Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Waalwijk: minstens 57,4% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Waalwijk heeft 24.975 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Waalwijk bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Waalwijk stijgt met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Bij gelijk weer kost stoken in Waalwijk 129 euro meer dan vorig jaar.
  3. De ondergrens voor drie fasen in Waalwijk ligt 17,1 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  4. Energiearmoede treft in Waalwijk 4,8% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Waalwijk: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Van de aansluitingen in Waalwijk heeft minstens 57,4% en hoogstens 73,6% drie fasen.

De ondergrens ligt 17,1 procentpunt boven de landelijke ondergrens. In Waspik is de ondergrens 80,1% en in Waalwijk 52,3% (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Waalwijk, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Waspik80,189,82.462
Sprang-Capelle61,574,16.552
Waalwijk52,370,815.961

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Waalwijk: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Waalwijk is niet gepubliceerd.

In de provincie Noord-Brabant, waar Waalwijk ligt, hebben 17 van de 54 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Waalwijk: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Waalwijk is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Waalwijk.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Waalwijk heeft minstens 57,4% en hoogstens 73,6% van de 24.975 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Waalwijk, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Waalwijk 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Waalwijk stijgt in 2027 met 121 euro.

De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 12 euro. 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Waalwijk, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering292280-12
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 840 m3 gas en 2.800 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Waalwijk. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Waalwijk winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Waalwijk 948 euro in een normale winter.

Bij een zachte winter kost stoken 851 euro en bij een koude winter 1.178 euro. Bij gelijk weer kost stoken in Waalwijk 129 euro meer dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Gilze-Rijen Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Waalwijk, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Gilze-Rijen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter851
Normale winter948
Koude winter1.178
Koude winter met hogere gasprijs1.430

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Waalwijk: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Waalwijk in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Waalwijk 4,8% van de huishoudens.

Landelijk is het aandeel 6,0%. De betaalbaarheidskloof in Waalwijk is 679 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Waalwijk.

Energiesubsidie in Waalwijk: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Waalwijk loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Waalwijk heeft 9,5% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Waalwijk, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Waalwijk, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Waalwijk: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Waalwijk is 40,5% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter. In Waalwijk is 9,5% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Waalwijk, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter40,5
B en C41,1
D of slechter18,4
waarvan E, F of G9,5

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 15.250 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Waalwijk: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Waalwijk leverde van 2023 tot en met 2025 583 woningen op.

Bij 25 woningen, of 4,3%, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk ontbreekt die melding bij 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Waalwijk, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20236,2
20242,4
20255,0
202620,4

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Waalwijk: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Waalwijk wordt 10,1% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 30,1% van de woningen. Bij de gemiddelde verkoopprijs van 453.184 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 4.532 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Waalwijk van 453.184 euro scheelt dat 4.532 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Waalwijk: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Waalwijk van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Waalwijk vergeleken met de buurgemeenten

Waalwijk zit met minstens 57,4% drie fasen 6,8 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (64,2%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Waalwijk en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Waalwijk57,4+1219484,8
Altena65,5+1201.0243,5
Loon op Zand69,3+1211.0164,0
Heusden67,6+1201.0134,7
Dongen58,6+1199263,4
Geertruidenberg60,0+1199203,8

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Waalwijk

Hoe vraag ik 3-fase aan in Waalwijk?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Waalwijk heeft minstens 57,4% van de 24.975 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Waalwijk een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Waalwijk heeft minstens 57,4% en hoogstens 73,6% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Waalwijk?

Enexis, voor 24.975 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Waalwijk in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 840 m3 gas en 2.800 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Waalwijk?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Waalwijk had in 2024 4,8% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Waalwijk.

Wat kost stoken in Waalwijk deze winter?

948 euro bij een normale winter, 851 euro bij een zachte en 1.178 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Gilze-Rijen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.