Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Hardinxveld-Giessendam: minstens 26,3% drie fasen, 120 euro duurder in 2027

Hardinxveld-Giessendam heeft 8.952 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Hardinxveld-Giessendam bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen ligt in Hardinxveld-Giessendam 14,0 procentpunt onder de landelijke ondergrens.
  2. De energierekening in Hardinxveld-Giessendam stijgt in 2027 met 120 euro.
  3. Stoken kost in Hardinxveld-Giessendam 900 euro in een normale winter.
  4. Energiearmoede treft in Hardinxveld-Giessendam 2,7% van de huishoudens.
  5. Woningen in Hardinxveld-Giessendam worden voor 8,7% niet door de eigenaar bewoond.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Hardinxveld-Giessendam: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Hardinxveld-Giessendam komt voor bij minstens 26,3% en hoogstens 44,1% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 14,0 procentpunt onder het landelijke minimum van 40,3% (open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026, stand 1 januari). 41 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Hardinxveld-Giessendam, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Boven Hardinxveld29,445,42.291
Neder Hardinxveld29,147,82.583
Giessendam26,247,52.433
De Peulen17,731,41.645

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Hardinxveld-Giessendam: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Zuid-Holland, waar Hardinxveld-Giessendam ligt, is voor huishoudens niet in maanden gepubliceerd.

In de provincie Zuid-Holland hebben 70 van de 199 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (35,2%); 69 hebben ruimte (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Stedin publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Hardinxveld-Giessendam: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Hardinxveld-Giessendam is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Hardinxveld-Giessendam.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Hardinxveld-Giessendam heeft minstens 26,3% en hoogstens 44,1% van de 8.952 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Hardinxveld-Giessendam, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Hardinxveld-Giessendam 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

Energierekening in Hardinxveld-Giessendam stijgt in 2027 met 120 euro.

Bij een profiel van 790 m3 gas en 2.640 kWh stijgen de netkosten met 133 euro, terwijl de energiebelasting met 13 euro daalt (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026). 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Hardinxveld-Giessendam, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering238225-13
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+120

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 790 m3 gas en 2.640 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Hardinxveld-Giessendam. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Hardinxveld-Giessendam winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Hardinxveld-Giessendam 900 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 122 euro duurder dan vorig jaar. De raming gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Cabauw voor oktober 2026 tot en met maart 2027 (raming Geteld). 50 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten bij een normale winter.

Geraamde gaskosten per huishouden in Hardinxveld-Giessendam, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Cabauw, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter807
Normale winter900
Koude winter1.123
Koude winter met hogere gasprijs1.364

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Hardinxveld-Giessendam: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Hardinxveld-Giessendam in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Hardinxveld-Giessendam 2,7% van de huishoudens.

Landelijk is het aandeel 6,0% en de betaalbaarheidskloof in Hardinxveld-Giessendam is 530 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024). 20 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Hardinxveld-Giessendam.

Energiesubsidie in Hardinxveld-Giessendam: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Hardinxveld-Giessendam loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Hardinxveld-Giessendam heeft 11,4% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Hardinxveld-Giessendam, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Hardinxveld-Giessendam, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Hardinxveld-Giessendam: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabel in Hardinxveld-Giessendam is bij 43,5% van de geregistreerde labels A of beter.

Van de 5.095 geregistreerde labels is 19,6% D of slechter; landelijk is 41,2% A of beter en 11,3% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Hardinxveld-Giessendam, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter43,5
B en C36,9
D of slechter19,6
waarvan E, F of G11,4

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 5.095 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Hardinxveld-Giessendam: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Hardinxveld-Giessendam leverde van 2023 tot en met 2025 332 woningen op.

Bij 10 (3,0%) nieuwbouwwoningen ontbreekt de bouwstartmelding, tegen 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Hardinxveld-Giessendam, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20233,0
20241,6
20254,2
202672,5

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Hardinxveld-Giessendam: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Hardinxveld-Giessendam worden voor 8,7% niet door de eigenaar bewoond.

De gemeente telt 7.744 woningen, waarvan 27,6% corporatiebezit is (CBS 82900NED en 83625NED, 2025). 50 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Hardinxveld-Giessendam van 445.202 euro scheelt dat 4.452 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Hardinxveld-Giessendam: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Hardinxveld-Giessendam van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Hardinxveld-Giessendam vergeleken met de buurgemeenten

Hardinxveld-Giessendam zit met minstens 26,3% drie fasen 7,9 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (34,2%); Molenlanden, Altena en Gorinchem scoren hoger.

Hardinxveld-Giessendam en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Hardinxveld-Giessendam26,3+1209002,7
Molenlanden43,0+1211.0143,0
Dordrecht19,2+1209167,3
Sliedrecht15,0+1199005,8
Altena65,5+1201.0243,5
Gorinchem28,1+1197855,1

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Hardinxveld-Giessendam

Hoe vraag ik 3-fase aan in Hardinxveld-Giessendam?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Hardinxveld-Giessendam heeft minstens 26,3% van de 8.952 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Hardinxveld-Giessendam een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Hardinxveld-Giessendam heeft minstens 26,3% en hoogstens 44,1% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Hardinxveld-Giessendam?

Stedin, voor 8.952 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Hardinxveld-Giessendam in 2027 meer voor energie?

120 euro per jaar bij 790 m3 gas en 2.640 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Hardinxveld-Giessendam?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Hardinxveld-Giessendam had in 2024 2,7% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Hardinxveld-Giessendam.

Wat kost stoken in Hardinxveld-Giessendam deze winter?

900 euro bij een normale winter, 807 euro bij een zachte en 1.123 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Cabauw; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.