Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Zwijndrecht: minstens 14,1% drie fasen, 120 euro duurder in 2027

Zwijndrecht heeft 23.249 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Zwijndrecht bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Drie fasen komen in Zwijndrecht voor bij minstens 14,1% en hoogstens 28,7% van de aansluitingen; de ondergrens ligt 26,2 procentpunt onder landelijk.
  2. De energierekening in Zwijndrecht stijgt in 2027 met 120 euro; 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  3. Stoken kost in Zwijndrecht 898 euro in een normale winter; 49 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.
  4. Woningen in Zwijndrecht zijn voor 7,4% niet door de eigenaar bewoond; 17 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Zwijndrecht: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Zwijndrecht voor bij minstens 14,1% en hoogstens 28,7% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 26,2 procentpunt onder de landelijke ondergrens van 40,3%; 5 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel (open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Zwijndrecht, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Verspreide bebouwing92,596,9454
Centrum20,134,22.815
Bebouwde kom Heerjansdam16,532,71.710
Kort Ambacht15,328,14.045
Noord11,628,33.615
Walburg9,325,14.914
Nederhoven7,020,32.802
Heer Oudelands Ambacht2,918,62.628

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Zwijndrecht: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Zuid-Holland, waar Zwijndrecht ligt, is een wachttijd voor huishoudens in maanden niet gepubliceerd.

Stedin publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telt 70 van de 199 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Zwijndrecht: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Zwijndrecht is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Zwijndrecht.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Zwijndrecht heeft minstens 14,1% en hoogstens 28,7% van de 23.249 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Zwijndrecht, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Zwijndrecht 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Zwijndrecht stijgt in 2027 met 120 euro.

Bij een profiel van 750 m3 gas en 2.460 kWh daalt de energiebelasting met 13 euro en stijgen de netkosten met 133 euro (berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Zwijndrecht, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering189176-13
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+120

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 750 m3 gas en 2.460 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Zwijndrecht. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Zwijndrecht winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Zwijndrecht 898 euro in een normale winter.

De raming gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Rotterdam Airport voor oktober 2026 tot en met maart 2027; 49 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten bij een normale winter (raming Geteld).

Geraamde gaskosten per huishouden in Zwijndrecht, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter798
Normale winter898
Koude winter1.128
Koude winter met hogere gasprijs1.370

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Zwijndrecht: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Zwijndrecht in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Zwijndrecht 5,7% van de huishoudens.

Dat is onder het landelijke aandeel van 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 485 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Zwijndrecht.

Energiesubsidie in Zwijndrecht: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Zwijndrecht loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Zwijndrecht heeft 12,4% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Zwijndrecht, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Zwijndrecht, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Zwijndrecht: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabel A of beter komt in Zwijndrecht voor bij 33,2% van de geregistreerde labels.

Landelijk is 41,2% A of beter; in Zwijndrecht is 12,4% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Zwijndrecht, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter33,2
B en C41,7
D of slechter25,1
waarvan E, F of G12,4

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 13.285 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Zwijndrecht: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Zwijndrecht leverde van 2023 tot en met 2025 109 woningen op.

Bij 3 (2,8%) van de opgeleverde woningen ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Zwijndrecht: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Zwijndrecht zijn voor 7,4% niet door de eigenaar bewoond.

Verder is 36,3% corporatiebezit en de gemiddelde verkoopprijs is 408.715 euro. 17 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel niet zelf bewoond (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Zwijndrecht van 408.715 euro scheelt dat 4.087 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Zwijndrecht: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Zwijndrecht van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Zwijndrecht vergeleken met de buurgemeenten

Zwijndrecht zit met minstens 14,1% drie fasen 10,7 procentpunt onder het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (24,8%); Hoeksche Waard, Hendrik-Ido-Ambacht, Dordrecht, Barendrecht en Ridderkerk scoren hoger.

Zwijndrecht en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Zwijndrecht14,1+1208985,7
Hoeksche Waard33,7+1209373,2
Hendrik-Ido-Ambacht27,1+1188532,8
Dordrecht19,2+1209167,3
Barendrecht28,9+1199052,3
Ridderkerk25,9+1208344,9
Papendrecht13,9+1198854,8

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Zwijndrecht

Hoe vraag ik 3-fase aan in Zwijndrecht?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Zwijndrecht heeft minstens 14,1% van de 23.249 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Zwijndrecht een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Zwijndrecht heeft minstens 14,1% en hoogstens 28,7% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Zwijndrecht?

Stedin, voor 23.249 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Zwijndrecht in 2027 meer voor energie?

120 euro per jaar bij 750 m3 gas en 2.460 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Zwijndrecht?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Zwijndrecht had in 2024 5,7% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Zwijndrecht.

Wat kost stoken in Zwijndrecht deze winter?

898 euro bij een normale winter, 798 euro bij een zachte en 1.128 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Rotterdam Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.