Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Krimpenerwaard: minstens 36,8% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Krimpenerwaard heeft 29.094 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Krimpenerwaard bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Krimpenerwaard stijgt in 2027 met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Het einde van salderen kost in Krimpenerwaard in dit profiel 359 euro per jaar.
  3. Energiearmoede treft in Krimpenerwaard 3,5% van de huishoudens, tegenover landelijk 6,0%.
  4. Bij nieuwbouw in Krimpenerwaard ontbreekt bij 108 woningen (35,8%) de bouwstartmelding, tegenover landelijk 21%.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Krimpenerwaard: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Krimpenerwaard voor bij minstens 36,8% en hoogstens 53,7% van de aansluitingen.

Open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026: de ondergrens ligt 3,5 procentpunt onder de landelijke ondergrens. Tussen Vlist en Schoonhoven is het verschil in ondergrens 55,2 procentpunt.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Krimpenerwaard, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Vlist80,190,3341
Berkenwoude76,081,7733
Bergstoep59,467,31.044
Stolwijk56,869,42.581
Ammerstol43,963,0864
Haastrecht41,058,92.112
Gouderak39,457,81.319
Bergambacht38,454,62.668
Ouderkerk aan den IJssel34,053,52.739
Krimpen aan de Lek33,748,53.626
Lekkerkerk27,545,33.927
Schoonhoven24,944,97.140

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Krimpenerwaard: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Krimpenerwaard is niet gepubliceerd.

In de provincie Zuid-Holland, waar Krimpenerwaard ligt, hebben 70 van de 199 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (35,2%) (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, 24 augustus 2026). Stedin publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Krimpenerwaard: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Krimpenerwaard is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Krimpenerwaard.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Krimpenerwaard heeft minstens 36,8% en hoogstens 53,7% van de 29.094 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Krimpenerwaard, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Krimpenerwaard 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Krimpenerwaard stijgt in 2027 met 121 euro.

Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026: het profiel gebruikt 860 m3 gas en 2.710 kWh. De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 12 euro.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Krimpenerwaard, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering296285-12
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 860 m3 gas en 2.710 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Krimpenerwaard. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Krimpenerwaard winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Krimpenerwaard 980 euro in een normale winter.

De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Cabauw. Bij gelijk weer kost stoken 133 euro meer dan vorig jaar.

Geraamde gaskosten per huishouden in Krimpenerwaard, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Cabauw, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter879
Normale winter980
Koude winter1.222
Koude winter met hogere gasprijs1.484

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Krimpenerwaard: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Krimpenerwaard in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Krimpenerwaard 3,5% van de huishoudens.

De TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024, noemt landelijk 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 610 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Krimpenerwaard.

Energiesubsidie in Krimpenerwaard: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Krimpenerwaard loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Krimpenerwaard heeft 14,5% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Krimpenerwaard, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Krimpenerwaard, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Krimpenerwaard: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Krimpenerwaard is 36,8% A of beter.

RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025, telt 25,0% D of slechter en 14,5% E, F of G; landelijk is E, F of G 11,3%.

Energielabels in Krimpenerwaard, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter36,8
B en C38,2
D of slechter25,0
waarvan E, F of G14,5

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 14.425 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Krimpenerwaard: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Krimpenerwaard van 2023 tot en met 2025 302 woningen op.

Volgens CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, ontbreekt bij 108 woningen (35,8%) de bouwstartmelding, tegenover landelijk 21%.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Krimpenerwaard, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202322,7
202465,1
202525,7
202622,2

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Krimpenerwaard: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Krimpenerwaard zijn voor 9,2% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED, 2025, tellen 25,9% corporatiebezit. Bij de gemiddelde verkoopprijs van 488.261 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 4.883 euro per aankoop.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Krimpenerwaard van 488.261 euro scheelt dat 4.883 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Krimpenerwaard: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Krimpenerwaard van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Krimpenerwaard vergeleken met de buurgemeenten

Krimpenerwaard zit met minstens 36,8% drie fasen 3,7 procentpunt boven het gemiddelde van de 10 buurgemeenten (33,1%); Molenlanden, Zuidplas, Oudewater, Lopik en Bodegraven-Reeuwijk scoren hoger.

Krimpenerwaard en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Krimpenerwaard36,8+1219803,5
Molenlanden43,0+1211.0143,0
Zuidplas48,1+1338683,5
Oudewater43,9+1221.0254,1
Krimpen aan den IJssel20,4+1218913,2
Gouda24,9+1218205,5
Lopik51,4+1221.0713,1
Bodegraven-Reeuwijk45,0+1219573,2
Ridderkerk25,9+1208344,9
Capelle aan den IJssel15,5+1178557,1
Rotterdam12,5+13186811,4

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Krimpenerwaard

Hoe vraag ik 3-fase aan in Krimpenerwaard?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Krimpenerwaard heeft minstens 36,8% van de 29.094 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Krimpenerwaard een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Krimpenerwaard heeft minstens 36,8% en hoogstens 53,7% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Krimpenerwaard?

Stedin, voor 29.094 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Krimpenerwaard in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 860 m3 gas en 2.710 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Krimpenerwaard?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Krimpenerwaard had in 2024 3,5% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Krimpenerwaard.

Wat kost stoken in Krimpenerwaard deze winter?

980 euro bij een normale winter, 879 euro bij een zachte en 1.222 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Cabauw; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.