Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Ridderkerk: minstens 25,9% drie fasen, 120 euro duurder in 2027

Ridderkerk heeft 25.418 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Ridderkerk bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Ridderkerk heeft minstens 25,9% van de aansluitingen drie fasen; 38 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  2. De energierekening stijgt in Ridderkerk met 120 euro; 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  3. Stoken kost in Ridderkerk 834 euro in een normale winter; 16 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.
  4. In Ridderkerk ontbreekt bij 59,1% van 372 nieuwbouwwoningen de bouwstartmelding; 28 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  5. Van de woningen in Ridderkerk wordt 6,2% niet door de eigenaar bewoond; 3 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Ridderkerk: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Ridderkerk voor bij minstens 25,9% en hoogstens 41,6% van de aansluitingen.

Open kleinverbruikdata Stedin (peiljaar 2026, stand 1 januari) geeft landelijk een ondergrens van 40,3%, 14,4 procentpunt hoger. In Donkersloot ligt de ondergrens op 95,8%, tegenover minstens 10,6% in Bolnes.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Ridderkerk, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Donkersloot95,898,0790
Oostendam71,985,2331
Rijsoord61,074,81.739
Het Zand29,344,41.629
Centrum26,338,13.391
Slikkerveer24,042,54.665
Oost22,439,52.985
West14,433,31.981
Drievliet12,228,23.688
Bolnes10,627,93.958

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Ridderkerk: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Zuid-Holland, waar Ridderkerk ligt, is voor huishoudens geen wachttijd in maanden gepubliceerd.

Stedin publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. Op de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland staan in Zuid-Holland 70 van de 199 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Ridderkerk: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Ridderkerk is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Ridderkerk.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Ridderkerk heeft minstens 25,9% en hoogstens 41,6% van de 25.418 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Ridderkerk, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Ridderkerk 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Ridderkerk stijgt met 120 euro in 2027 tegenover 2026.

De berekening van Geteld op 15 september 2026 gebruikt het CBS-verbruik 2025: 730 m3 gas en 2.580 kWh. De energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Ridderkerk, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering188174-13
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+120

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 730 m3 gas en 2.580 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Ridderkerk. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Ridderkerk winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Ridderkerk 834 euro in een normale winter.

Geteld raamt de stookkosten voor oktober 2026 tot en met maart 2027 met CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Rotterdam Airport. Bij gelijk weer is dat 113 euro duurder dan vorig jaar.

Geraamde gaskosten per huishouden in Ridderkerk, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter741
Normale winter834
Koude winter1.048
Koude winter met hogere gasprijs1.272

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Ridderkerk: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Ridderkerk in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Ridderkerk 4,9% van de huishoudens.

TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025 (cijfers 2024) meldt landelijk 6,0%. De betaalbaarheidskloof in Ridderkerk is 565 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Ridderkerk.

Energiesubsidie in Ridderkerk: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Ridderkerk loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Ridderkerk heeft 13,6% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Ridderkerk, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Ridderkerk, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Ridderkerk: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabel A of beter heeft in Ridderkerk 30,4% van de geregistreerde labels.

Volgens het RVO Labelregister via Klimaatmonitor (peiljaar 2025) is landelijk 41,2% A of beter. In Ridderkerk is 13,6% E, F of G.

Energielabels in Ridderkerk, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter30,4
B en C45,7
D of slechter23,9
waarvan E, F of G13,6

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 14.360 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Ridderkerk: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Ridderkerk omvat 372 opgeleverde woningen van 2023 tot en met 2025.

Volgens CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, ontbreekt bij 220 woningen (59,1%) de bouwstartmelding; landelijk is dat 21%.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Ridderkerk, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202348,5
202457,7
2025100,0
202690,1

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Ridderkerk: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Ridderkerk zijn voor 6,2% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED (2025) tellen 21.966 woningen; 37,6% is corporatiebezit. De gemiddelde verkoopprijs is 428.160 euro.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Ridderkerk van 428.160 euro scheelt dat 4.282 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Ridderkerk: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Ridderkerk van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Ridderkerk vergeleken met de buurgemeenten

Ridderkerk zit met minstens 25,9% drie fasen 0,2 procentpunt onder het gemiddelde van de 8 buurgemeenten (26,1%); Hendrik-Ido-Ambacht, Barendrecht, Krimpenerwaard en Molenlanden scoren hoger.

Ridderkerk en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Ridderkerk25,9+1208344,9
Hendrik-Ido-Ambacht27,1+1188532,8
Rotterdam12,5+13186811,4
Barendrecht28,9+1199052,3
Krimpenerwaard36,8+1219803,5
Zwijndrecht14,1+1208985,7
Alblasserdam25,6+1208344,6
Molenlanden43,0+1211.0143,0
Krimpen aan den IJssel20,4+1218913,2

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Ridderkerk

Hoe vraag ik 3-fase aan in Ridderkerk?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Ridderkerk heeft minstens 25,9% van de 25.418 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Ridderkerk een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Ridderkerk heeft minstens 25,9% en hoogstens 41,6% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Ridderkerk?

Stedin, voor 25.418 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Ridderkerk in 2027 meer voor energie?

120 euro per jaar bij 730 m3 gas en 2.580 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Ridderkerk?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Ridderkerk had in 2024 4,9% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Ridderkerk.

Wat kost stoken in Ridderkerk deze winter?

834 euro bij een normale winter, 741 euro bij een zachte en 1.048 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Rotterdam Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.