Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in 's-Gravenhage: minstens 21,6% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

's-Gravenhage heeft 298.036 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor 's-Gravenhage bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Vergeleken met 's-Gravenhage hebben 19 van de 341 andere gemeenten een lager aandeel driefasenaansluitingen; de ondergrens is 21,6%.
  2. De energierekening in 's-Gravenhage stijgt met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  3. Energiearmoede treft 9,4% van de huishoudens in 's-Gravenhage; 8 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  4. Het aandeel energielabels E, F of G in 's-Gravenhage is 16,7%; 43 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  5. In 's-Gravenhage wordt 29,2% van de woningen niet door de eigenaar bewoond; 6 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in 's-Gravenhage: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in 's-Gravenhage komen voor bij minstens 21,6% en hoogstens 37,4% van de aansluitingen.

Stedin telde 298.036 kleinverbruikaansluitingen per 1 januari 2026. De ondergrens ligt 18,7 procentpunt onder landelijk; 19 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel (open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in 's-Gravenhage, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Forepark92,695,7418
Hoornwijk91,795,3937
Binckhorst87,289,33.686
Westbroekpark en Duttendel84,590,31.618
Vogelwijk82,986,92.549
Van Stolkpark en Scheveningse Bosjes73,785,7593
Zorgvliet60,370,1645
Kijkduin en Ockenburgh57,671,11.921
Kraayenstein en Vroondaal56,366,34.520
Benoordenhout55,070,47.959
Haagse Bos43,458,7463
Willemspark40,760,41.465
Archipelbuurt39,257,14.204
Centrum35,253,916.082
Geuzen- en Statenkwartier34,653,98.228
Duindorp32,243,42.984
Belgisch Park32,050,54.528
Wateringse Veld30,943,99.385
Scheveningen30,848,812.411
Duinoord30,051,45.060
Ypenburg24,136,910.491
Zeeheldenkwartier22,244,67.241
Bohemen en Meer en Bos21,041,53.468
Bezuidenhout20,839,110.895
Stationsbuurt17,534,86.574
Leidschenveen17,531,37.641
Bomen- en Bloemenbuurt15,938,08.833
Mariahoeve en Marlot15,330,79.833
Regentessekwartier14,837,67.469
Bouwlust14,725,814.823
Moerwijk13,624,111.549
Loosduinen13,332,39.523
Transvaalkwartier13,228,86.821
Vruchtenbuurt12,837,45.125
Waldeck9,327,611.525
Groente- en Fruitmarkt8,222,42.067
Laakkwartier en Spoorwijk7,622,321.308
Leyenburg7,122,69.253
Morgenstond6,917,610.736
Valkenboskwartier6,628,29.939
Schildersbuurt4,715,413.867
Rustenburg en Oostbroek0,818,39.127

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in 's-Gravenhage: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in 's-Gravenhage is niet gepubliceerd; in de provincie Zuid-Holland, waar de gemeente ligt, hebben 70 van de 199 voedingsgebieden een wachtrij.

In Zuid-Holland hadden 70 van de 199 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Stedin publiceert voor huishoudens geen wachttijd in maanden.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in 's-Gravenhage: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in 's-Gravenhage is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente 's-Gravenhage.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In 's-Gravenhage heeft minstens 21,6% en hoogstens 37,4% van de 298.036 aansluitingen drie fasen (Stedin, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van 's-Gravenhage, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening 's-Gravenhage 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in 's-Gravenhage stijgt in 2027 met 121 euro.

Bij een profiel van 710 m3 gas en 2.150 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 12 euro. Einde van salderen kost in dit profiel 356 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in 's-Gravenhage, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering125113-12
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 710 m3 gas en 2.150 kWh, het CBS-verbruik 2025 van 's-Gravenhage. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten 's-Gravenhage winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in 's-Gravenhage 909 euro in een normale winter.

In een zachte winter is stoken geraamd op 797 euro, in een koude winter op 1.156 euro en in een koude winter met hogere gasprijs op 1.405 euro. Bij gelijk weer is het 124 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Hoek van Holland, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in 's-Gravenhage, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Hoek van Holland, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter797
Normale winter909
Koude winter1.156
Koude winter met hogere gasprijs1.405

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming 's-Gravenhage: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in 's-Gravenhage kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum 2026 rekent 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. In 's-Gravenhage heeft 10,5% van de woningen stadsverwarming (CBS, 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in 's-Gravenhage: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in 's-Gravenhage in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in 's-Gravenhage 9,4% van de huishoudens.

Landelijk is het aandeel 6,0%; 8 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente 's-Gravenhage.

Energiesubsidie in 's-Gravenhage: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in 's-Gravenhage loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In 's-Gravenhage heeft 16,7% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van 's-Gravenhage, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente 's-Gravenhage, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel 's-Gravenhage: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in 's-Gravenhage zijn voor 38,1% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter. In 's-Gravenhage is 16,7% E, F of G; 43 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in 's-Gravenhage, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter38,1
B en C33,4
D of slechter28,5
waarvan E, F of G16,7

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 194.425 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in 's-Gravenhage: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in 's-Gravenhage leverde van 2023 tot en met 2025 3.905 woningen op.

Bij 520 woningen (13,3%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegen 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in 's-Gravenhage, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202310,5
202413,1
202523,4
202645,5

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit 's-Gravenhage: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in 's-Gravenhage zijn voor 29,2% niet door de eigenaar bewoond.

CBS telde 274.171 woningen en 30,3% corporatiebezit. 6 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel niet zelf bewoonde woningen; de gemiddelde verkoopprijs was 465.418 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in 's-Gravenhage van 465.418 euro scheelt dat 4.654 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in 's-Gravenhage: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in 's-Gravenhage van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin die niet kent.

's-Gravenhage vergeleken met de buurgemeenten

's-Gravenhage zit met minstens 21,6% drie fasen 6,9 procentpunt onder het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (28,5%); Westland, Rijswijk (ZH.), Wassenaar, Pijnacker-Nootdorp en Zoetermeer scoren hoger.

's-Gravenhage en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
's-Gravenhage21,6+1219099,4
Leidschendam-Voorburg15,3+1379486,0
Westland26,1+1289053,2
Rijswijk (ZH.)33,7+1208116,0
Wassenaar51,2+1561.4285,2
Pijnacker-Nootdorp31,0+1178622,4
Delft20,1+1237648,5
Zoetermeer22,4+1187945,2

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in 's-Gravenhage

Hoe vraag ik 3-fase aan in 's-Gravenhage?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin stuurt daarna een prijsopgave. In 's-Gravenhage heeft minstens 21,6% van de 298.036 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in 's-Gravenhage een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In 's-Gravenhage heeft minstens 21,6% en hoogstens 37,4% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft 's-Gravenhage?

Stedin, voor 298.036 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in 's-Gravenhage in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 710 m3 gas en 2.150 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in 's-Gravenhage?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in 's-Gravenhage had in 2024 9,4% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente 's-Gravenhage.

Wat kost stoken in 's-Gravenhage deze winter?

909 euro bij een normale winter, 797 euro bij een zachte en 1.156 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Hoek van Holland; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.