Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Hoeksche Waard: minstens 33,7% drie fasen, 120 euro duurder in 2027

Hoeksche Waard heeft 46.665 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Hoeksche Waard bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Hoeksche Waard stijgt in 2027 met 120 euro, en het einde van salderen kost 358 euro per jaar.
  2. Vergeleken met Hoeksche Waard hebben 19 van de 341 andere gemeenten een kleinere stijging van de energierekening.
  3. Stoken kost in Hoeksche Waard bij gelijk weer 127 euro meer dan vorig jaar.
  4. In Hoeksche Waard treft energiearmoede 3,2% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Hoeksche Waard: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Een 3-fase aansluiting komt in Hoeksche Waard voor bij minstens 33,7% en hoogstens 50,1% van de aansluitingen.

De landelijke ondergrens is 40,3%. In Westmaas ligt de ondergrens op 49,6%, tegenover 24,7% in Oud-Beijerland (open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Hoeksche Waard, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Westmaas49,663,41.138
Maasdam44,762,01.660
Heinenoord43,558,92.236
Mijnsheerenland43,360,52.341
Goudswaard42,258,11.077
Numansdorp40,454,45.273
Strijen39,854,65.064
Nieuw-Beijerland39,456,11.976
Zuid-Beijerland38,058,31.969
Piershil37,455,3859
Klaaswaal35,952,82.138
's-Gravendeel25,643,14.618
Puttershoek24,942,33.838
Oud-Beijerland24,741,512.478

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Hoeksche Waard: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Zuid-Holland, waar Hoeksche Waard ligt, publiceert Stedin geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

70 van de 199 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij; 69 hebben ruimte (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Hoeksche Waard: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Hoeksche Waard is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Hoeksche Waard.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Hoeksche Waard heeft minstens 33,7% en hoogstens 50,1% van de 46.665 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Hoeksche Waard, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Hoeksche Waard 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Hoeksche Waard stijgt in 2027 met 120 euro.

De berekening gebruikt 820 m3 gas en 2.850 kWh (CBS-verbruik 2025); de netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 13 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Hoeksche Waard, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering283270-13
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+120

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 820 m3 gas en 2.850 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Hoeksche Waard. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Hoeksche Waard winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Hoeksche Waard 937 euro in een normale winter.

Een zachte winter kost 833 euro en een koude winter 1.177 euro; bij gelijk weer is stoken 127 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Hoeksche Waard, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter833
Normale winter937
Koude winter1.177
Koude winter met hogere gasprijs1.429

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Hoeksche Waard: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Hoeksche Waard in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Hoeksche Waard 3,2% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 634 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Hoeksche Waard.

Energiesubsidie in Hoeksche Waard: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Hoeksche Waard loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Hoeksche Waard heeft 10,4% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Hoeksche Waard, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Hoeksche Waard, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Hoeksche Waard: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Hoeksche Waard zijn voor 39,0% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter; 18,8% heeft label D of slechter en 10,4% label E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Hoeksche Waard, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter39,0
B en C42,2
D of slechter18,8
waarvan E, F of G10,4

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 23.570 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Hoeksche Waard: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Hoeksche Waard van 2023 tot en met 2025 1.233 woningen opgeleverd.

Bij 159 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, dat is 12,9%; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Hoeksche Waard, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20238,8
202419,4
202514,6
20266,5

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Hoeksche Waard: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Hoeksche Waard worden voor 6,7% niet door de eigenaar bewoond.

Van de woningen is 24,4% corporatiebezit; de gemiddelde verkoopprijs is 500.231 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Hoeksche Waard van 500.231 euro scheelt dat 5.002 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Hoeksche Waard: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Hoeksche Waard van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Hoeksche Waard vergeleken met de buurgemeenten

Hoeksche Waard zit met minstens 33,7% drie fasen 5,1 procentpunt boven het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (28,6%); Moerdijk en Goeree-Overflakkee scoren hoger.

Hoeksche Waard en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Hoeksche Waard33,7+1209373,2
Nissewaard16,3+1198115,1
Dordrecht19,2+1209167,3
Zwijndrecht14,1+1208985,7
Barendrecht28,9+1199052,3
Albrandswaard20,5+1209372,5
Moerdijk58,0+1209814,3
Goeree-Overflakkee42,9+1219514,2

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Hoeksche Waard

Hoe vraag ik 3-fase aan in Hoeksche Waard?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Hoeksche Waard heeft minstens 33,7% van de 46.665 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Hoeksche Waard een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Hoeksche Waard heeft minstens 33,7% en hoogstens 50,1% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Hoeksche Waard?

Stedin, voor 46.665 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Hoeksche Waard in 2027 meer voor energie?

120 euro per jaar bij 820 m3 gas en 2.850 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Hoeksche Waard?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Hoeksche Waard had in 2024 3,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Hoeksche Waard.

Wat kost stoken in Hoeksche Waard deze winter?

937 euro bij een normale winter, 833 euro bij een zachte en 1.177 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Rotterdam Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.