Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Zoetermeer: minstens 22,4% drie fasen, 118 euro duurder in 2027

Zoetermeer heeft 63.551 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Zoetermeer bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Voor drie fasen in Zoetermeer hebben 24 van de 341 andere gemeenten een lager aandeel.
  2. De energierekening in Zoetermeer stijgt in 2027 met 118 euro; 6 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  3. Stoken kost in Zoetermeer 794 euro in een normale winter; 5 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Zoetermeer: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Zoetermeer komen voor bij minstens 22,4% en hoogstens 33,9% van de aansluitingen.

De ondergrens is 17,9 procentpunt lager dan landelijk; Ontwikkelwijk zit op minstens 84,2% en Seghwaert op minstens 1,6% (open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Zoetermeer, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Ontwikkelwijk84,289,5487
Bedrijventerreinen83,089,51.520
Oosterheem44,854,610.212
Buitengebied38,763,1390
Palenstein35,843,83.183
Stadscentrum34,740,93.949
Dorp30,944,93.334
Driemanspolder21,331,03.518
Meerzicht19,929,87.530
Noordhove10,623,93.778
Rokkeveen9,924,69.475
De Leyens8,626,24.048
Buytenwegh5,115,64.836
Seghwaert1,614,57.291

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Zoetermeer: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Zuid-Holland, waar Zoetermeer ligt, is voor huishoudens geen wachttijd in maanden gepubliceerd.

In de provincie Zuid-Holland hebben 70 van de 199 voedingsgebieden tekort en een wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Stedin publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Zoetermeer: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Zoetermeer is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Zoetermeer.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Zoetermeer heeft minstens 22,4% en hoogstens 33,9% van de 63.551 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Zoetermeer, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Zoetermeer 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Zoetermeer stijgt in 2027 met 118 euro.

Bij 660 m3 gas en 2.530 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 15 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Zoetermeer, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering131117-15
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+118

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 660 m3 gas en 2.530 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Zoetermeer. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Zoetermeer winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Zoetermeer 794 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer kost stoken 108 euro meer dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Zoetermeer, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter706
Normale winter794
Koude winter998
Koude winter met hogere gasprijs1.212

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Zoetermeer: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Zoetermeer kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum 2026 bestaat uit 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. CBS meldt stadsverwarming bij 5,1% van de woningen (verbruik 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Zoetermeer: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Zoetermeer in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Zoetermeer 5,2% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0% van de huishoudens; de betaalbaarheidskloof is 471 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Zoetermeer.

Energiesubsidie in Zoetermeer: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Zoetermeer loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Zoetermeer heeft 10,1% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Zoetermeer, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Zoetermeer, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Zoetermeer: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Een energielabel in Zoetermeer is in 40,3% van de gevallen A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter; in Zoetermeer is 10,1% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Zoetermeer, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter40,3
B en C43,4
D of slechter16,3
waarvan E, F of G10,1

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 41.540 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Zoetermeer: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Zoetermeer leverde van 2023 tot en met 2025 1.617 woningen op.

Bij 160 woningen (9,9%) ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Zoetermeer, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20239,7
202413,9
20251,0
20260,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Zoetermeer: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Zoetermeer wordt 11,0% niet door de eigenaar bewoond.

Zoetermeer telt 58.212 woningen, waarvan 34,2% corporatiebezit is (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Zoetermeer van 457.889 euro scheelt dat 4.579 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Zoetermeer: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Zoetermeer van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

Zoetermeer vergeleken met de buurgemeenten

Zoetermeer zit met minstens 22,4% drie fasen 13,6 procentpunt onder het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (36,0%); Lansingerland, Pijnacker-Nootdorp, Zoeterwoude en Alphen aan den Rijn scoren hoger.

Zoetermeer en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Zoetermeer22,4+1187945,2
Lansingerland37,4+1188952,2
Leidschendam-Voorburg15,3+1379486,0
Pijnacker-Nootdorp31,0+1178622,4
Zoeterwoude62,7+1467651,8
Alphen aan den Rijn47,8+1358913,8
's-Gravenhage21,6+1219099,4

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Zoetermeer

Hoe vraag ik 3-fase aan in Zoetermeer?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In Zoetermeer heeft minstens 22,4% van de 63.551 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Zoetermeer een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Zoetermeer heeft minstens 22,4% en hoogstens 33,9% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Zoetermeer?

Stedin, voor 63.551 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Zoetermeer in 2027 meer voor energie?

118 euro per jaar bij 660 m3 gas en 2.530 kWh: de energiebelasting daalt met 15 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Zoetermeer?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Zoetermeer had in 2024 5,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Zoetermeer.

Wat kost stoken in Zoetermeer deze winter?

794 euro bij een normale winter, 706 euro bij een zachte en 998 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Rotterdam Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.