Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Molenlanden: minstens 43,0% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Molenlanden heeft 21.132 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Molenlanden bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Molenlanden stijgt in 2027 met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Energiearmoede treft in Molenlanden 3,0% van de huishoudens; 37 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  3. Woningen in Molenlanden worden voor 7,9% niet door de eigenaar bewoond.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Molenlanden: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Molenlanden voor bij minstens 43,0% en hoogstens 57,4% van de aansluitingen.

De landelijke band is minstens 40,3% en hoogstens 55,9%. De ondergrens is 71,6% in Wijk15-Ottoland en 17,8% in Wijk13-Nieuwpoort (open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Molenlanden, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Wijk15-Ottoland71,680,2444
Wijk14-Noordeloos65,376,8898
Wijk05-Goudriaan61,468,4474
Wijk03-Brandwijk60,170,3576
Wijk04-Giessenburg57,768,12.326
Wijk20-Wijngaarden57,772,3310
Wijk08-Hoornaar57,168,0925
Wijk17-Schelluinen52,263,6682
Wijk07-Hoogblokland51,564,7680
Wijk18-Streefkerk51,363,41.157
Wijk02-Bleskensgraaf ca50,962,01.253
Wijk16-Oud-Alblas48,261,21.053
Wijk11-Molenaarsgraaf46,363,8508
Wijk06-Groot-Ammers41,758,42.187
Wijk10-Langerak39,854,7859
Wijk09-Kinderdijk36,260,6376
Wijk01-Arkel28,044,61.919
Wijk12-Nieuw-Lekkerland18,836,13.672
Wijk13-Nieuwpoort17,845,0774

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Molenlanden: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Zuid-Holland, waar Molenlanden ligt, is de wachttijd in maanden voor huishoudens niet gepubliceerd.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 in Zuid-Holland 70 van de 199 voedingsgebieden met tekort en wachtrij. Stedin publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Molenlanden: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Molenlanden is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Molenlanden.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Molenlanden heeft minstens 43,0% en hoogstens 57,4% van de 21.132 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Molenlanden, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Molenlanden 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Molenlanden stijgt in 2027 met 121 euro.

De energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Molenlanden, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering339327-12
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 890 m3 gas en 2.900 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Molenlanden. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Molenlanden winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Molenlanden 1.014 euro in een normale winter.

Bij een zachte winter zijn de stookkosten 909 euro; bij gelijk weer is stoken 138 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Cabauw, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Molenlanden, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Cabauw, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter909
Normale winter1.014
Koude winter1.265
Koude winter met hogere gasprijs1.536

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Molenlanden: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Molenlanden in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Molenlanden 3,0% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 585 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Molenlanden.

Energiesubsidie in Molenlanden: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Molenlanden loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Molenlanden heeft 9,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Molenlanden, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Molenlanden, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Molenlanden: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Molenlanden is 36,7% A of beter.

Het RVO Labelregister via Klimaatmonitor telde 10.505 geregistreerde labels in 2025; landelijk was 41,2% A of beter.

Energielabels in Molenlanden, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter36,7
B en C45,6
D of slechter17,7
waarvan E, F of G9,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 10.505 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Molenlanden: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Molenlanden in 2023 tot en met 2025 345 woningen op.

Bij 28 woningen (8,1%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegen 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Molenlanden, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202313,7
20246,3
20254,5
20269,9

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Molenlanden: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Molenlanden worden voor 7,9% niet door de eigenaar bewoond.

30 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel; Molenlanden telt 18.111 woningen en 24,6% corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Molenlanden van 498.890 euro scheelt dat 4.989 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Molenlanden: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Molenlanden van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Molenlanden vergeleken met de buurgemeenten

Molenlanden zit met minstens 43,0% drie fasen 11,3 procentpunt boven het gemiddelde van de 10 buurgemeenten (31,7%); Lopik en West Betuwe scoren hoger.

Molenlanden en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Molenlanden43,0+1211.0143,0
Krimpenerwaard36,8+1219803,5
Vijfheerenlanden39,7+1209003,8
Hardinxveld-Giessendam26,3+1209002,7
Alblasserdam25,6+1208344,6
Gorinchem28,1+1197855,1
Papendrecht13,9+1198854,8
Sliedrecht15,0+1199005,8
Lopik51,4+1221.0713,1
West Betuwe54,2+1351.0703,2
Ridderkerk25,9+1208344,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Molenlanden

Hoe vraag ik 3-fase aan in Molenlanden?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Molenlanden heeft minstens 43,0% van de 21.132 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Molenlanden een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Molenlanden heeft minstens 43,0% en hoogstens 57,4% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Molenlanden?

Stedin, voor 21.132 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Molenlanden in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 890 m3 gas en 2.900 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Molenlanden?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Molenlanden had in 2024 3,0% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Molenlanden.

Wat kost stoken in Molenlanden deze winter?

1.014 euro bij een normale winter, 909 euro bij een zachte en 1.265 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Cabauw; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.