Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Alphen aan den Rijn: minstens 47,8% drie fasen, 135 euro duurder in 2027

Alphen aan den Rijn heeft 56.091 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander en Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Alphen aan den Rijn bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Bij normale winterse stookkosten hebben 41 van de 341 andere gemeenten lagere kosten dan Alphen aan den Rijn, waar stoken 891 euro kost.
  2. De ondergrens voor aansluitingen met drie fasen ligt in Alphen aan den Rijn 7,5 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  3. Bij nieuwbouw in Alphen aan den Rijn ontbreekt bij 3,7% van de woningen de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk.
  4. Energiearmoede treft 3,8% van de huishoudens in Alphen aan den Rijn, tegenover 6,0% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Alphen aan den Rijn: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komt voor bij minstens 47,8% en hoogstens 61,4% van de aansluitingen in Alphen aan den Rijn; de bovengrens is deels een raming.

De band komt uit open kleinverbruikdata van Liander en Stedin, peiljaar 2026, stand 1 januari. In Ridderveld is de ondergrens 38,8% en in Steekterpolder 100,0%, een verschil van 61,2 procentpunt.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Alphen aan den Rijn, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander en Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Steekterpolder100,0100,0491
Aarlanderveen87,290,5623
Hazerswoude-Dorp64,874,03.114
Zwammerdam57,068,2658
Koudekerk aan den Rijn56,968,11.936
Hoge Zijde55,967,44.467
Boskoop50,363,48.477
Oudshoorn47,561,24.753
Hoorn45,659,83.252
Benthuizen44,258,81.763
Lage Zijde43,758,44.862
Kerk en Zanen42,657,67.673
Hazerswoude-Rijndijk41,356,63.028
Zegersloot40,656,14.535
Ridderveld38,854,86.444

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander en Stedin publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Alphen aan den Rijn: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Zuid-Holland, waar Alphen aan den Rijn ligt, ontbreekt; 70 van de 199 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telt op 24 augustus 2026 69 voedingsgebieden met ruimte. Liander en Stedin publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander en Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander en Stedin sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Alphen aan den Rijn: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Alphen aan den Rijn is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Alphen aan den Rijn.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Alphen aan den Rijn heeft minstens 47,8% en hoogstens 61,4% van de 56.091 aansluitingen drie fasen (Liander en Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Alphen aan den Rijn, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Alphen aan den Rijn 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Alphen aan den Rijn stijgt in 2027 met 135 euro.

Volgens het Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026, stijgen de netkosten met 148 euro en daalt de energiebelasting met 13 euro.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Alphen aan den Rijn, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering226214-13
Netkosten stroom en gas748895+148
Samen+135

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 780 m3 gas en 2.600 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Alphen aan den Rijn. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Alphen aan den Rijn winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Alphen aan den Rijn 891 euro in een normale winter.

De raming voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Rotterdam Airport. 41 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten bij een normale winter.

Geraamde gaskosten per huishouden in Alphen aan den Rijn, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter792
Normale winter891
Koude winter1.119
Koude winter met hogere gasprijs1.360

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Alphen aan den Rijn: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Alphen aan den Rijn in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Alphen aan den Rijn 3,8% van de huishoudens.

De TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024, geeft landelijk 6,0% en een betaalbaarheidskloof van 572 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Alphen aan den Rijn.

Energiesubsidie in Alphen aan den Rijn: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Alphen aan den Rijn loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Alphen aan den Rijn heeft 10,3% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Alphen aan den Rijn, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Alphen aan den Rijn, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Alphen aan den Rijn: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Alphen aan den Rijn is 38,5% A of beter.

Het RVO Labelregister via Klimaatmonitor telt in peiljaar 2025 33.780 geregistreerde labels. Landelijk is 41,2% A of beter.

Energielabels in Alphen aan den Rijn, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter38,5
B en C43,4
D of slechter18,1
waarvan E, F of G10,3

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 33.780 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Alphen aan den Rijn: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Alphen aan den Rijn van 2023 tot en met 2025 1.846 woningen opgeleverd.

Volgens CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, ontbreekt bij 68 woningen (3,7%) de bouwstartmelding; landelijk is dat 21%.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Alphen aan den Rijn, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20238,9
20241,8
20251,3
20262,6

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Alphen aan den Rijn: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Alphen aan den Rijn worden voor 12,3% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED, 2025, tellen 51.069 woningen, waarvan 25,1% corporatiebezit is. De gemiddelde verkoopprijs is 459.675 euro.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Alphen aan den Rijn van 459.675 euro scheelt dat 4.597 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Alphen aan den Rijn: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Alphen aan den Rijn van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander en Stedin maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander en Stedin die niet kent.

Alphen aan den Rijn vergeleken met de buurgemeenten

Alphen aan den Rijn zit met minstens 47,8% drie fasen 0,9 procentpunt boven het gemiddelde van de 9 buurgemeenten (46,9%); Nieuwkoop, Kaag en Braassem, Zoeterwoude en Zuidplas scoren hoger.

Alphen aan den Rijn en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Alphen aan den Rijn47,8+1358913,8
Nieuwkoop67,1+1359833,5
Bodegraven-Reeuwijk45,0+1219573,2
Kaag en Braassem63,7+1499373,3
Zoeterwoude62,7+1467651,8
Waddinxveen40,6+1327543,5
Leiderdorp34,8+1499283,0
Zoetermeer22,4+1187945,2
Zuidplas48,1+1338683,5
Lansingerland37,4+1188952,2

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Alphen aan den Rijn

Hoe vraag ik 3-fase aan in Alphen aan den Rijn?

Via mijnaansluiting.nl; Liander en Stedin sturen daarna een prijsopgave. In Alphen aan den Rijn heeft minstens 47,8% van de 56.091 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Alphen aan den Rijn een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Alphen aan den Rijn heeft minstens 47,8% en hoogstens 61,4% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Alphen aan den Rijn?

Liander en Stedin, voor 56.091 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Alphen aan den Rijn in 2027 meer voor energie?

135 euro per jaar bij 780 m3 gas en 2.600 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 148 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Alphen aan den Rijn?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Alphen aan den Rijn had in 2024 3,8% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Alphen aan den Rijn.

Wat kost stoken in Alphen aan den Rijn deze winter?

891 euro bij een normale winter, 792 euro bij een zachte en 1.119 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander en Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Rotterdam Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.