 1 januari 2027 5.281 euro per aankoop bij een gemiddelde verkoopprijs van 528.110 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Asten van 528.110 euro scheelt dat 5.281 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Asten: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Asten van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Asten vergeleken met de buurgemeenten

Asten zit met minstens 73,1% drie fasen 12,0 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (61,1%); Someren scoort hoger.

Asten en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Asten73,1+1211.0923,8
Deurne63,7+1221.1063,5
Someren74,7+1211.0923,4
Nederweert61,3+1211.1043,9
Peel en Maas52,9+1211.0833,2
Helmond52,8+1189406,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Asten

Hoe vraag ik 3-fase aan in Asten?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Asten heeft minstens 73,1% van de 8.279 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Asten een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Asten heeft minstens 73,1% en hoogstens 84,3% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Asten?

Enexis, voor 8.279 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Asten in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 950 m3 gas en 3.180 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Asten?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Asten had in 2024 3,8% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Asten.

Wat kost stoken in Asten deze winter?

1.092 euro bij een normale winter, 984 euro bij een zachte en 1.340 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Eindhoven Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.