Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Zuidplas: minstens 48,1% drie fasen, 133 euro duurder in 2027

Zuidplas heeft 22.463 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander en Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Zuidplas bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Stookkosten in Zuidplas zijn 868 euro in een normale winter; 28 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.
  2. Energielabels E, F of G komen in Zuidplas voor bij 13,9% van de geregistreerde labels; 28 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  3. Woningen in Zuidplas worden voor 7,4% niet door de eigenaar bewoond; 17 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Zuidplas: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Een 3-fase aansluiting in Zuidplas komt voor bij minstens 48,1% en hoogstens 62,2% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 7,8 procentpunt boven landelijk; tussen Zevenhuizen wijk 02 en Nieuwerkerk aan den IJssel wijk 04 is het verschil tussen ondergrenzen 22,4 procentpunt (open kleinverbruikdata Liander en Stedin, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Zuidplas, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander en Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Zevenhuizen wijk 0263,973,34.931
Moerkapelle wijk 0147,861,52.147
Moordrecht wijk 0346,460,44.699
Nieuwerkerk aan den IJssel wijk 0441,557,910.686

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander en Stedin publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Zuidplas: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Zuid-Holland, waar Zuidplas ligt, is geen wachttijd voor huishoudens gepubliceerd; 70 van de 199 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

Liander en Stedin publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens. De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telt 70 van de 199 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander en Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander en Stedin sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Zuidplas: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Zuidplas is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Zuidplas.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Zuidplas heeft minstens 48,1% en hoogstens 62,2% van de 22.463 aansluitingen drie fasen (Liander en Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Zuidplas, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Zuidplas 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Zuidplas stijgt in 2027 met 133 euro.

De netkosten stijgen met 148 euro en de energiebelasting daalt met 14 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Zuidplas, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering249235-14
Netkosten stroom en gas748895+148
Samen+133

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 760 m3 gas en 2.940 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Zuidplas. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Zuidplas winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Zuidplas 868 euro in een normale winter.

Bij een koude winter kost het 1.091 euro. De raming gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Rotterdam Airport, Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027; 28 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten bij een normale winter.

Geraamde gaskosten per huishouden in Zuidplas, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter772
Normale winter868
Koude winter1.091
Koude winter met hogere gasprijs1.325

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Zuidplas: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Zuidplas in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Zuidplas 3,5% van de huishoudens.

Landelijk is het aandeel 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 593 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Zuidplas.

Energiesubsidie in Zuidplas: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Zuidplas loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Zuidplas heeft 6,1% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Zuidplas, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Zuidplas, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Zuidplas: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Zuidplas is 44,1% A of beter.

Zuidplas heeft 6,1% labels E, F of G; 28 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Zuidplas, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter44,1
B en C42,0
D of slechter13,9
waarvan E, F of G6,1

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 13.205 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Zuidplas: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Zuidplas 962 woningen op van 2023 tot en met 2025.

Bij 20 woningen (2,1%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Zuidplas, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20234,8
20240,2
20252,0
20260,4

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Zuidplas: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Zuidplas worden voor 7,4% niet door de eigenaar bewoond.

17 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel niet zelf bewoonde woningen; 25,2% is corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Zuidplas van 561.991 euro scheelt dat 5.620 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Zuidplas: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Zuidplas van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander en Stedin maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander en Stedin die niet kent.

Zuidplas vergeleken met de buurgemeenten

Zuidplas zit met minstens 48,1% drie fasen 17,3 procentpunt boven het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (30,8%); geen buurgemeente scoort hoger.

Zuidplas en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Zuidplas48,1+1338683,5
Waddinxveen40,6+1327543,5
Rotterdam12,5+13186811,4
Krimpenerwaard36,8+1219803,5
Lansingerland37,4+1188952,2
Capelle aan den IJssel15,5+1178557,1
Gouda24,9+1218205,5
Alphen aan den Rijn47,8+1358913,8

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Zuidplas

Hoe vraag ik 3-fase aan in Zuidplas?

Via mijnaansluiting.nl; Liander en Stedin sturen daarna een prijsopgave. In Zuidplas heeft minstens 48,1% van de 22.463 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Zuidplas een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Zuidplas heeft minstens 48,1% en hoogstens 62,2% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Zuidplas?

Liander en Stedin, voor 22.463 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Zuidplas in 2027 meer voor energie?

133 euro per jaar bij 760 m3 gas en 2.940 kWh: de energiebelasting daalt met 14 euro en de netkosten stijgen met 148 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Zuidplas?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Zuidplas had in 2024 3,5% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Zuidplas.

Wat kost stoken in Zuidplas deze winter?

868 euro bij een normale winter, 772 euro bij een zachte en 1.091 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander en Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Rotterdam Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.