Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Westland: minstens 26,1% drie fasen, 128 euro duurder in 2027

Westland heeft 52.326 kleinverbruikaansluitingen op het net van Westland. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Westland bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Drie fasen zijn in Westland bij minstens 26,1% van de aansluitingen aanwezig, en 39 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  2. Nieuwbouw in Westland heeft bij 45,3% van de opgeleverde woningen geen bouwstartmelding; 47 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  3. Energiearmoede treft in Westland 3,2% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Westland: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen zijn in Westland bij minstens 26,1% en hoogstens 39,9% van de aansluitingen aanwezig.

De ondergrens loopt uiteen van minstens 18,4% in Wateringen tot minstens 42,6% in Maasdijk, een verschil van 24,2 procentpunt (open kleinverbruikdata Westland, peiljaar 2024, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Westland, peiljaar 2024, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Westland via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Maasdijk42,656,82.244
Poeldijk33,245,03.535
Honselersdijk32,845,23.299
Ter Heijde31,343,0345
Kwintsheul29,543,61.885
Naaldwijk27,241,410.458
's-Gravenzande26,639,210.773
De Lier25,740,45.957
Monster18,634,96.423
Wateringen18,431,57.407

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Westland publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Westland: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in Westland is niet gepubliceerd; in de provincie Zuid-Holland, waar Westland ligt, hebben 70 van de 199 voedingsgebieden een tekort en wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 in Zuid-Holland 70 van de 199 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (35,2%) en 69 met ruimte.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Westland.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Westland stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Westland: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Westland is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Westland.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Westland heeft minstens 26,1% en hoogstens 39,9% van de 52.326 aansluitingen drie fasen (Westland, peiljaar 2024).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Westland, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Westland 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Westland stijgt in 2027 met 128 euro.

Bij een verbruik van 790 m3 gas en 2.730 kWh daalt de energiebelasting met 13 euro en stijgen de netkosten met 141 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026; CBS-verbruik 2025).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Westland, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering248235-13
Netkosten stroom en gas746887+141
Samen+128

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 790 m3 gas en 2.730 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Westland. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Westland winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Westland 905 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 123 euro meer dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Hoek van Holland, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Westland, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Hoek van Holland, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter794
Normale winter905
Koude winter1.151
Koude winter met hogere gasprijs1.399

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Westland: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Westland in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Westland 3,2% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Westland is 674 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Westland.

Energiesubsidie in Westland: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Westland loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Westland heeft 8,3% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Westland, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Westland, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Westland: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Westland zijn bij 44,2% van de geregistreerde labels A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter; in Westland is 8,3% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Westland, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter44,2
B en C40,4
D of slechter15,4
waarvan E, F of G8,3

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 29.780 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Westland: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw in Westland zijn van 2023 tot en met 2025 1.905 woningen opgeleverd.

Bij 863 woningen (45,3%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Westland, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202333,6
202427,2
202570,1
202652,5

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Westland: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Westland wordt 9,7% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 23,1% van de woningen; de gemiddelde verkoopprijs is 555.505 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Westland van 555.505 euro scheelt dat 5.555 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Westland: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Westland van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Westland maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Westland die niet kent.

Westland vergeleken met de buurgemeenten

Westland zit met minstens 26,1% drie fasen 3,4 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (22,7%); Rijswijk (ZH.) scoort hoger.

Westland en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Westland26,1+1289053,2
Midden-Delfland23,9+1249522,3
's-Gravenhage21,6+1219099,4
Rotterdam12,5+13186811,4
Maassluis21,9+1237564,8
Rijswijk (ZH.)33,7+1208116,0

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Westland

Hoe vraag ik 3-fase aan in Westland?

Via mijnaansluiting.nl; Westland stuurt daarna een prijsopgave. In Westland heeft minstens 26,1% van de 52.326 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Westland een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Westland heeft minstens 26,1% en hoogstens 39,9% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Westland?

Westland, voor 52.326 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2024). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Westland in 2027 meer voor energie?

128 euro per jaar bij 790 m3 gas en 2.730 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 141 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Westland?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Westland had in 2024 3,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Westland.

Wat kost stoken in Westland deze winter?

905 euro bij een normale winter, 794 euro bij een zachte en 1.151 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Westland, peiljaar 2024; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Hoek van Holland; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.