Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Midden-Delfland: minstens 23,9% drie fasen, 124 euro duurder in 2027

Midden-Delfland heeft 8.750 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin en Westland. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Midden-Delfland bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen in Midden-Delfland ligt 16,4 procentpunt onder de landelijke ondergrens.
  2. Bij energiearmoede hebben 5 van de 340 andere gemeenten een lager aandeel huishoudens dan Midden-Delfland.
  3. Bij woningen hebben 12 van de 341 andere gemeenten een lager aandeel niet door de eigenaar bewoonde woningen dan Midden-Delfland.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Midden-Delfland: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Midden-Delfland voor bij minstens 23,9% en hoogstens 39,5% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 16,4 procentpunt onder de landelijke ondergrens. In Maasland is die ondergrens 28,4% en in Schipluiden 21,4% (open kleinverbruikdata Stedin en Westland, peiljaar 2024/2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Midden-Delfland, peiljaar 2024/2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin en Westland via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Maasland28,443,33.054
Schipluiden21,437,45.696

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin en Westland publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Midden-Delfland: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Zuid-Holland, waar Midden-Delfland ligt, is geen wachttijd in maanden voor huishoudens gepubliceerd.

De capaciteitskaart toont 70 van de 199 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Stedin en Westland publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin en Westland.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin en Westland sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Midden-Delfland: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Midden-Delfland is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Midden-Delfland.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Midden-Delfland heeft minstens 23,9% en hoogstens 39,5% van de 8.750 aansluitingen drie fasen (Stedin en Westland, peiljaar 2024/2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Midden-Delfland, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Midden-Delfland 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Midden-Delfland stijgt in 2027 met 124 euro.

Voor het CBS-verbruiksprofiel 2025 van 790 m3 gas en 2.710 kWh daalt de energiebelasting met 13 euro en stijgen de netkosten met 137 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Midden-Delfland, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering246233-13
Netkosten stroom en gas749886+137
Samen+124

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 790 m3 gas en 2.710 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Midden-Delfland. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Midden-Delfland winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Midden-Delfland 952 euro in een normale winter.

Bij een zachte winter kost het 846 euro; bij een koude winter met hogere gasprijs 1.453 euro. De raming gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Rotterdam Airport (raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Midden-Delfland, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter846
Normale winter952
Koude winter1.196
Koude winter met hogere gasprijs1.453

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Midden-Delfland: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Midden-Delfland kost 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Bij 20 GJ zijn de ACM-maximumtarieven 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ (ACM-maximum 2026). In Midden-Delfland heeft 5,2% van de woningen stadsverwarming (CBS, verbruik 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Midden-Delfland: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Midden-Delfland in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Midden-Delfland 2,3% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; 5 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Midden-Delfland.

Energiesubsidie in Midden-Delfland: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Midden-Delfland loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Midden-Delfland heeft 8,1% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Midden-Delfland, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Midden-Delfland, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Midden-Delfland: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Midden-Delfland is 41,5% A of beter.

In Midden-Delfland is 8,1% van de labels E, F of G; landelijk is dat 11,3% (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Midden-Delfland, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter41,5
B en C43,5
D of slechter15,0
waarvan E, F of G8,1

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 4.570 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Midden-Delfland: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Midden-Delfland van 2023 tot en met 2025 137 woningen op.

Bij 3 woningen (2,2%) ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Midden-Delfland, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20232,6
20244,8
20250,0
20261,9

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Midden-Delfland: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Midden-Delfland worden voor 7,1% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 21,6% van de woningen (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Midden-Delfland van 599.737 euro scheelt dat 5.997 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Midden-Delfland: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Midden-Delfland van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin en Westland maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin en Westland die niet kent.

Midden-Delfland vergeleken met de buurgemeenten

Midden-Delfland zit met minstens 23,9% drie fasen 4,3 procentpunt boven het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (19,6%); Westland en Rijswijk (ZH.) scoren hoger.

Midden-Delfland en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Midden-Delfland23,9+1249522,3
Westland26,1+1289053,2
Delft20,1+1237648,5
Vlaardingen10,7+1258346,5
Maassluis21,9+1237564,8
Schiedam12,4+1218348,1
Rotterdam12,5+13186811,4
Rijswijk (ZH.)33,7+1208116,0

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Midden-Delfland

Hoe vraag ik 3-fase aan in Midden-Delfland?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin en Westland sturen daarna een prijsopgave. In Midden-Delfland heeft minstens 23,9% van de 8.750 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Midden-Delfland een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Midden-Delfland heeft minstens 23,9% en hoogstens 39,5% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Midden-Delfland?

Stedin en Westland, voor 8.750 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2024/2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Midden-Delfland in 2027 meer voor energie?

124 euro per jaar bij 790 m3 gas en 2.710 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 137 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Midden-Delfland?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Midden-Delfland had in 2024 2,3% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Midden-Delfland.

Wat kost stoken in Midden-Delfland deze winter?

952 euro bij een normale winter, 846 euro bij een zachte en 1.196 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin en Westland, peiljaar 2024/2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Rotterdam Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.