Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Dordrecht: minstens 19,2% drie fasen, 120 euro duurder in 2027

Dordrecht heeft 65.961 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Dordrecht bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Dordrecht ligt de ondergrens van het aandeel aansluitingen met drie fasen 21,1 procentpunt onder de landelijke ondergrens.
  2. 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging dan Dordrecht, waar de energierekening met 120 euro stijgt.
  3. Energiearmoede treft in Dordrecht 7,3% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.
  4. In Dordrecht ontbreken bij 11 nieuwbouwwoningen de bouwstartmeldingen, dat is 0,7% van de opleveringen.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Dordrecht: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Dordrecht komen voor bij minstens 19,2% en hoogstens 34,7% van de aansluitingen.

Landelijk ligt de ondergrens op 40,3%, dus de ondergrens in Dordrecht ligt 21,1 procentpunt lager (open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026, stand 1 januari). 13 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Dordrecht, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Verspreide bebouwing90,995,8309
Industriegebied West83,491,51.855
Dubbeldam43,760,86.087
Wielwijk28,138,23.709
Binnenstad25,447,67.262
Staart21,232,53.223
Noordflank20,138,15.122
Crabbehof/Zuidhoven15,326,15.047
Nieuw-Krispijn15,227,53.031
Het Reeland14,533,26.118
Sterrenburg7,422,310.906
Oud Krispijn7,022,05.200
Stadspolders3,719,18.092

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Dordrecht: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Zuid-Holland, waar Dordrecht ligt, is voor huishoudens geen wachttijd in maanden gepubliceerd.

In de provincie Zuid-Holland hebben 70 van de 199 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (35,2%) (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Stedin publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Dordrecht: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Dordrecht is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Dordrecht.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Dordrecht heeft minstens 19,2% en hoogstens 34,7% van de 65.961 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Dordrecht, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Dordrecht 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Dordrecht stijgt in 2027 met 120 euro.

Voor 720 m3 gas en 2.400 kWh daalt de energiebelasting met 13 euro en stijgen de netkosten met 133 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026). 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Dordrecht, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering160147-13
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+120

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 720 m3 gas en 2.400 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Dordrecht. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Dordrecht winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Dordrecht 916 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer kost stoken 124 euro meer dan vorig jaar; in een koude winter met hogere gasprijs kost het 1.389 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Cabauw, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Dordrecht, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Cabauw, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter822
Normale winter916
Koude winter1.144
Koude winter met hogere gasprijs1.389

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Dordrecht: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Dordrecht kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

De ACM-maxima voor 2026 zijn 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. In Dordrecht heeft 10,5% van de woningen stadsverwarming (CBS, verbruik 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Dordrecht: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Dordrecht in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Dordrecht 7,3% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; 30 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Dordrecht.

Energiesubsidie in Dordrecht: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Dordrecht loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Dordrecht heeft 14,3% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Dordrecht, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Dordrecht, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Dordrecht: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Dordrecht is 32,6% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter; in Dordrecht is 14,3% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Dordrecht, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter32,6
B en C43,0
D of slechter24,4
waarvan E, F of G14,3

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 36.320 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Dordrecht: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Dordrecht van 2023 tot en met 2025 1.500 woningen op.

Bij 11 woningen (0,7%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk. 24 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Dordrecht, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,6
20241,6
20250,4
20260,5

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Dordrecht: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Dordrecht wordt 15,7% niet door de eigenaar bewoond.

Dordrecht telt 57.537 woningen, waarvan 27,6% corporatiebezit is (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Dordrecht van 391.755 euro scheelt dat 3.918 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Dordrecht: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Dordrecht van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Dordrecht vergeleken met de buurgemeenten

Dordrecht zit met minstens 19,2% drie fasen 17,7 procentpunt onder het gemiddelde van de 8 buurgemeenten (36,9%); Altena, Hoeksche Waard, Hardinxveld-Giessendam, Drimmelen en Moerdijk scoren hoger.

Dordrecht en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Dordrecht19,2+1209167,3
Altena65,5+1201.0243,5
Hoeksche Waard33,7+1209373,2
Sliedrecht15,0+1199005,8
Hardinxveld-Giessendam26,3+1209002,7
Zwijndrecht14,1+1208985,7
Papendrecht13,9+1198854,8
Drimmelen68,5+1211.0163,5
Moerdijk58,0+1209814,3

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Dordrecht

Hoe vraag ik 3-fase aan in Dordrecht?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Dordrecht heeft minstens 19,2% van de 65.961 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Dordrecht een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Dordrecht heeft minstens 19,2% en hoogstens 34,7% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Dordrecht?

Stedin, voor 65.961 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Dordrecht in 2027 meer voor energie?

120 euro per jaar bij 720 m3 gas en 2.400 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Dordrecht?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Dordrecht had in 2024 7,3% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Dordrecht.

Wat kost stoken in Dordrecht deze winter?

916 euro bij een normale winter, 822 euro bij een zachte en 1.144 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Cabauw; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.