Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Gouda: minstens 24,9% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Gouda heeft 38.637 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Gouda bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Gouda ligt de ondergrens voor drie fasen 15,4 procentpunt onder de landelijke ondergrens.
  2. In Gouda is het verschil tussen de hoogste en laagste wijk 91,6 procentpunt op de ondergrens.
  3. De energierekening in Gouda stijgt met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  4. Stoken kost in Gouda 820 euro in een normale winter.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Gouda: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Gouda komen voor bij minstens 24,9% en hoogstens 41,8% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 15,4 procentpunt onder de landelijke ondergrens van 40,3%. Westergouwe heeft minstens 96,0% en De Korte Akkeren minstens 4,4% (open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Gouda, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Westergouwe96,097,52.119
Bloemendaal33,850,15.329
Binnenstad32,653,05.640
Plaswijck22,940,16.008
Kort Haarlem22,441,74.819
Noord16,633,85.175
Goverwelle5,322,44.454
De Korte Akkeren4,421,84.845

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Gouda: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Zuid-Holland, waar Gouda ligt, is een wachttijd in maanden voor huishoudens niet gepubliceerd; 70 van de 199 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

Stedin publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 70 van de 199 voedingsgebieden in Zuid-Holland met een tekort en wachtrij.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Gouda: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Gouda is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Gouda.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Gouda heeft minstens 24,9% en hoogstens 41,8% van de 38.637 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Gouda, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Gouda 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Gouda stijgt in 2027 met 121 euro.

De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 12 euro. 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Gouda, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering146134-12
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 720 m3 gas en 2.270 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Gouda. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Gouda winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Gouda 820 euro in een normale winter.

In een zachte winter is dat 736 euro en in een koude winter 1.023 euro. Bij gelijk weer is stoken 111 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Cabauw, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Gouda, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Cabauw, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter736
Normale winter820
Koude winter1.023
Koude winter met hogere gasprijs1.243

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Gouda: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Gouda in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Gouda 5,5% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Gouda is 495 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Gouda.

Energiesubsidie in Gouda: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Gouda loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Gouda heeft 12,1% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Gouda, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Gouda, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Gouda: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Gouda is 35,6% A of beter.

Landelijk is 41,2% van de labels A of beter, tegenover 35,6% in Gouda. In Gouda valt 12,1% in E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Gouda, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter35,6
B en C42,5
D of slechter21,9
waarvan E, F of G12,1

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 23.080 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Gouda: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Gouda leverde van 2023 tot en met 2025 1.303 woningen op.

Bij 4 woningen (0,3%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegen 21% landelijk. 12 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Gouda, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,4
20240,8
20250,0
20260,6

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Gouda: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Gouda wordt 15,8% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 29,1% van de woningen. De gemiddelde verkoopprijs is 420.550 euro; per aankoop scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers 4.206 euro vanaf 1 januari 2027 (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Gouda van 420.550 euro scheelt dat 4.206 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Gouda: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Gouda van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Gouda vergeleken met de buurgemeenten

Gouda zit met minstens 24,9% drie fasen 17,7 procentpunt onder het gemiddelde van de 4 buurgemeenten (42,6%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Gouda en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Gouda24,9+1218205,5
Krimpenerwaard36,8+1219803,5
Waddinxveen40,6+1327543,5
Bodegraven-Reeuwijk45,0+1219573,2
Zuidplas48,1+1338683,5

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Gouda

Hoe vraag ik 3-fase aan in Gouda?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Gouda heeft minstens 24,9% van de 38.637 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Gouda een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Gouda heeft minstens 24,9% en hoogstens 41,8% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Gouda?

Stedin, voor 38.637 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Gouda in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 720 m3 gas en 2.270 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Gouda?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Gouda had in 2024 5,5% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Gouda.

Wat kost stoken in Gouda deze winter?

820 euro bij een normale winter, 736 euro bij een zachte en 1.023 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Cabauw; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.