Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Maassluis: minstens 21,9% drie fasen, 123 euro duurder in 2027

Maassluis heeft 18.486 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin en Westland. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Maassluis bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Vergeleken met Maassluis hebben 23 van de 341 andere gemeenten een lager aandeel aansluitingen met drie fasen dan minstens 21,9%.
  2. Stoken kost in Maassluis 756 euro in een normale winter; 1 van de 341 andere gemeenten heeft lagere stookkosten.
  3. In Maassluis ontbreekt bij 2 nieuwbouwwoningen de bouwstartmelding, een aandeel van 0,2%; 7 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  4. Woningen in Maassluis worden voor 7,8% niet door de eigenaar bewoond; 25 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Maassluis: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Maassluis komen voor bij minstens 21,9% en hoogstens 36,2% van de aansluitingen.

Landelijk is de ondergrens 40,3%, tegenover 21,9% in Maassluis. In Wilgenrijk is de ondergrens 92,6% en in Steendijkpolder 7,4% (open kleinverbruikaansluitdata Stedin en Westland, peiljaar 2024/2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Maassluis, peiljaar 2024/2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin en Westland via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Wilgenrijk92,695,1609
Taanschuurpolder30,745,41.763
Kapelpolder27,241,54.077
Burgemeesterswijk18,633,43.245
Sluispolder18,032,63.819
Dijkpolder10,123,02.818
Steendijkpolder7,426,01.993

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin en Westland publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Maassluis: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Maassluis is niet gepubliceerd; in de provincie Zuid-Holland hebben 70 van de 199 voedingsgebieden een tekort en wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland geeft dit cijfer op 24 augustus 2026. Stedin en Westland publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin en Westland.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin en Westland sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Maassluis: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Maassluis is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Maassluis.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Maassluis heeft minstens 21,9% en hoogstens 36,2% van de 18.486 aansluitingen drie fasen (Stedin en Westland, peiljaar 2024/2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Maassluis, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Maassluis 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Maassluis stijgt in 2027 met 123 euro.

De berekening gebruikt het CBS-verbruik 2025 van 660 m3 gas en 2.480 kWh. De netkosten stijgen met 137 euro en de energiebelasting daalt met 14 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Maassluis, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering126111-14
Netkosten stroom en gas749886+137
Samen+123

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 660 m3 gas en 2.480 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Maassluis. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Maassluis winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Maassluis 756 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 103 euro duurder dan vorig jaar; 1 van de 341 andere gemeenten heeft lagere stookkosten (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Hoek van Holland, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Maassluis, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Hoek van Holland, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter663
Normale winter756
Koude winter962
Koude winter met hogere gasprijs1.169

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Maassluis: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Maassluis in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Maassluis 4,8% van de huishoudens.

Het landelijke aandeel is 6,0% en de betaalbaarheidskloof is 527 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Maassluis.

Energiesubsidie in Maassluis: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Maassluis loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Maassluis heeft 9,5% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Maassluis, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Maassluis, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Maassluis: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Een energielabel in Maassluis valt bij 41,1% van de geregistreerde labels in klasse A of beter.

Landelijk is dat 41,2%; in Maassluis valt 9,5% in E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Maassluis, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter41,1
B en C42,9
D of slechter16,0
waarvan E, F of G9,5

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 12.125 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Maassluis: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Maassluis van 2023 tot en met 2025 1.018 woningen opgeleverd.

Bij 2 woningen (0,2%) ontbreekt de bouwstartmelding; 7 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Maassluis, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,3
20240,0
20250,4
20260,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Maassluis: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Maassluis worden voor 7,8% niet door de eigenaar bewoond.

Maassluis telt 16.664 woningen en 38,7% is corporatiebezit; 25 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel niet zelf bewoond (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Maassluis van 439.928 euro scheelt dat 4.399 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Maassluis: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Maassluis van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin en Westland maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin en Westland die niet kent.

Maassluis vergeleken met de buurgemeenten

Maassluis zit met minstens 21,9% drie fasen 3,6 procentpunt boven het gemiddelde van de 4 buurgemeenten (18,3%); Midden-Delfland en Westland scoren hoger.

Maassluis en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Maassluis21,9+1237564,8
Rotterdam12,5+13186811,4
Midden-Delfland23,9+1249522,3
Vlaardingen10,7+1258346,5
Westland26,1+1289053,2

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Maassluis

Hoe vraag ik 3-fase aan in Maassluis?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin en Westland sturen daarna een prijsopgave. In Maassluis heeft minstens 21,9% van de 18.486 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Maassluis een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Maassluis heeft minstens 21,9% en hoogstens 36,2% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Maassluis?

Stedin en Westland, voor 18.486 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2024/2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Maassluis in 2027 meer voor energie?

123 euro per jaar bij 660 m3 gas en 2.480 kWh: de energiebelasting daalt met 14 euro en de netkosten stijgen met 137 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Maassluis?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Maassluis had in 2024 4,8% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Maassluis.

Wat kost stoken in Maassluis deze winter?

756 euro bij een normale winter, 663 euro bij een zachte en 962 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin en Westland, peiljaar 2024/2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Hoek van Holland; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.