Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Oisterwijk: minstens 68,8% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Oisterwijk heeft 15.835 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Oisterwijk bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Drie fasen komt in Oisterwijk voor bij minstens 68,8% van de aansluitingen, en 46 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  2. De energierekening in Oisterwijk stijgt in 2027 met 121 euro, en 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  3. Bij nieuwbouw ontbreekt in Oisterwijk bij 77 woningen, oftewel 28,8%, de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk.
  4. Het einde van salderen kost huishoudens in Oisterwijk in dit profiel 360 euro per jaar; 5.511 woningen hebben zonnepanelen.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Oisterwijk: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komt in Oisterwijk voor bij minstens 68,8% en hoogstens 80,8% van de aansluitingen.

Open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026 (stand 1 januari), zet de landelijke ondergrens op 40,3%. In Buitengebied Haaren is de ondergrens 100,0%, tegenover 38,6% in 't Westend.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Oisterwijk, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Buitengebied Haaren100,0100,0588
Levenskerk97,798,7777
Bunders85,994,2932
Dorp Moergestel77,186,22.415
Dorp Haaren74,683,82.286
Centrum Oisterwijk57,570,81.613
Pannenschuur52,571,42.449
KVL terrein52,473,7357
Waterhoef47,567,51.534
't Westend38,662,31.248

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Oisterwijk: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd voor een zwaardere aansluiting is in de provincie Noord-Brabant, waar Oisterwijk ligt, niet in maanden gepubliceerd voor huishoudens.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 17 van de 54 voedingsgebieden met tekort en wachtrij. Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Oisterwijk: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Oisterwijk is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Oisterwijk.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Oisterwijk heeft minstens 68,8% en hoogstens 80,8% van de 15.835 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Oisterwijk, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Oisterwijk 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Oisterwijk stijgt in 2027 met 121 euro.

Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026, laten zien dat de netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 11 euro. 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Oisterwijk, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering412401-11
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 960 m3 gas en 3.100 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Oisterwijk. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Oisterwijk winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Oisterwijk 1.104 euro in een normale winter.

De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Eindhoven Airport. In een koude winter kost stoken 1.355 euro.

Geraamde gaskosten per huishouden in Oisterwijk, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Eindhoven Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter994
Normale winter1.104
Koude winter1.355
Koude winter met hogere gasprijs1.645

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Oisterwijk: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Oisterwijk in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Oisterwijk 3,7% van de huishoudens.

TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024, telt landelijk 6,0%. De betaalbaarheidskloof in Oisterwijk is 732 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Oisterwijk.

Energiesubsidie in Oisterwijk: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Oisterwijk loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Oisterwijk heeft 10,2% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Oisterwijk, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Oisterwijk, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Oisterwijk: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Oisterwijk is 40,6% A of beter.

RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025, telt 18,6% D of slechter. Landelijk is 41,2% A of beter.

Energielabels in Oisterwijk, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter40,6
B en C40,8
D of slechter18,6
waarvan E, F of G10,2

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 8.630 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Oisterwijk: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Oisterwijk van 2023 tot en met 2025 267 woningen op.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, meldt dat bij 77 woningen (28,8%) de bouwstartmelding ontbreekt, tegenover 21% landelijk.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Oisterwijk, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202330,1
202436,6
202519,5
20264,2

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Oisterwijk: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Oisterwijk wordt 13,1% niet door de eigenaar bewoond.

Volgens CBS 82900NED en 83625NED, 2025, is de gemiddelde verkoopprijs 599.609 euro. Vanaf 1 januari 2027 scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers 5.996 euro per aankoop.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Oisterwijk van 599.609 euro scheelt dat 5.996 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Oisterwijk: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Oisterwijk van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Oisterwijk vergeleken met de buurgemeenten

Oisterwijk zit met minstens 68,8% drie fasen 5,9 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (62,9%); Hilvarenbeek en Oirschot scoren hoger.

Oisterwijk en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Oisterwijk68,8+1211.1043,7
Tilburg25,1+1179017,4
Boxtel60,9+1211.0003,6
Hilvarenbeek80,5+1221.1383,0
Oirschot82,7+1201.0813,3
Vught65,4+1221.0953,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Oisterwijk

Hoe vraag ik 3-fase aan in Oisterwijk?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Oisterwijk heeft minstens 68,8% van de 15.835 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Oisterwijk een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Oisterwijk heeft minstens 68,8% en hoogstens 80,8% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Oisterwijk?

Enexis, voor 15.835 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Oisterwijk in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 960 m3 gas en 3.100 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Oisterwijk?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Oisterwijk had in 2024 3,7% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Oisterwijk.

Wat kost stoken in Oisterwijk deze winter?

1.104 euro bij een normale winter, 994 euro bij een zachte en 1.355 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Eindhoven Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.